Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica
(1 viewing) (1) Guest

TOPIC: Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 years, 8 months ago #1020

Predlažem da od sada na dalje, na početku svakog posta u ovom obliku postavljamo:

Cilj: Ecovillage? Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica

Dogovoreno:

[1]

[2]

[3]

Ostvareno:

[1]

[2]

[3]

1 pitanje:
Eko Selo nije zajebancija. Eko selo je ozbiljan znanstveni eksperiment na opću društvenu korist i za očuvanje prirode i biološke raznolikosti.
Ne može štetiti, a može puno koristiti...
Mi nećemo zemlju probavati dobiti-pribaviti-kupiti, mi ćemo zemlju sigurno dobiti-pribaviti-kupiti na bilo koji način.
S obzirom na sav ovaj monetarno-financijski kriminal koji je isplivao na površinu u zadnjih par godina, na otkrivanje najveće tajne najstrože čuvane stoljećima, predlažem da prvi korak u tom smislu bude ona najjednostavnija logika koju nitko ne može pobiti: ta je zemlja prije sveg ostalog - naša jer država smo mi i nitko drugi, nema tog razloga koji bi nas mogao spriječiti da se na njoj ne nastanimo i tako sebi obezbjedimo preživljavanje i opstanak; naravno sve u dogovoru s državom, možda i kroz nekakvi oblik iznajmljivanja nam te zemlje za neku simboličnu cifru - recimo 10 kuna godišnje. Napuštene i neiskorištene zemlje koliko ti srce želi...

2 pitanje:
Izbor područja na kojem izgraditi eko-selo.
Moje mišljenje je da izboru područja na kojem izgraditi eko selo trebamo pristupiti tek nakon dogovaranja osnovnih detalja i definiranja vizije.
Cilj je napraviti eko selo kao nešto što će sigurno uspjeti i jako dobro funkcionirati, poslužiti kao primjer svom ostalom svijetu - pa bi izbor mjesta trebao biti podređen tome... već sam izbor područja može biti od ogromnog značaja za uspjeh ili neuspjeh projekta...

3 pitanje:
Veličina eko sela i broj stanovnika.
Paf - ko grom iz vedrog neba, najmanje 100 stanovnika. Nemam pojma, lupam na pamet, ali evo uzmimo za početak broj 100. 100 će po potrebi rasti ili se smanjivati...

Održivost i samoodrživost našeg eko sela - broj stanovnika u potpunosti ovisi o aktivnostima koje će se prvo u projektu isplanirati i onda u stvarnosti i obavljati.
Zašto se i prije samog početka debate u mislima ograničiti na nešto malo-sićušno i time eventualno unaprijed osuditi na neuspjeh?

U mojoj viziji eko sela, najjednostavniji i najučinkovitiji korak prema samoodrživosti bi bio nekakav turizam odnosno eko-turizam.
Agroturizam za domaće - lokalno stanovništvo (nekakav drveni restoran). Eko selo vidim u relativnoj blizini mora, i u skladu s time u sklopu njega i nekakve drvene apartmane za strance - ovo je jedan od najjednostavnijih i gotovo najsigurnijih načina za stjecanje prihoda.

Osim toga, u sklopu našeg eko sela vidim i dio koji bi nalikovao na ovo: Ranč Barba Tone.

