Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Kako Se Skinuti Sa Državne Sise

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years, 4 months ago #321

• teuta
  • Expert Boarder
danas je 1. maj, praznik rada. nisam otišla na sindikalni prosvjed niti na grah u maksimir, ostala sam doma i kao u inat na stojedinici su pustili nekakav revolucionarni program. i pukla sam slušajući maljčiki, internacionalu, citate iz komunističkog manifesta, rasplakala sam se kao kišna godina, odjednom se slilo zadnjih 20 godina...konzumirali smo sve: nacionalizam, mržnje, podjele, kapitalizam, sami si stavljali okove oko ruku i nogu, misli...i kukamo, samo kukamo, čekamo da nam netko servira rješenja samo kako mi ne bismo trebali misliti, oči smo uprli u vladu, eu, usa, ruse, desne, lijeve, crkvu, boga...dragi moji možemo ostati konzumenti tuđih rješenja, i kukati, i čekati da se netko smiluje ili možemo odlučiti postati slobodni...slobodni tako da moja sloboda ne ugrožava tvoju slobodu, da ja tebe ne pitam kakva sloboda treba biti niti da ti solim da je moja sloboda ispravnija od tvoje...možete li samo malo spustiti koprenu kontrole kojoj ste dozvolili da vam zastre pogled raznim moranjima, kalupima, računima, obvezama prema naciji, državi, svijetu, samo malo škicnuti i zamisliti sebe slobodnim da danas pojedete samo ručak i na livadi brojite leptire, a sutra pomognete susjedu farbati ogradu...možete li zamisliti da svoj život na ovoj planeti ne dugujetmo nikome, ni državi ni europi, ni usa, ni crkvi, i da smo jednostavno svojom voljom ovdje? Ja mogu to zamisliti, mogu to provesti i u realnost, mogu zamisliti da pričam samo ono što mislim, da radim ono što mi se radi, da slušam samo iskrene i otvorene ljude, a manipulatore i prevarante da ignoriram i prepustim ih njihovoj vrsti...kako ćemo ostvariti svoju slobodu? Najprije svak u svojoj glavi spoznajom da nismo nikome ništa dužni osim sebi...sebi smo dužni biti sretni, dostojanstveni i slobodni, slobodni od must have, must be, must look like...slobodni prihvatiti svakog čovjeka zbog jednog jedinog razloga – zato što je čovjek, slobodni pomoći svakome tko zatraži pomoć, slobodni zatražiti pomoć, slobodni raditi i živjeti od svog rada, slobodni razmjenjivati rezultate svog rada slobodni od države, banke, slobodni udruživati se kako nama odgovara, slobodni od izbora, političkih stranaka, sindikata, globalizacije, globalnih zatopljenja i zahlađenja, svinjske gripe, čipiranja, terorizma i svega što nas nastoji staviti u okove...eto to je moj izbor, očekujem da će puno nas imati slične izbore, nismo jedini na svijetu, ima još ljudi koji su se odlučili za slobodu jer val je već davno krenuo, što nas je više biti ćemo slobodniji, brže ćemo konzumirati ono što si sami priredimo i sve manje razloga imati za prvomajsko plakanje...sretan vam praznik rada 

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years, 4 months ago #325

• teuta
  • Expert Boarder
ako već tražimo nit koja će nas izvesti iz labirinta ropstva nismo li malo previše usmjereni na urušavanje zapadne civilizacije, možda bismo pogled trebali usmjeriti na suprotnu stranu...čitamo i gledamo o usa što je i razumljivo jer su ameri i britanci generirali ovu krizu, vijesti o bankrotima dolaze sa zapada, nešto malo se čulo za dubai...mene zanima zna li netko kako se rusi u sve to uklapaju, odnosno kakva je njihova uloga, da li je uopće imaju...he he, zašto rusi? prije otprilike godinu dana sam gledala nu2, gost je bio igor mandić i provukao je jednu zanimljivu ideju s kojom moram priznati da sam se složila tada, a slažem se i danas, ideju udruživanja ili suradnje između slavena...mnogi će se sigurno naježiti na tu pomisao s obzirom na povijest u prvom redu dvije jugoslavije a isto tako i povijest sovjetke rusije...no ja smatram da se mi (hrvatska ) ne uklapamo svojim mentalitetom u zapadnu civilizaciju ma koliko mi mislili kako pripadamo srednjeeuropskom krugu, i dok smo bili u tom krugu (do 1918.), bili smo u stvari kolonija a ne ravnopravna članica austro-ugarske monarhije. druga stvar koja me je zaintrigirala je jedan članak (istina, pisao ga je astrolog) u kojem piše da je valjda u ljudskoj prirodi da tek poslije velike patnje ljudi odluče postati svoji , shvate bit ljudskoga u sebi i odluče živjeti surađujući jedni s drugima. u tom kontekstu je naveo da je ruski narod tijekom 20. stoljeća zaista patio, milijuni su ubijeni od vlastite države. isto tako navodi da je ruska duša u stvari poveznica između umiruće kolonizatorske zapadne civilizacije predvođene britanijom i usa i istočne, pasivne civilizacije koja je vladala prije grčkog i rimskog carstva...razumijem da se ni oni nisu skinuli sa totalitarnog režima kao ni mi, ma koliko mi mislili da živimo u demokraciji no ipak izvan službene regulative da li netko zna događa li se tamo nešto što bi nas moglo zanimati i pokazati nam put?

