Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Benvenuto, Ospite
Nome Utente Password: Ricordami

Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica
(1 Online) (1) Ospite

ARGOMENTO: Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 Anni, 10 Mesi fa #1052

• teuta
  • Expert Boarder
Prije 10-tak dana tražeći na internetu domaće sjeme naletjela sam na stranicu na kojoj se nudi knjiga Priručnik za izgradnju kuća od slame. Knjiga je 80 kn, pisalo je da je dostava besplatna ako se kupe knjige za više od 100 kn te sam uzela još jedan naslov: „Narod bez vlade“ Harolda Barclaya. Osim naslova privukao me je izvod iz predgovora gdje autor kaže: „U ovoj knjizi dokazujem da vlade nastoje usaditi u svoje narode vjerovanje da nema bitnije institucije za opstanak društva od vlade. Pokušao sam pokazati da to uvjerenje nije točno. Moglo bi biti točno jedino u mjeri u kojoj bi čovjek inzistirao na načelu dominacije i hijerarhije.“

U knjizi se iz znanstvenog kuta prikazuje anarhija i anarhizam i primjeri društava. Do sada se nisam susretala sa anarhizmom no kada sam već kupila knjigu red je da ju pročitam. U početku sam se slagala sa opisom egalitarnog društva no u svim tim teorijama i primjerima društva bez hijerarhije ipak postoji neka vrsta čvršćeg ili labavijeg autoriteta, najčešće zato jer su opisane zajednice uglavnom male skupine rodbinski, odnosno plemenski povezane. Ne želim se upuštati u komentar knjige, no primjetila sam ovdje u postovima da slično uređenje društva zamišljaju neki od nas – traže unaprijed zadane okvire umjesto spontanog razvoja (možda sam pogriješila i nešto krivo razumjela, sorry).

Društvo kakvo ja priželjkujem, i smatram da je moguće ostvariti razlikuje se od „anarhijskih“ društava po razini svijesti. Što znači svijest, kakva svijest uopće? Svijest nije ništa mistično niti pretjerano duhovno, to je samo unutarnje znanje, samorazumijevanje. Svijest da za pripadnost društvu ljudi nije potrebna rodbinska, plemenska, vjerska i ne znam kakva još veza. Svijest da za raspodjelu zajedničkih dobara nije potreban nikakav autoritet (poglavica, starješina, mudrac) osim nas samih i svijesti o vlastitim potrebama. Svijest da sve dogovore radimo ili odbijamo na temelju unutarnjeg osjećaja da je neka ideja u redu ili ne umjesto dosadašnjeg kompromisa. Svijest da nam nije potrebno gomilanje stvari i dobara, i ne trebamo se bojati budućnosti i nestašica, samim tim nije potrebna policija, sudstvo, kažnjavanje. Svijest da ne moramo trčati kako bismo stigli. Svijest da ako nas je vlastita svijest odvela smijerom koji nije dobar, postoji društvo – ljudi bližnji i daljnji koji će nam pomoći da se izvučemo bez da nam bilo što spočitavaju, kažnjavaju nas ili izopćuju nas iz društva.

Malo sam udrobila, povod je bila knjiga „Priručnik za izgradnju kuća od slame“ . Ako netko želi mogu je iskopirati i poslati.

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 Anni, 9 Mesi fa #1055

Cilj: Ecovillage? Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica

Dogovoreno:

[1]

[2]

[3]

Ostvareno:

[1]

[2]

[3]

1 pitanje:
Naravno, kupiti ne samo da se tako čini, nego vjerovatno u ovakvim uvjetima i je jedina mogućnost. No pošto se ovdje radi o dugoročnom cilju, valja malo popričati...

Ima nas 6-7 milijardi. Usprkos svim pranjima mozga o prenapučenosti, činjenica je da se svi i to veoma komotno možemo smjestiti u jednu Australiju, što bi značilo da ostali kontinenti ostaju prazni - nenaseljeni.
Jednom kad sam kao mala beba došao u postojanje na ovaj svijet, nema toga što me može natjerati da prihvatim život unutar aktualnog kriminalnog sustava. Budući da mjesta ima koliko hoćeš, negdje ću se udomiti jer je to moje pravo koje mi nitko ne može oduzeti. Ne znam da li sam se uspio dobro izraziti, ali ova filozofija nije za odbaciti, pogotovo zbog toga što se ne radi o otvaranju komercijalnih aktivnosti nego o pukom pravu na opstanak-preživljavanje.
To bi bila jedna opcija na kojoj sigurno valja barem minimalno poraditi, razmijeniti par riječi...

Ljudi u vezi sa sustavom alternativne Crom većinom pitaju kako s njom platiti kredite, račune za struju, hranu u trgovini...
Ideja kojom bi se ovo omogućilo, bila bi prikladna i za kupnju zemlje za eko selo.
Nešto mi se vrzma po glavi, malo ću to razraditi, pa se javim...

2 pitanje:
Idealno selo se nalazi u krugu 30ak km od gradova. Dogovoreno?

3 pitanje:
Veličina kuće od 60m2. U današnjem svijetu, iako sve više koštaju, grade se sve manji stanovi. Veličina stambenog prostora je izvor mnogih problema u obiteljima. Kako je riječ o obiteljima, i kako u procesu izgradnje par kvadratnih metara više ne bi trebalo predstavljati neki ozbiljniji problem, pogotovo zbog toga što bi se već na samom startu time izbjegla masa budućih problema, predlažem veličinu od 80-90m2 - i sam si napomenuo četveročlane obitelji...

Vrt od 10x10m ili i malo veći za svaku kuću. Dogovoreno?
Vrt od 10x10m ispred svake kuće je super, no to nikako ne može predstavljati izvor hrane za godinu dana četveročlanoj obitelji...