Poljoprivreda i stočarstvo.
Koje bi to bilo eko selo, a da nemamo svoju prirodnu hranu ne samo kao oblik opstanka i održivosti nego i kao izvor prihoda?
U biti, u ovom eko selu zamišljam nekoliko farmera instruktora - zbilja sposobnih ljudi koji dobro znaju što rade.
U jednom za to specijalno predviđenom dijelu eko sela bi po nekoliko mjeseci godišnje konstantno boravili ljudi iz cijelog svijeta željni naučiti sve ono što treba znati o životu na selu i u prirodi. Ti, nazovimo ih polaznici tečajeva, bi zajedno s instruktorima obavljali proizvodnju.
Naravno, nije sve samo u radu i proizvodnji, oni bi se u eko selu međusobno družili, razmjenjivali ideje, iskustva, zabavljali se... primjenjivali neke sopstvene jednostavne "lude" izume za na primjer dobivanje električne energije i slično...
Kroz ovu idejo o internacionalnoj suradnji, na eko selu bi po par mjeseci godišnje ljudi iz cijelog svijeta na licu mjesta, u praksi, učili kako poštivati prirodu i okoliš, gospodariti otpadom, iskorištavati energiju, kako upravljati vodom i istu reciklirati, kako postati što samostalniji, uzgajati biljke i životinje, kako se zdravo hraniti, otkrivali alternativnu medicinu...
Ovakav pristup alternativi postojećem stanju bi zasigurno osigurao i brzi razvoj dobrih odnosa eko sela s bližom i daljom okolicom.
Eko selo bi u tom smislu sigurno posjećivale škole, vrtići, firme, održavala bi se razna predavanja, možda i po neko koncert, razne narodne zabave...
Višak proizvoda bi se nudio i na obližnjim lokalnim tržnicama i kroz sustav Crom Tržnice u bilo kojem dijelu svijeta.

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 years, 8 months ago #1033

Ne znam tko će biti stanovnici eko sela i kako će se odvijati cijeli proces ostvarenja ovog jasno definiranog cilja, no u tom smislu, htio bih se dotaknuti jedne škakljive teme: "Vjerska Uvjerenja: Eko Selo i Religija".
Moj pogled na situaciju ću nazvati "Sveta Biblija I Deset Božijih Zapovijedi".

Čini se da Mreža Ekosela Balkana nije odgovorila na poziv za suradnju koji im je upućen?

Iz definicije novca koja se može pronaći na ovim stranicama:

"Novac, a novac koji cirkulira u opticaju cijelog svijeta je bez ikakve materijalne podloge, pa se prema tome stvara iz ničega; u trenutku izdavanja nastaje kao kamatonosni dug onih koji će se njime koristiti prema onome tko ga je kao takvog pustio u promet. Shodno tome, ovakav novac se naziva 'kreditni novac' ili 'novac-dug'. Luca Pacioli je matematičar iz Srednjeg vijeka, čovjek koji nosi nadimak 'Otac Računovodstva'. Tko je Leonardo da Vinci, nije potrebno obrazlagati. Ova dvojica su jedno vrijeme živjeli zajedno. I dan danas se još uvijek koristimo sistemom koji je nastao početkom 15 stoljeća: 'Dvojno knjigovodstvo' ili 'Knjigovodstvo dvojnih unosa'. Radi se o računovodstvenom sustavu u kojem se svaka transakcija bilježi dva puta, jednom za račun 'Duguje (debit)' i jednom za račun 'Potražuje (credit)'. U biti, svaka transakcija je u obliku 'credit' za jedan bankovni račun zabilježena kao prihod, a za drugi u obliku 'debit' kao dug. Termini 'debit' i 'credit' su latinskog porijekla, 'debitum' i 'creditum'. 'Debitum' je u prijevodu obveza, nešto što se duguje nekom drugom. Što se duguje nekom drugom? Drugom se duguje ono što se posudilo, a posudio se 'creditum'. 'Creditum' u prijevodu znači vjerovati, iz čega proizlazi i sama definicija termina 'credit' - vjera. Budući da sav novac svijeta, koji je da napomenem još jednom, bez materijalne podloge; predstavlja kreditni novac, novac dakle nije ništa nego jedna obična masovna religija".

smatram da je svakome savršeno jasno zbog čega je pitanje novca jedna velika dezinformacija. Iz razloga što ne postoje nikakvi dokazi da je zadužena strana zaista primila nešto što bi poslije nekome morala dugovati, jer ako su novčanice i kovanice mašta, odnosno vjera, a ne stvarna vrijednost ili predstavnici stvarnih vrijednosti, pa stoga kreditor jako teško u slučaju da dužnik prekine otplaćivati dug može tvrditi da je oštećen za bilo što drugo osim iluzije; eto zbog čega je novac najveća od svih velikih religioznih doktrina, radi se o vjerskim uvjerenjima od sudbonosnog značaja za sam opstanak cijelog sustava. Iako se na prevaru zadužio samo za religijska uvjerenja, iako je u zbilji kreditor bogat samo za religijska uvjerenja koja je naravno u stanju stvarati koliko god mu to srce želi, dužnik pod svaku cijenu mora živjeti u apsolutnom uvjerenju da kreditoru duguje stvarne vrijednosti.

