Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom
(1 viewing) (1) Guest

TOPIC: Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom

Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom 8 years, 6 months ago #1919

U današnjem svijetu se najveći broj ljudi ponaša ovisno o terminologiji kojom im se pristupa.
Svi mrze gubitak kupovne moći novca i zato se inflacija rijetko spominje, no povećanje cijena uzrokovano kretanjima na tržištu prolazi bez problema.

Mi smo se odmetnuli i pogriješili smo. Odmetnici nikad nisu bili u modi, danas pogotovo. Ono na što se svi međutim pale, to su inovativnost, snalažljivost i prilagodljivost. Mislim da sam bio jasan...

Thanks vlado, bilo kako bilo, sadržaj novih stranica bi trebao biti baš u obliku ovog tvog posta, kratko i super-jasno.

Ćiao Natić.
Domena postoji 3 godine. Nakon sveg što je učinjeno, imamo samo 500-700 dnevnih posjeta, uglavnom robota. Naš problem nije samo cenzura. Ako je financijski sustav toliko velika prevara, a je, onda su 3 godine bile i više nego dovoljno vremena da se ovdje okupi jedna solidna međunarodna ekipa. To se međutim nije dogodilo, ovdje nas ima samo desetak koji koliko toliko redovno svakih par dana objave neki sadržaj. Dosadašnji rezultat je dakle razočaravajući.

Primjetio sam da su najniži mjesečni troškovi sajtova slične tematike oko par tisuća dolara mjesečno. Osim u pitanju iznimnih slučajeva, naši su oko 40 eura. Tu već možeš zaključiti kakve rezultate uopće možemo očekivati.
Osim toga, mi financijski nismo sposobni organizirati ni nekakvu najjednostavniju akciju, a kamoli nešto ozbiljnije. Uzevši sve to u obzir, nekih kuna se moramo dočepati da bi pokrenuli kotačiće novog mehanizma.

Preko 90% svega što vidiš na Internetu je rad softwera autora i vojske plaćenih piskarala. Neki dan sam dobio ponudu, samo 18 dolara za 900 unikatnih članaka. Protiv toga ovako dalje više ne možemo. Ovih dana sam malo obilazio poznanike iz nižih klasa. Svi su u bedu, totalnom. Ma kakva alternativna valuta čovječe, ne zanima ih ništa osim okrutnih poreza i boce u kojoj utopiti tugu...

Teuta, moram par dana malo razmisliti o svemu, pa se javim.
U međuvremenu, ima nekakav prijedlog u vezi s registracijom - kako spriječiti lažiranje podataka?

Sjećate se zelene valute u Baltimoru?
Savjetujem baciti pogled na sajt - stvar je uspješno lansirana.

Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom 8 years, 6 months ago #1925

Evo nekih razmišljanja:

- Svijet dakle kreće ponovno od nule. Sustav u kojem količina roba točno odgovara količini novca u opticaju; takozvana 100% rezerva (ili približno). Sva predložena rješenja ovise o tehničkim mogućnostima softwera.

Prodavci i kupci imaju samo 10 croma koje su dobili prilikom registracije. Kako bi novac ulazio u opticaj?
Prodavci nešto nude, a kupci da bi to kupili moraju uzeti beskamatni kredit. Prodavci zatim prime uplatu od kupca. Kupci kredit vraćaju sistemskom računu, taj novac se automatski uništava - jasna stvar, da bi mogli vraćati kredit, i kupci se moraju aktivirati i na neki način zaraditi crome. Na taj način, količina proizvoda i usluga uvijek odgovara količini izdatog novca.

Visinu kredita koju bi netko mogao podići, trebalo bi određivati po nekakvom kreditnom bonitetu.

- Mjenjačnica. Dvije opcije.

U mjenjačnici za jedan euro dobiješ jedan crom, u sustavu jedan crom vrijedi dva eura, u mjenjačnici za jedan crom dobiješ nazad jedan euro. Time su ljudi i firme motivirani doći u crom jer svojim eurima udvostručuju kupovnu moć. U tom slučaju, obavezno bi svako morao imati po dvije vrste računa. Jedan za obične crome, drugi za konvertibilne. Inače ne bi raspolagali dovoljnom količinom eura za potrebe mjenjačnice onda kad ljudi žele promijeniti crome u eure.

Druga opcija je u mjenjačnici za jedan euro dobiješ jedan crom, u sustavu jedan crom vrijedi dva eura. Nema mogućnosti službene povratne zamjene croma u eure. U tom slučaju, svako bi naravno imao samo jednu vrstu računa. Eventualni zainteresirani bi sami među sobom po želji mijenjali crome u eure.