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years, 4 months ago #327

• vlado
  • Senior Boarder
danas je 1. maj, praznik rada. nisam otišla na sindikalni prosvjed niti na grah u maksimir, ostala sam doma...

Ja sam se za 1 maj, praznik rada, otišao prošetati prirodom.
Odvezao sam se na jedno mjesto gdje nikad prije nisam bio.
Šetam tako šetam, bijeli put me odveo među njive.
Puno zapuštenih objekata, sve u visokoj travi.
Sreo sam jednog seljaka, čovjek mora imati nekih 70-80 godina.
1 maj, praznik rada, a on radi.
Pričali smo otprilike nekih sat vremena, ispričao mi je tužnu priču o tome kako je u smislu poljoprivrede i malih seljaka, sve propalo.
Dao mi je i prognozu da će sve ono još uvijek održavano, za nekih 7-8 godina sigurno nestati.

Poslje sam naletio na neki potok, bacio se u travu, bio je baš lijepi sunčan dan, ja ispod stabla u hladovini.
Potok neke ružne tamne boje, a ja u mislima...

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years, 4 months ago #369

• teuta
  • Expert Boarder
U prirodi sve ima svoje cikluse. I voćki treba vrijeme da sazrije u jestiv plod, tako i mi ljudi prolazimo kroz proces svoje evolucije postajući sve spremniji za nove pozitivne promjene. Svjesni da nismo i ne možemo biti sami, svjesni da smo svi različiti a da je sve na svijetu povezano idemo stepenicu više, idemo prema zajedništvu u različitostima . Jedan čovjek malo zna, nekoliko ljudi zna malo više, puno ljudi zna sve.

Nikola Tesla, genijalni izumitelj, želio je podijeliti ideje i znanje sa cijelim svijetom, no u onom vremenu i u centru kapitalizma nije imao šansu ostvariti svoje snove o besplatnom prijenosu energije jer je sve podređeno novcu i moći a ne čovjeku. Mi danas nakon svih ratova, patnji, totalitarizama, međusobnih antagonizama, nakon beskonačno plaćanih patenata, rata, paušala, autorskih prava, spremni smo okrenuti se jedni drugima , zaboraviti patnje i graditi zajedništvo, a što je još bolje i svijet je spreman za nas.

Mislite da nije? Jest, i te kako je spreman, ljudi vape za rješenjima, za izlaskom iz ropstva dugovima, pritiscima, odricanjima radi boljeg sutra koje nikada ne stiže. Kako ćemo i što točno realizirati? Ja imam viziju no moja vizija ne treba biti Vaša, stvorit ćemo mozaik vizija svih nas. Ono što trebamo izbjegavati su kompromisi. Kompromis znači nezadovoljstvo i odricanje za sve strane a mi kažemo: zbogom odricanje i nezadovoljstvo koje ide uz to! Težimo win-win situaciji, svi pobjednici i svi zadovoljni.

Ima nas malo? Pa, netko mora započeti i od nekuda se mora krenuti. Ljudi će čuti, vidjeti i prilaziti, kako se budemo širili biti će svima lakše. Ovdje nema prvih i zadnjih, vođa i sljedbenika. Zato skupimo glave, i idemo za početak olakšavati jedni drugima živote, pomoći tko kako može i smišljati nova rješenja kako bismo postali samoodrživi.

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years, 4 months ago #388

• teuta
  • Expert Boarder
Za nas ljude smrt je nepoznanica, plaši nas. Rađanje je bolno.
Što nam se događa kada je netko nama blizak bolestan i umire? Osjećamo strah. Osjećamo žalost. Želimo okrenuti nebo i zemlju kako bi naš voljeni ostao s nama. Kada se dogodi smrt voljene osobe tužni smo dugo, godinama. Žalimo što se više ne možemo družiti s tom osobom, što joj nismo uzvratili dobrotu i ljubav koju nam je pružala.

Jeste li primjetili? Pisala sam samo o onome što mi osjećamo! Ne znamo što osjeća ili je osjećao naš bližnji. Možda osjeća strah isto kao i mi, možda je sretan. I što se događa s njim kada ode od nas? U svakom slučaju iz ničega ne može nastati nešto i nešto se ne može pretvoriti u ništa. Neki tvrde da je naš bližnji odlučio promijeniti svoj put, odvojiti se od nas i s nekom drugačijom energijom možda u nekom drugačijem obliku ili nekom drugom hologramu nastaviti svoj razvoj.