Nije potrebno imati akademsku titulu da bi se izvukao jedini mogući zaključak: Bez ultra-učinkovitog propagiranja ove podmukle religiozne dogme, cijela stvar pada u vodu. A kad se radi o propagandi i propagiranju, onda su tu mass mediji oni koji vode glavnu riječ.

John Swinton, jedan od najpopularnijih novinara u svoje vrijeme, inače bivši urednik novina New York Times, ovako je u govoru ispred Novinarskog Kluba tog velikog grada svojim kolegama i ostalim uzvišenim ličnostima stavio na znanje što je nezavisnost novinarske profesije:

Od davnina, kroz povijest pa sve do današnjih dana, u svijetu ne postoji nešto što bi se moglo nazvati nezavisno novinarstvo. To znamo i ja i vi. Nitko od vas se niti u snu ne smije usuditi napisati vlastito iskreno mišljenje. Čak i da za to smogne hrabrosti, svi dobro znamo da se tekst nikada ne bi objavio u novinama. Ja sam osobno, redovno, svakog tjedna, plaćen da u novinama za koje radim ne iznosim ono što mislim. I vas ostale također plaćaju za slične stvari. Bilo tko od vas koji bi bio toliko lud u novinama iskreno iznijeti svoja osobna stajališta, isto bi se poslije podne našao na ulici u potrazi za drugim radnim mjestom. Objaviti vlastite iskrene stavove u novinama za novinara znači siguran gubitak posla u roku od 24 sata. Posao novinara nije otkrivati istinu, posao novinara je istinu sakriti ili uništiti. Posao novinara je izravno lagati, izopačiti i omalovažavati istinu, posao novinara je na koljenima se ulizivati bogatim gazdama u što je uključeno i izdati, to jest prodati vlastitu domovinu u svakodnevnoj utrci za komadom kruha. I ja i vi jako dobro znamo koliko je apsurdno novinarstvo nazivati nezavisni tisak. Mi smo vazali, alati u rukama bogataša skrivenih iza scene. Mi smo marionete koje plešu onako kako oni povlače konce. Naši životi, mogućnosti, kreativnost i svi naši talenti nisu u našem vlasništvu i pod našom kontrolom, njih posjeduju i njima upravljaju drugi. Mi novinari smo intelektualne prostitutke.

I ja sam veliki pobornik logike da je osnovna svrha čovjekovog postojanja biti slobodan.
Što više napredujemo, to se sve više udaljujemo od plemenitog osjećaja koji postoji u svakome od nas: "Čovjekov život je svetinja".
Kao i sve drugo, i čovjekov život se konstantnim progresom našeg društva u ovom modernom svijetu pretvorio samo u pitanje cijene, a cijena je već neko vrijeme prava sitnica.

Društvo smo piramidalnog oblika.
Svaki kat piramide ima svog Boga, svoju Svetu Bibliju i svojih 10 Božijih Zapovijedi kojih se strogo treba pridržavati.
Svakome od nas je umjesto života, svetinja sada omraženi posao.
Malo pomalo, godinama, osobito kroz aktualnu svjetsku ekonomsku krizu, sreća i sloboda su postali gušenje u dugovima, strah od gubitka radnog mjesta i bojazan o tome što će drugi ispričati trećima o nama.
Kroz bezbrojne nove zakone, regulacije i pravila, svakome od nas je nametnut neki njegov Bog, i nad svakim Bogom postoji neki drugi Bog, Sveta Biblija i 10 Božijih Zapovijedi; mislim da sam veoma jasno uspio dočarati demokratsko društvo u kojem su znanje, svjesnost i prava kreativnost smetnja, a ne korist.

