Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Kako Se Skinuti Sa Državne Sise

Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years ago #258

• vlado
  • Senior Boarder
Jeste li pročitali članak koji je odbijen u hrvatskim medijima: "Istina o kojoj se u Hrvatskoj šuti"?

Ja jesam, evo kratkog pregleda dobre kritike upućene na račun globalizacije:

Zašto Ustav EU nije prošao u Francuskoj i Nizozemskoj, zašto su pribjegli Lisabonskom sporazumu, zašto Lisabonski sporazum prihvaćaju parlamenti, zašto ga ne daju na referendum?

Zato jer bi prošli kao u Irskoj, a u Irskoj znamo nisu prošli.

Što se to krije iza globalizacije? Globalizacija je kolonizacija bez ispaljenog metka.

I mi nasjedamo tim hohštaperima, koji nas uče što je to demokracija, što je dobro, a što je zlo, a do jučer su sijali smrt širom svijeta.
Istrijebili su cijele civilizacije.
I sada im je taktika da žrtvu najprije bace na koljena (najčešće kroz financijska zaduženja), a onda dolaze s kovčezima novca, odvjetnicima i ugovorima, pa sve vrijedno kroz kratko vrijeme promijeni vlasnika, naravno za sitan novac, jer i kralj u pustinji, kada umire od žeđi, daje kraljevstvo za kap vode...

Kad smo već kod slobodnog tržišta, da kažem i to da je njihova teorija da sve što nije profitabilno, dakle što ne može na tržištu opstati, treba propasti.
Ali to pravilo važi samo za neke, iako tvrde da smo svi jednaki (sve svinje su jednake, samo su neke jednakije, Orwell), pa pitam se zašto onda sada u ovoj krizi nisu pustili da propadnu sve banke u EU i SAD-u, jer su po toj logici trebale propasti...

Ako čovjek nikome ništa ne duguje, tada si može puno toga dopustiti, ali ako duguje, za auto, za kuću ili stan, dovoljno mu je priprijetiti otkazom i čovjek šuti, jer ako ostane bez posla, ostat će bez svega, a nitko ne želi ostati bez egzistencije i dobara koja je stjecao mukotrpnim radom, pogotovo kada iza sebe ima obitelj, koja je svakom radniku svetinja.

Čeka nas jedino moguće, a to je uvođenje maksimalnih poreza na sve moguće i nemoguće, od poreza na rogatu stoku za seljake, porez na višak stambenog prostora, porez na vikendice, aute (neke od tih poreza već imamo, ali će sada biti nekoliko puta veći), porez na porez – i do čega će to dovesti?

dailynewsmn.wordpress.com/2010/03/11/1-198/

I onda sam se sjetio teksta kojeg sam pročitao na ovim stranicama: "Održiva Budućnost Je U Malim Farmama".

Evo i tu krakog pregleda:

Kroz stoljeća, ekonomisti iz kapitalističkih i socijalističkih zemalja samouvjereno i oduševljeno predviđaju izumiranje malih obiteljskih farmi.

Male poljoprivrednike, farmere po konvencionalnoj mudrosti očekuje isto ono što je zadesilo i dinosauruse.

Milijarde ljudi su bez hrane jer su im industrijske monokulture otele sredstva za život, poljoprivredu i pravo na hranu kroz odluke globalnog kapitala donešene iza zatvorenih vrata.

Po modernoj poljoprivrednoj nauci i politici, mala poljoprivredna imanja nisu iskoristiva, produktivna i efikasna.

Međutim, u stvarnosti, potpuno suprotno od uvriježenih mišljenja koja su nam usadili u glave, male farme su multi-funkcionalne, produktivnije i efikasnije od velikih farmi, te više doprinose ekonomskom razvoju od velikih poljoprivrednih imanja.

Mali poljoprivrednici bolje upravljaju prirodnim resursima, održavaju bioraznolikost i sigurno čuvaju budućnost održivosti poljoprivredne proizvodnje.

Iznureni industrijalizacijom, građani su sada gladni tradicionalnih metoda proizvodnje i raznolikosti u hranidbenom sustavu.

Ako su male farme vrijedne očuvanja, ako doista model malih farmi ruralnog razvoja ima više smisla od onog velikih razmjera, mehaniziranog, kemijski intenzivnog, dominiranog modelom velikih multinacionalnih korporacija iz kojeg su prave društvene potrebe i vrijednosti isključene kroz "biznis kao i uobičajeno", onda je stigao trenutak za akciju.

cromalternativemoney.org/index.php/en/me...oljoprivrednike.html

I moja želja je ista kao i želja većine nas, postati što neovisniji o sustavu od čije sise smo postali nerazdvojni.
Cijelo vrijeme mi se u glavi vrti isti film:

Skupina istomišljenika ili prijatelja na vlastitom zemljištu, skloništu od sveg ovog što nas je učinilo nesretnima i potištenima.
Ta je družina postavila solarne panele kojima se opskrbljuju energijom.
Obrađuju zemlju, neki od njih su iskusni poljoprivrednici koji su ostale naučili kako sami proizvoditi svoju organsku hranu.
Posadili su i nešto ljekovtog bilja.
Na farmi drže nešto domaćih životinja, imaju par konja, kokoške nose jaja, krave daju mlijeko, tu su i dva psa, Crni i Brundo.
Ono što im fali nabavljaju alternativnim kanalima od ljudi sličnih razmišljanja.