Sustav ropstva poznat pod raznim nazivima, koji je vladao tisućama godina – valjda od trenutka izlaska ljudske vrste iz spilja umire. Mislite da ne? Podsjetila sam vas na buniku i ostale trave? He he ako ste budni usporedite sliku svijeta koju ste imali prije godinu dana i sada. Bez brige, ako niste budni uskoro ćete se probuditi htjeli-ne-htjeli. Nalazimo se usred jedne revolucije – kulturne, socijalne i političke.

I što mi radimo? Zablokirani smo! Zgroženi tolikom organiziranom pljačkom, kontrolom, urotama, aferama...
Ma ne nije stvar u njima, stvar je u nama. Mi otvaramo oči i užasnuti smo, poraženi onim što vidimo, što su trpjeli tisućama godina naši preci a sada i mi.

I ne vjerujemo sami sebi, ne usudimo se prigrliti novorođeno doba, bojimo se da ćemo napraviti nešto pogrešno i naškoditi mu.
Postoji nešto što možemo preuzeti iz umirućeg sustava, odnosno suprotnost onoga što smo činili svo vrijeme. Možemo biti dobri jedni prema drugima, pomagati svojim bližnjima, prijateljima, poznatima i nepoznatima.
Raditi sve što možemo da činimo dobro. Prihvatiti pustolovinu novoga, ne opirati se. Slušati svoje unutarnje ja i prepustiti se struji. Biti strpljivi dok se ne stvore okolnosti za novu priliku. Otvoriti svoja srca. Biti aktivni u pozitivnom smislu radije nego biti uvijek u pravu. Ovo je prilika da presložimo svoj osobni i kolektivni život.

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years, 3 months ago #489

• teuta
  • Expert Boarder
bit će problema, bit će problema...ljudi su naviknuti da život mora biti težak i kompliciran i ne mogu zamisliti jednostavne stvari, naviknuti smo misliti na budućnost umjesto da živimo danas...kada pričam poznatima o alternativnoj valuti, o zajedništvu, međusobnom pomaganju zaobilazeći institucije države odmah se uplaše kao da ih država gleda s neodobravanjem negdje iz prikrajka prijeteći prstom i obično me poklope da je to utopija ili mi prišiju etiketu da sam anarhist...pa zar je tako teško prihvatiti da smo slobodni odlučiti što želimo raditi i kako želimo živjeti? zar je tako teško zamisliti život bez kredita, najamnina, harača, izbora, stranaka? možda ja zaista fulam negdje? mislim, imam 100 godina i u stanju sam sada ostaviti sve i uskočiti u avanturu kako bih ostvarila san o normalnom životu, zar ljudi zaista ubiju svoje snove kada napuste tinejdžerske godine i tako čekaju smrt ...možda ja imam još uvijek snove jer živim sama, nemam djecu, no nisam jedina sama bez djece...ja sam još prije 5 godina otvorila oči i vidjela besmisao ove države, svu laž i bezidejnost političara-glumaca, njihove floskule su mi se gadile..u tom trenutku sam mislila da nešto nije u redu sa mnom, da sam prolupala jer sam osjećala užasan otpor prema svemu uključujući i svoj posao, razmišljala o pomoći psihologa jer svima je bilo logično da se laže i krade osim meni...tada sam počela čitati i vidjela da nije stanje samo u našoj zemlji takvo, da je cijeli svijet opljačkan ali jako malo se u našim medijima uopće govori o tome kako ljudi žive u drugim zemljama u ovom trenutku zar ne, radije prikazuju katastrofe...i dođem ovdje sva sretna da ne moram ići u škotsku tražiti ljude s kojima bih živjela u zajedništvu ali paf, nitko s nikim ne priča, poneko od nas nešto napiše i to je sve...

voljela bih čuti mišljenje nekih članova naše udruge, nekoga tko ima djecu da li je njima otegotna okolnost to što su roditelji i što moraju odlučivati i o drugim osobama a ne samo o sebi...voljela bih čuti nekoga tko je spreman staviti torbu na rame i otići u neku selendru ili gorje, zasukati rukave i raditi nešto kako bi se opskrbio za prezimljavanje, na proljeće posaditi hranu, istraživati što se sve može napraviti s 10 prstiju...ili netko ima neku drugačiju konstruktivnu ideju o zajedničkom radu, suradnji, boljitku...ili ja lupetam bez veze hm? možda sam zaista luda u ovom pametnom svijetu, možda vi vidite da idu bolji dani za vašu djecu, da se svijet može izvući iz ove krize , odnosno prepustiti ćete im da se oni bore za sebe ako žele jer vi nemate dovoljno hrabrosti i za sebe i za njih...dajte malo pišite da se vidi koliko nas ima:silly:
Time to create page: 0.17 seconds