Da li su ratovi u svijetu, revolucije i svi ostali veliki događaji u ljudskoj povijesti nastali prirodno, ili su hladnim proračunima bili unaprijed planirani? Ako je sve bilo unaprijed isplanirano, što planiraju za budućnost čovječanstva? Odgovori na ova zagonetna pitanja se bez dvojbe mogu pronaći unutar granica tri najmoćnija svjetska grada. U jednom se obavlja financijska kontrola planetarne ekonomije, drugi je centar religijske kontrole u svijetu, a treći globalni vojni kontrolni centar. Ova tri grada ne pripadaju niti jednoj naciji, stoga nikome ni ne plaćaju porez. "City of London" nije ni dio Londona ni dio Engleske, "Vatican City" nije dio Rima niti je dio Italije, "Washington District of Columbia" nije dio Washingtona kao što nije niti dio Sjedinjenih Američkih Država. Ovi gradovi poznatiji kao "gradovi-države" imaju svoje neovisne zastave, svoje posebne zakone i svoje zasebne identitete.

Ovim putem, javno, postavljam pitanje koje adresiram na Hrvatsko Novinarsko Društvo.
Hrvatsko Novinarsko Društvo je udruženje koje za ciljeve između ostalih ima ostvarivanje slobode javnog izražavanja; promicanje Ustavom zajamčenih prava javnosti da bude izviještena o svim zbivanjima u društvu, te prava svake osobe na slobodu izražavanja, mišljenja i dostupnost svim javnim glasilima; zaštita novinara od samovolje izdavača i sprečavanje monopola.

Ovo pitanje upućujem svim novinarima upisanim u Hrvatsko Novinarsko Društvo. Isključivo samo njima.

Predmet su, kako je to već u mnogim prilikama istaknuto na ovoj adresi web svemira, temeljna pitanja u ovom ključnom trenutku za sudbinu cijelog čovječanstva, na koja nikome od mnogih kojima su upućena, nije ni na kraj pameti pokušati odgovoriti.

Dame i gospodo novinari, da li je zanimljivije to što

- niti jednog jedinog novinara iz Hrvatskog Novinarskog Društva ne zanimaju pitanja postavljena u objavi Damir Novotny: Intervju - Novac I Monetarna Suverenost

ili to što

- niti jednog jedinog novinara iz Hrvatskog Novinarskog Društva ne zanima zašto su se Damir Novotny i sva ostala ekipa ovom prigodom ufurali da su glavni glumci u filmu naslova: "Najbolje je biti glup, gluh, slijep i nijem"?

Eko selo? U do sada predstavljenoj viziji, nesumnjivo se radi o jednom obliku često spominjanog Slobodnog Planeta.
Humanitarni fondovi svakako predstavljaju izvrsnu priliku da ovo eko selo ne ostane usamljeni otok izgubljen u nepreglednim prostranstvima oceana općeg očaja.
U eko selu znači svi imamo svoja, a kako ih drukčije nazvati nego Bogom dana prava.

Iako osobno nisam religiozan i ne vjerujem u Boga, nakon početnog uvoda, evo nas na kraju i na zaključku mog pogleda na situaciju "Eko Selo i Religija - Sveta Biblija I Deset Božijih Zapovijedi".

Zašto baš Bogom dana prava možda nikad nećeš uspjeti shvatiti ako ne izađeš iz zatvorenih okvira koje ti je nametnuo etički stvoritelj granica i neprijatelja: organizirana religija.

Bog, Kreator ili Stvoritelj, konkretno je i izričito definiran kao onaj koji je čovječanstvu podario slobodnu volju.
Zašto bi onda bilo koji Bog kršio vlastitu deklaraciju o slobodnoj volji namećući nam zapovijedi, pravila, direktive ili zakone kojima ostvarivati ovaj milosrdni poklon tako veličanstvenog naslova - "Slobodna volja"?
Kao što i sam možeš primjetiti, ovo sve skupa nema nikakvog smisla osim ako Boga jednog dana nije zabolio mozak ili ako isti nije samo najobičniji šizofreničar na svemirskom multi-dimenzionalnom nivou.

No ovdje imamo posla s Biblijom zar ne, nije riječ o nikakvoj šali.