Mislim da većinu od nas poprilično uzbuđuje i sama pomisao na ovako nešto, zašto ne, dovoljno je učiniti prvi korak.

Kroz imanje teče potok, bistra i čista nezagađena voda u kojoj se svako toliko nađe i koja riba za večeru.
Sagradili su veliko skladište u kojem čuvaju svoje rezerve.

Živimo u 21 stoljeću, kuće su starinskog stila ali opremljene onom potrebnom modernom tehnologijom, društvo na farmi ima pristup internetu.
Imaju veliku zajedničku kuhinju u sredini koje je dugački stol za sve one kasne razgovore, zabave, prijateljska ćaskanja, druženja i rasprave o tome kako promijeniti svijet na bolje.

Obilaze druga poljoprivredna imanja i u dobrim su odnosima sa svim malim farmerima u okolici.

Uglavnom, ovi su ljudi upoznali i naučili prirodu, postali su sposobni preživjeti i u najtežim uvjetima.

Sjećate li se onih Amerikanaca na njihovim farmama, više-manje neovisnim o državnom aparatu koje su nam na svim medijima predstavljali kao luđake iz neobičnih sekti? Da li vam je to još uvije smiješno ili ste se ipak na kraju počeli pitati tko je tu lud? Ja sam skroz na skroz riješio tu dilemu sam sa sobom, nemam više ni najmanju sumnju u to koji je ispravan put kojim treba krenuti.

Želim izaći iz mreže, ne želim biti učesnik u društvenom kolapsu.
Želim počet zarađivati za sebe onoliko koliko mi je dovoljno, ne želim više svojim kreditima i prekomjernom potrošnjom hraniti ovaj apsurdni sistem, njegove reklame i modu praznih i lažnih obećanja o boljoj budućnosti.
Zbilja mi se sve zgadilo i želim što prije izaći iz toga.
Last Edit: 8 years ago by vlado.

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years ago #259

• ksenija
  • Fresh Boarder
Skinuti se s ovisnosti?Baš zgodna tema u pravom trenutku,mislim da o tome sada mnogi lupaju glavu.
Ono što me trenutno brine je da smo zaboravili pomagati jedni drugima u nevolji,ali toga se sigurno možemo ponovno sjetiti.

I ja bi isto željela odgajati svoju djecu onako kako ja mislim da bi ih trebalo odgojiti,a tko ne bi uostalom,no trenutne okolnosti me u tome spriječavaju,ah taj novac kojim treba kupiti zemlju...
No to me nadam se neće zaustaviti,odlučna sam svoj životni san pretvoriti u stvarnost,rado bih pridonijela ovoj tvojoj ideji o sakupljanju istomišljenika na nekoj vrsti,kako si je opisao moderne farme,sigurna sam da ima i drugih koji bi se rado tome pridružili.

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years ago #260

• teuta
  • Expert Boarder
He he, ja sam do sada razmišljala kako državu skinuti s moje "sise" i nisam uspjela dokučiti kako se otarasiti nezasitne države. Već mi je pun kufer života na minimumu uz maksimum truda. No ideja o farmi, prirodi i u svakom slučaju spoznaji da se ne moram brinuti kako naplatiti svoj rad jer naplata raste iz zemlje. Godinama razmišljam o komadiću zemlje na kojem bih posadila svoj ručak no nisam se usudila sama početi iz ničega. Ako ima netko viziju i hrabrost rado bih se pridružila jer i ja želim pobjeći od ovog matrixa koji nas uvlači u sve dublje beznađe. Čak nešo i znam o sadnji i obrađivanju zemlje jer sam rođena na selu. Imam i nekoliko sitnih komadića zemlje 100 km od grada u kojem živim no nemam stambeni prostor.

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years ago #263

• kasl
  • Fresh Boarder
Ja sam prije nekoliko godina uvidio da sav moj silni rad kroz sustav nikuda ne vodi i poceo polako sa procesom oslobađanja. Prije godinu i pol sam zatvorio posljednji bankovni račun, likvidirao firmu, prestao plaćati namete i skinuo sa leđa teret plaćanja oko 3200 kn mjesečno za socijalno, mirovinsko itd. Moram priznati da sam jos uvijek daleko od samoodrživosti, da ne uzivam u nekim sitnim prihodima od rente (1400 kn / mj) nebi mogao opstati. Ali osječaj je dobar, vlastiti rad usmjeravati prema nekoj boljoj buducnosti. Imam nesto zemlje na otoku ali s obzirom da si nemogu priuštiti plačanje radnika sve radim sam. Sve se razvija jako sporo ali pun sam samopouzdanja i znam da ce sve biti u redu.

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years ago #268

• sale
  • Fresh Boarder
Imam nesto zemlje na otoku ali s obzirom da si nemogu priuštiti plačanje radnika sve radim sam. Sve se razvija jako sporo...

Ni na poluotoku nejde ništa brže!

Re:Kako Se Skinuti Sa Državne Sise 8 years ago #288

• pankerica
  • Fresh Boarder
ovo bi mogla postati baš dobra tema,bilo bi super privući nekog pravog poljoprivrednika,posavjetovati se i krenuti u akciju,zatražiti neki komad zemlje i tamo izgraditi našu farmu
Time to create page: 0.16 seconds