Broj stanovnika - sjećaš se nekad onih poziva na radne akcije, čak i međunarodnih? Možda bi to mogao predstavljati najbolji pristup izgradnji eko sela, a ujedno i idelalan način za okupljanje ekipe koja bi u tom eko selu poslije htjela i ostati živjeti... u svakom slučaju, mislim da prvo treba na ovom mjestu okupiti te buduće stanovnike, i onda ovisno o njihovom broju, definirati sve ostalo...

Naš vlastiti certifikat... misliš na neku našu ličnu-običnu potvrdu, ili na ono što smatram da bi svakako trebali izbjeći, zbog čega se uostalom ljudi i žele preseliti na eko selo? Ovi drugim bi si potpisali smrtnu presudu na samom početku...

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 Anni, 9 Mesi fa #1104

• rolandujmic
  • Junior Boarder
Lijepi pozdrav!

Jako dobar uvod, pojašnjenje i vizija za samoodržive zajednice u vidu eko sela, tragom tog velikog zadatka koji si mi u Jupiteru postavljamo pred sebe, bili smo u eko selu Blatuša prošli vikend.

Iako nenajavljeni, domačini su nas radosno primili, ispostavilo se da su za nas čuli iz Mloadog Lista i sa neta, te je komunikacija mogla još bolje teći.

U svakom slučaju, shvatili smo da smo totalno na istoj valnoj dužini, sve otvoreni ljudi koji gledaju na stvari kroz razumijevanje, a ne osuđivanje, pa zar bi uopće bilo i moguće živjeti u zajednici da ljudi ne funkcioniraju na takav način?

Čak smo se i dogovorili da ukoliko mi ne nađemo žarko željeni komad zemlje negdje iz okolice Zagreba, da slobodno dođemo k njima i na takav način udružimo snage.

Jako mi se sviđa da su vrlo blizu samoodrživosti, a obzirom da posjeduju još poveće dijelove uopće ne obrađenog zemljišta, dobri urodi bi mogli popuniti taj maleni manjak, ali i ostvariti prostor za iznalaženjem tehnologija koje bi izbacile iz upotrebe i hepovu struju.

Energija ljudi koji žive tamo, a trenutno ih je desetak, odaje jednu svježinu, organiziranost i apsolutnu neopterečenost tim načinom života, a uz njih su još veseli stanovnici i 12 pasa, kozlić i koza. Dosta smo naučili i o Majama i ciklusima koji se ubrzavaju donoseći potpune rascjepe u ograničavanju prodora svijesti, naučili smo da u najbrži i najjači ciklus ulazimo 09.03.2011. i da će se u ljudima ono BITI poćeti puno jače osječati od onoga što nam se sada nameće pod RACIONALIZIRATI.

Iako još hendlaju i novcem, stanovnici Blatuše u potpunosti pokušavaju stvoriti okruženje u kojem vlasništvo ne postoji, veliki naglasci se stavljaju na duhovnost i ioako je sam pokretać Robert Schenk mesojed, u zajedničkoj se kuhinji sprema samo vegetarijanska hrana jer bilo kakva vrsta negativne energije se pokusava anulirati, a pozitivni aspekti u razvoju svijesti istaknuti.

Pričali smo i o Cromu i Venus Projektu i skontali da je i jedno i drugo samo stepenica do pravog temelja gdje će i spiritualnost, ali i nemonetarno društvo u svojoj korektnosti nametnuti najpozitivnije trendove. Samo razgovor i dijeljenje, nije tu bilo trunke osuđivanja, cinizma ili već nečeg trečeg.
Be the change you want to see in the world!

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 Anni, 8 Mesi fa #1141

31 siječnja 2011

Poštovani,
obraćam Vam se u ime Vojvođanske zelene inicijative, mreže ekoloških i omladinskih organizacija iz Vojvodine, i rado bismo se pridružili u projektu izgradnje eko sela....da li možemo dobiti nešto više informacija....jer mi smo već godinu dana u tom filmu...i preduzeli neke korake....

www.vojvodjanskazelenainicijativa.org.rs
Ruža Helać, predsednica

Veliki pozdrav, dobro došli

Veoma nam je drago da ste se u namjeri suradnje i razmjene mišljenja i iskustava, ovdje pojavili.

Evo trenutne situacije: S Jupiter Projektom privodimo kraju kratkoročni cilj "Humanitarni Fondovi".
Na tome smo maksimalno angažirani.
Čim nakon desetak dana u javnosti objavimo da je cilj ostvaren, moći ćemo se više posvetiti projektu eko selo.

U međuvremenu vas pozivam da se u dvije-tri crte predstavite tko ste i što ste, kakve su vaše vizije i ideje u pogledu eko-sela, i do kuda ste stigli.

Čujemo se...
Aljoša

Umreženje sa eko selom Blatuša!
Put u istarsko eko selo EIA!
Ultima modifica: 8 Anni, 8 Mesi fa Da administrator.

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 Anni, 8 Mesi fa #1142

• Hana
  • Fresh Boarder
Predlažem da pročitate ciklus knjiga Zvonki cedar ruski - Anastazija...autor: Vladimir Megre. Podrobno je objašnjen koncept imanja. Veličina zemlje potrebna za jednu obitelj je minimalno 1 hektar zemlje....pročitajte, nećete požalit...

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 Anni, 8 Mesi fa #1143

Hana wrote:
Predlažem da pročitate ciklus knjiga Zvonki cedar ruski - Anastazija...autor: Vladimir Megre. Podrobno je objašnjen koncept imanja. Veličina zemlje potrebna za jednu obitelj je minimalno 1 hektar zemlje....pročitajte, nećete požalit...

Thanks Hana
Tempo generazione pagina: 0.23 secondi