Bog je u svima nama, stoga Bog, taj najveći galaktički entitet i djeluje kroz nas, i to svaki dan. To također znači da Bog svakog dana napiše stotine tisuća knjiga, i da bismo sva pisana svjedočanstva trebali prihvatiti doslovno kao Riječ Božju.

Ako si zaista iskreni vjernik, budući da vjeruješ da smo Božja Stvorenja, onda moraš prihvatiti i da Bog zaista ljubi i voli svako ljudsko stvorenje i čovječanstvo općenito, upravo onakvim kakvim ga je sam osobno stvorio. U to su ljubav onda uključeni i masovni zločini, genocidi, suluda etnička čišćenja na neprijateljskim teritorijima i slično...

Ni fizički ni moralno, ispred nas, Božjih Stvorenja, ne postoje nikakva ograničenja kojima bi nas bilo koji Kreativni Galaktički Entitet mogao sputati. Bog i sam kaže: "Uzmi je, poklanjam ti slobodnu volju da s njom činiš kako ti to najbolje paše".

Zašto bi se itko od nas budućih stanovnika eko sela morao oslanjati na bilo kakve citate bilo koje knjige mlateći tim vrhunskim enciklopedijama ostale po glavi, kad svako od nas kroz nevjerovatnu kreativnost koja u nama leži, može na bilo koji način i u bilo kom obliku i trenutku da to poželi, napisati vlastitu Svetu Bibliju?

Zašto bi bilo tko od nas u Svetoj Bibliji čiji je on sam autor, trebao ostalim stanovnicima eko sela propisivati Svete Božje Zapovijedi?

Činjenica je da svi jako dobro znamo razliku između dobrog i lošeg, i da nikome od nas nije potreban nikakav despotski skup zakona za usmjeravanje osobnog, prirodno urođenog morala.
Last Edit: 8 years, 8 months ago by transformator.

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 years, 8 months ago #1034

Jako mi je drago vidjeti na našim stranicama slobodna razmišljanja i otvorene debate te vrste.
To što ne postoje tabu teme, više je nego pozitivno.

Moje mišljenje je da sve ove teme i pitanja kojih se dotičemo i na stranicama Crom Alternativnih Vijesti i na stranicama Crom Foruma, u nekoj drugačijoj, normalnoj sredini, uopće neće biti potrebno toliko silovati. Ubijeđen sam da će stvari u relativno kratkom roku na prirodan način same sjesti na svoje pravo mjesto.

U međuvremenu, dok čekamo Rolana da pronađe slobodnog vremena za izjasniti se u odnosu na pitanja koja sam mu postavio u vezi s eko selom, samo da ti kažem transformator da sam povodom tvog javljanja upravo poslao e-mail Hrvatskom Novinarskom Društvu sa slijedećim sadržajem:

Poštovani,

želim vas obavijestiti da je u sklopu razvoja našeg projekta "Eko Selo", u kojem riječ mogu dobiti svi oni koji za to imaju volju, svim novinarima upisanim u Hrvatsko Novinarsko Društvo, ovim putem - javno, upućeno pitanje koje i sami možete pročitati ovdje:

cromalternativemoney.org/index.php/en/fo...=84&id=1033#1033

Srdačan pozdrav.

--
President
Duric Aljosa
Crom Alternative Exchange Association

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 years, 8 months ago #1036

• roman
  • Gold Boarder
Eko selo? Svaki put kad otvorim stranice ovog dugoročnog cilja, na umu mi je samo jedno: sloboda.
Mislim da je i mnogima poput mene, ovo selo neka vrsta ostvarenja uobličenog u onome što je pjevala Janis Joplin: "Sloboda je samo druga riječ za ono kad ti više ništa nije preostalo za izgubiti".

Iskreno uživam u ovoj temi, pogotovo u usporedbi s nevjerojatno glupom stvarnosti: "Kad ljudi izgube sve, i kad im više ništa nije preostalo za izgubiti, izgube i to".