- Registracija:

Besplatna. Međutim, ubacimo novu vrstu članova - "Neprovjereni" i nečim ih eventualno čak i limitiramo - možda brojem dozvoljenih oglasa ili nemogućnošću podizanja kredita... Svaki novi član je "Neprovjereni" član. Da bi postao provjereni "čovjek" ili "poduzeće", mora preko banke ili pošte izvršiti uplatu od nekoliko eura kroz koju je moguće izvršiti identifikaciju (ime, prezime, adresa...).

- Eventualno ne bi bilo loše zamijeniti i naš logo nečim simpatičnijim, evo jednog primjera nabrzaka:

znak_1.jpg

-------------

Prva stvar koju treba imati na umu je da promjenama želimo omasovljenje. Omasovljenja nema bez ozbiljnosti, a ozbiljnosti nema bez ekipe od barem dvadesetak sposobnih ljudi čija imena bi javno stajala ispred funkcija koje bi u sustavu obavljalji. To znači da bi čim dogovorimo konture, trebali raspisati nekakav oglas...

Re: Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom 8 years, 6 months ago #1927

... jasna stvar, kupci se moraju aktivirati i na neki način zaraditi crome da bi mogli vraćati beskamatni kredit. Visinu kredita koju bi netko mogao podići, trebalo bi određivati po nekakvom kreditnom bonitetu. Taj bi se kreditni bonitet mogao određivati po ponudama koje su predane putem oglasa. Na primjer, neko treba kupiti jabuke za 100 croma, a sam nudi paradajze za 100 croma - daje mu se kredit od 100 croma...
Last Edit: 8 years, 6 months ago by administrator.

Re: Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom 8 years, 6 months ago #1929

• teuta
  • Expert Boarder
Ovo mi se sviđa: - Svijet dakle kreće ponovno od nule. Sustav u kojem količina roba točno odgovara količini novca u opticaju; takozvana 100% rezerva (ili približno)

Re: Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom 8 years, 6 months ago #1931

• rolandujmic
  • Junior Boarder
Ok, imam dosta toga za reći, ali pohvaljujem ovu inicijativu za promjenom. I sam sam htio što više ljudi inspirirati u Crom i u sistem upucavao i vjeru i energiju, ali ljudi nisu mogli preći preko nekih stvari. Najznačajnija od njih je ova: zašto da se trudim išta dati crom sistemu, kad mi on automatski i bez muke omogučava sredstva? Ups, pa neće li to onda moja stvarne ponuđene vrijednosti i moj rad, automatizam potpuno omalovažiti?
Tako nekako ljudi razmišljaju i nitko se ne usuđuje napraviti ozbiljniji korak.

Sad zamislimo da se za odličan projekt postave pravi ozbilnji parametri! U sistem se treba registrirati, uložiti, zalijevati, a onda eksponencijalno puno, nakon svega i uživati. Zamislite projekt u kojeg zoveš nekog pekara i pričaš mu priće o jednom boljem svijetu bez para i kako bi bilo dobro da on tu viziju pomogne sa 20% cijena kruha u nekom Cromu!
Sad zamislimo da prilazimo nekom pekaru i od njega tražimo da si osigura budučnost učlanjenjem u jedan eletni klub koji ekskluzivno samo za svoje članove kluba radi na povezivanju, umrežavanju i što bilo na svim razinama, a pogotovo u proizvodima i uslugama?

Ne znam, možda ja imam čistu viziju u glavi zašto bi taj klub bio jako dobar za nekoga, ali baš tako, treba crom prikazati kao klub, klub gdje je članarina mala, ali dovoljno velika da privuče samo ozbiljne koji imaju namjeru nešto i napraviti. Takve stvari već uveliko postoje i podržavaju se na veliko. Zaboravio sam sada ime tih organizacija, ali recimo, stranci se okupljaju u njima i njihove kompanije kada se pojave u nekoj stranoj zemlji i onda se međusobno pomažu i podupiru gdje god stignu.

Koliko god neka stvar bila dobra, zaista često puta čujem da ne prolazi ako je u potpunosti besplatna. Imam čak osječaj da se sve više i više sa time mogu i složiti mada me novac i profit kao cilj svega u ovog svijetu apsolutno nerviraju.

Eto, da zaključim što se mene tiče. Podupirem i štampanje, i obavezno plačanje članstva, i veću koncentriranost da se koordiniraju posebne lokacije sa svojim predstavnicima koordinatorima koji će pobuđivati rast članova, samim time sredstava i usluga obuhvačenim cromom. Predlažem da se prvi krediti počnu davati članovima koji su se dokazali aktivnim sudjelovanjem na razini od najmanje 6 mjeseci. Predlažem i da se obavezno odredi odnos croma prema kuni, a ne prema euru pošto je udruga hrvatska i nema svrhu uništenja kroz porobljavanje drugih.Predlažem da se zaista poradi na lokalnim krugovima članova koji će sve biti voljni prodavati, plačati i usluživati isključivo u cromima. Predlažem da se naravno, crom pojavi i kao sredstvo ponude i na slobodnom tržištu, pa shodno tome će ljudi moći istraživati o cromu, učlaniti se u sistem, dati svoj doprinos valuti koja se ne bazira na dugu.

