
Jednom, i ne tako davno, u mnogim zemljama svijeta bilo je uobičajeno da građani posjeduju komad zajedničkog vrta ili da po dvorištima uzgajaju sezonsku hranu. Silom prilika, spomenuta je kultura u kratkom vremenskom periodu gotovo iščezla. U općem kaosu koji je nastupio posljednjih nekoliko godina, gradovi se međutim opet okreću zelenilu. Posvuda niču urbani vrtovi i farme što ljude snabdijevaju lokalnom zdravom hranom.
Sve je više onih svjesnih činjenice da je jedina svrha glasanja na političkim izborima potpisati pokorenje tom zlu. Pojava i širenje urbane agrikulture u gradovima stanovnicima pruža priliku ojačati na relativno jednostavan i praktičan način, tako što svakome omogućuje povratiti kontrolu nad vlastitom prehrambenom opskrbom.
Prazne i napuštene vikend parcele ne moraju kao ruglo predstavljati samo simbol financijskog i industrijskog sloma. Zašto ne iskoristiti njihove ekološke prednosti i pretvoriti ih iz urbane sramote u kolektivno urbano bogatstvo? I bez medijske podrške urbana poljoprivreda osvaja popularnost diljem globusa.
Zajednički urbani vrtovi sve su češći oblik kreativne suradnje među susjedima.
Evo par inspirirajućih primjera kako besmisleno svakodnevno mrtvilo transformirati u nešto smisleno i nadasve korisno. Pogledajte kako prehrambena neovisnost
pretvara obične poslušne i bespomoćne građane u suverena stvorenja, povezujući ih ponovno s Majkom Prirodom. U glavnom gradu Kube, Havani, udruženi zajedničkom idejom nazvanom "Zelena Revolucija", brojni ljudi za opće dobro sudjeluju u uzgajanju hrane nekontaminirane otrovnim pesticidima. Na lokalnim farmama “Huertas”, gdje se proizvodi svježa hrana Visokih nutritivnih vrijednosti, malo pomalo razvija se i ekonomija potpuno drukčije prirode od tradicionalne destruktivne financijske anarhije na koju smo navikli.
U Atlanti, najvećem gradu savezne države Georgia, društvene zajednice također ulažu napore u uspostavljanje zajedničkih gradskih vrtova. Između ostalog i javno adresirajući važna pitanja poput transporta hrane, sigurnosti hrane i potrebe za kontrolom nutritivne kvalitete hrane, spomenute zajednice nastoje usmjeriti kolektivne interese prema ekološki prihvatljivom način življenja. Naglasak je na tome da će i gradovi postati ljepši, i građani zdraviji.
Kroz intervju snimljen u kalifornijskom gradu Oaklandu, Novella Carpenter odgovara na često postavljana pitanja: Što na sve to kažu vaši susjedi? Što sve trebam uzeti u obzir namjeravam li uzgajati domaće životinje? Da li urbana poljoprivreda rezultira uštedom novca? Osim toga, u ovom video materijalu pažnja je posvećena i problemu olova prisutnog u gradskom tlu, te prirodnim grabežljivcima u urbanim sredinama. Intervju završava savjetima za buduće urbane farmere.