Čovjek u ovakvim uvjetima koji vladaju na globalnom nivou, silom prilika čovjeku mora biti vuk umjesto da mu je prijatelj. Frajeru je zbog toga što mu je supruga izgubila posao u javnoj ustanovi, palo na pamet pod prijetnjom pištolja od upravnog organa zatražiti povećanje poreza kako bi se ova mogla vratiti na radno mjesto. Prvo je na zidu crvenim sprejem nacrtao veliko slovo "V". No u odličnom filmu "V For Vendetta", zamisao je bila osloboditi se poreza, a ne povećati ga, nije li tako?

Pogledajte i sami pucnjavu nakon toga u školi, mjesto radnje Florida. Frajer je izgubio život. Povod svi dobro poznajemo, ali bih se usudio reći da je razlog totalno blesav.

Da, eko selo. Da, što je moguće prije.
Give a man a gun and he can rob a bank, give a man a bank and he can rob the world.
Crom Alternative Currency System

Date li čovjeku pištolj on može opljačkati banku, date li čovjeku banku on je u stanju opljačkati cijeli svijet.
Crom Alternativna Valuta

Date a un uomo una pistola e può rapinare una banca, date a un uomo una banca e può derubare tutto il mondo.
Crom Notizie Alternative
Last Edit: 8 years, 8 months ago by roman.

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 years, 8 months ago #1039

• rolandujmic
  • Junior Boarder
1 pitanje:
Eko Selo nije zajebancija. Eko selo je ozbiljan znanstveni eksperiment na opću društvenu korist i za očuvanje prirode i biološke raznolikosti.
Ne može štetiti, a može puno koristiti...
Mi nećemo zemlju probavati dobiti-pribaviti-kupiti, mi ćemo zemlju sigurno dobiti-pribaviti-kupiti na bilo koji način.
S obzirom na sav ovaj monetarno-financijski kriminal koji je isplivao na površinu u zadnjih par godina, na otkrivanje najveće tajne najstrože čuvane stoljećima, predlažem da prvi korak u tom smislu bude ona najjednostavnija logika koju nitko ne može pobiti: ta je zemlja prije sveg ostalog - naša jer država smo mi i nitko drugi, nema tog razloga koji bi nas mogao spriječiti da se na njoj ne nastanimo i tako sebi obezbjedimo preživljavanje i opstanak; naravno sve u dogovoru s državom, možda i kroz nekakvi oblik iznajmljivanja nam te zemlje za neku simboličnu cifru - recimo 10 kuna godišnje. Napuštene i neiskorištene zemlje koliko ti srce želi...

Tragom ovog pitanja sam bio u ministarstvu poljoprivrede u Zagrebu i moram reći da udruge nemaju nikakve olakšavajuće kriterije koji bi joj olakšali dobivanje nekog zemljišta. Postoji zemlja koju se može kupiti i to dosta povoljno i zemlja koju se može uzeti u koncesiju, ali sa time mnoštvo problema jer niti ogradu, niti bunar ne možete napraviti bez posebnih dozvola. Kako današnje društvo ne cijeni nakakve slobode i diše samo i jedino u pravcu kontrole i uzimanja tih sloboda, ja takvima ne bih ostavljao mogučnost da nam dođu, razruše utrošeni trud i razbiju nam cijelu koncepciju. Iz tog razloga ćemo zemlju ipak kupiti ili preuzeti od nekog našeg istomišljenika i tako, na sigurnijim osnovama se razvijati.

2 pitanje:
Izbor područja na kojem izgraditi eko-selo.
Moje mišljenje je da izboru područja na kojem izgraditi eko selo trebamo pristupiti tek nakon dogovaranja osnovnih detalja i definiranja vizije.
Cilj je napraviti eko selo kao nešto što će sigurno uspjeti i jako dobro funkcionirati, poslužiti kao primjer svom ostalom svijetu - pa bi izbor mjesta trebao biti podređen tome... već sam izbor područja može biti od ogromnog značaja za uspjeh ili neuspjeh projekta...

Idealno selo se nalazi u krugu 30ak km od gradova. Na taj način se može naći u čistoj prirodi, a opet dovoljno blizu da se mogu organizirati predavanja i radionice, uvrstiti nekakav turistički oblik otvorenosti itd. Udaljeno od glavnih cesta, a nadomak nekakve šume sa dostupnom pitkom vodom, bi bilo idealan početak. Još kad bi se sa tog mjesta mogli vidjeti predivni izlasci i zalasci sunca, našoj sreći ne bi bilo kraja.