Ovo je sve super velika tema da bi se mogla sažeti u malo teksta, ali zaista se želim aktivno uključiti u osmišljavanju novog sistema djelovanja.

lijepi pozdrav svima
Be the change you want to see in the world!

Re: Omasovljenje - Implementacija Ideje O Alternativnoj Valuti Crom 8 years, 6 months ago #1932

Ćiao Rolan,
thanks na javljanju i prijedlozima.

Umjesto kluba ostaje alternative currency system. Iz dva razloga. Sve ovo radimo zbog omasovljenja. Prvi razlog je Google. Drugi razlog je što "klub" iz ovih ili onih razloga može biti prepreka umjesto rješenje - sustav je neutralna riječ koja odgovara i privatnom i javnom sektoru.

"Predlažem da se prvi krediti počnu davati članovima koji su se dokazali aktivnim sudjelovanjem na razini od najmanje 6 mjeseci".

Ako će novac ulaziti u opticaj samo podizanjem kredita, onda krediti moraju biti dostupni odmah.

Prodavci i kupci imaju samo 10 croma koje su dobili prilikom registracije. Kako bi novac ulazio u opticaj? Prodavci nešto nude, a kupci da bi to kupili moraju uzeti beskamatni kredit. Prodavci zatim prime uplatu od kupca. Kupci kredit vraćaju sistemskom računu, taj novac se automatski uništava - jasna stvar, da bi mogli vraćati kredit, i kupci se moraju aktivirati i na neki način zaraditi crome. Visinu kredita koju bi netko mogao podići, trebalo bi određivati po nekakvom kreditnom bonitetu. Taj bi se kreditni bonitet mogao određivati po ponudama koje su predane putem oglasa. Na primjer, neko treba kupiti jabuke za 100 croma, a sam nudi paradajze za 100 croma - daje mu se kredit od 100 croma... Na taj način, količina proizvoda i usluga uvijek odgovara količini izdatog novca.

". Predlažem i da se obavezno odredi odnos croma prema kuni, a ne prema euru pošto je udruga hrvatska i nema svrhu uništenja kroz porobljavanje drugih".

Hrvatska se u ovim trenucima po indoktrinaciji nalazi pri samom vrhu svjetske top liste, a osim toga radi se o samo 4,5 milijuna duša od kojih kad oduzmeš djecu, starce i slično... Iako smo registrirani u Hrvatskoj, nemoj zaboraviti da se na omasovljenje mislilo od samog početka - mi nemamo teritorijalna ograničenja. Plus dodaj i to da je u statutu Hrvatske Narodne Banke euro već zamijenio kunu. U biti, euro sam bacio samo kao primjer. Kako stvari stoje, euro već večeras može biti ukinut. Dolar i ako puknu Federalne Rezerve - ponovo postaje originalni američki narodni dolar tako da bi on možda bio najbolja opcija.

Crom mora imati jasnu definiciju. S obzirom da krećemo na novo s promjenama, pitanje je da li mu vrijednost ostaviti vezanu za vrijeme ili za neku drugu realnu stvarnu vrijednost? Apsolutno ne dolazi u obzir vezati mu definiciju za bilo koju oficijalnu valutu - odnos prema tim valutama će se nazivati tečaj zamjene. Mislim da se "Crom je ekonometrijski simbol prihvaćen isključivo na dobrovoljnoj bazi kroz kojeg se slobodna procjena vrijednosti proizvoda i usluga izražava u vremenskoj jedinici od jednog sata" dobro uklapa - u što ćemo dodati i da ima sto postotno pokriće u proizvodima i uslugama.

Eventualno - novac kojeg zaradi organizacijski tim sustava, kad se namire svi troškovi i isplate plaće - višak se u obliku dividende ravnomjerno podijeli svim "provjerenim" članovima.

Čim napravimo konture, krećemo s oglasom da tražimo ljude koje bi zaposlili u naš tim.

Ja bih paralelno krenuo s eko-naseljem. Volio bih ako bi se ti primio toga - da po dogovoru prvo poradimo na okupljanju par stotina zainteresiranih obitelji. Ovisno o rezultatima u par mjeseci, ako ne budemo postigli to što smo namjeravali, nas nekolicina nastavimo dalje u tom pravcu kao privatni projekt - neka super mješavina agroturizma s još po nečim... pa kud puklo da puklo - odosmo mi u prirodu i ništa nas u toj namjeri ne može zaustaviti...

My site is one of the more popular economics and finance sites on the web.
Blogs—even the most successful blogs—don’t make money. Not through advertising, at any rate.
It took me a long time to figure this out. A long and painful time.
The Money In Blogging
Last Edit: 8 years, 6 months ago by administrator.
Time to create page: 0.21 seconds