3 pitanje:
Veličina eko sela i broj stanovnika.
Paf - ko grom iz vedrog neba, najmanje 100 stanovnika. Nemam pojma, lupam na pamet, ali evo uzmimo za početak broj 100. 100 će po potrebi rasti ili se smanjivati...

Selo, već iskreirano će se raditi u koncentričnim krugovima gdje je prvi krug centar i mjesto zajedničkih objeda i sastanaka. Od tog kruga, u pravilnoj udaljenosti će nastati oko njega prvih 6 hobit kućica. Svaka veličine do 60m2 će imati vlastiti izlaz na svoj 10x10m vrt, čiji će permakultura pristup proizvodnji hrane omogučiti izvor hrane za godinu dana četveročlanoj obitelji. Ostatak zemlje, će se zasijati vočkama, ljekovitim biljkama, nešto prenicom i krumpirom, ma svime što jednom samoodrživom selu može dobro doči za razmjene za sve ostale stvari koje će nam trebati za nesmetano funkcioniranje. Kako ne vjerujem da će nas biti u početku mnogo, možda 4 obitelji, dva objekta će biti i mjesta za turiste i za radionice. U svakom slučaju, po većem interesu i po količini dostupne zemlje, čemo širiti te krugove za nove pridošlice, sve zasnovano na materijalima nađenim i napravljenim iz prirodnog okoliša. Brojevima se ne bih zamarao, više na samom sistemu samoodrživosti koji kada jednom u potpunosti profunkcionira će mnogima biti mjesto svjedočanstvo kako da istu stvar inkorporiraju u nekim drugim dijelovima zemlje, gdje su se već smjestili.

Poljoprivreda i stočarstvo.

Što se poljoprivrede tiče, uz vodu i energiju to je zapravo prvi i onovni stup samoodrživosti. Kao osnovna potreba, treba u takvoj sredini biti nešto ne što neće nedostajati, već nešto što ćemo voziti na tržnice i prodavati sa našim vlastitim certifikatom prirodnosti i izvrsnosti.
Stočarstvo je pak, jedan totalno drugi par rukava. Zbog stočarstva i mesne industrije u svijetu, 70% obradivih površina ide na razvoj mesne industrije gdje za proizvodnju 1kg mesa, uništimo 18kg pšenice ili žita ili čak 70kg kultura kao što su paprike i paradajz. Sa znanstveno istraživačkog gledanja i sa situacije koju trenutno imamo u svijetu, slobodno možemo reći da mesojedi pridonose gladi u svijetu i kao takvu ju ne želimo zabraniti, ali ju svojim primjerom, svakako nećemo niti potencirati.
Puno bolji benefit ćemo imati sadnjom ljekovitog bilja npr, uz sve ostalo već nabrojano. Par koza za zdravi sir i mlijeko, pa zašto da ne? 10 krava – ma idi begaj, mlijeko je jedno od najvećih zala današnje prehrambene industrije.
Be the change you want to see in the world!

Re:Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica 8 years, 8 months ago #1051

• Gaja
  • Fresh Boarder
Energetska nezavisnost je važna stavka za svako eko selo. U principu, kad je riječ o eko selu, skoro uvijek se radi o obnovljivim izvorima energije.
Iz mnogo razloga, u eko selima se najčešće koristi besplatna sunčeva energija.

Sun Catalytix je kompanija koja proizvodi novu generaciju solarne energije.
Vjerovatno je "personalizirana energija" najveći revolucionarni aspekt njihovog koncepta.
Umjesto oslanjanja na velike električne mreže ili toksična fosilna goriva aktualno u upotrebi, namjera je svakom pojedincu omogućiti da samostalno proizvodi energiju koja mu je potrebna.

Ovaj video prikazuje jeftin način proizvodnje energije, razdvajanje vode na kisik i vodik uz pomoć sunca:

Time to create page: 0.33 seconds