Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava

Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava 3 years, 6 months ago #1811

• dan.kan
  • Fresh Boarder
Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava - Prvi Dio

Ljudi često kritiziraju Papu u Vatikanu navodeći da je i on samo običan čovjek u svojoj ljudskoj prirodi koji može pogriješiti isto kao i svi ostali, i koji jednog dana mora umrijeti kao i svako drugo živo biće. Ljudi ne nalaze za shodno slijediti njegove direktive i uzimati za ozbiljno ono što govori. Pa opet, kad upitate te ljude vjeruju li u Bibliju, svi će bez dvoumljenja odgovoriti potvrdno. No probajte ovako nastaviti dijalog: "Tko je napisao Bibliju? Nisu li to bili obični ljudi u njihovoj ljudskoj prirodi baš kao i mi, koji su davno umrli? Ipak, zovete je Božja Riječ. Zašto se pridržavate uputa koje su ti ljudi napisali"? Naravno, ostat će zabezeknuti, širom otvorenih usta, manji od patuljaka.

Zašto neki ljudi stalno spominju novac, monetarni sistem, dužničko ropstvo i reformu novčanog sustava? Zato što uzroci gotovo svih problema koji nas svakodnevno muče, leže u novcu. Ne samo problemi pojedinaca, već i problemi škola, fakulteta, tvornica, gradova, regija i država. U današnjem modernom svijetu se ne može dugo opstati bez snabdijevanja stvarima koje su proizveli drugi ljudi, kojima su također isto tako neophodni naši proizvodi. Proizvode drugih ljudi međutim ne možemo dobiti ako ih ne platimo. Da bi ih mogli platiti, potreban nam je novac. Novac je dakle licenca za život. Ne zbog toga što jedemo novac kad smo gladni, i ne zbog toga što se odjevamo u novac da bi bili obučeni. Zato što bez novca imamo samo ono što sami proizvedemo, naravno, ako raspolažemo nekim sredstvima za proizvodnju. Bez novca ne možemo daleko dospjeti. Čak i oni koji žive otkačeni od novca su prisiljeni imati ga ako ne žele prerano završiti u lijesu.

Događaji opisani u ovom dokumentu su se vjerojatno dogodili puno prije vašeg rođenja. Sada proživljavate posljedice onog što se tada desilo. "Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava" je fantastična, ali istinita priča. Što vas se ona tiče? Tiče vas se u svakom pogledu - i individualno i kolektivno, pare su nam svima prva briga. Mit o novcu je u pitanju, a ovdje se radi o tome da je konačno razriješena financijska enigma. Znanost i izgubljena nauka o novcu nasuprot diktaturi neznanja i ignorancije:

1 - Preživjeli Brodolomci

Iznenadna eksplozija je otvorila rupu na trupu i brod je ubrzano počeo tonuti. Svako je zgrabio prve stvari koje su mu došle pod ruku. Brod je skupa s mnogim nesretnicima završio na morskom dnu, a na površini je ostao splav sa petoricom koji su se uspjeli spasiti. Valovi su se sa splavom poigravali po svojoj volji, i vrijeme je za brodolomce koji su očima pretraživali horizont u nadi da će primjetiti neki brod koji bi ih mogao spasiti; prolazilo sve sporije.

Nakon 15 dana, odjednom je odjeknuo vapaj: "Kopno"! Žrtve katastrofe su u daljini ugledale nejasne obrise siluete prijateljske obale. Kako su ih valovi prinosili sve bliže i bliže, figure na splavu su zaplesale od radosti. Njih petorica, sve u svemu.

Saša, veliki i energični stolar. On je bio taj koji je prvi primjetio zemlju.

Ivica je poljoprivrednik. Ushićeno rukama vesla iz sve snage prema spasonosnom otoku.

Zatim, tu je i Bojan - uzgajatelj životinja. Ne može vjerovati svojim očima, kleči i zuri u smjeru kopna.

Nikola je pak zemljoradnik. Čuda se ipak dešavaju, jedina je misao koja mu prolazi kroz glavu.

I na kraju, među preživjelima je i Zvonko, istraživač i mineralog. Veseli se sreći ostalih.

2 - Providonosni Otok

Za našu petoricu muškaraca, zakoračiti na tvrdo tlo je izgledalo kao vratiti se u život iz groba.

Odmorili su se i osušili, a zatim su instinktivno krenuli u istraživanje otoka na kojem su završili, tko zna koliko udaljeni od civilizacije.

Nije trebalo puno hodati, brzo su shvatili da im se sreća zaista velikodušno nasmiješila. Otok nije bio kamena pustinja. Istina, u tom trenutku, oni su bili njegovi jedini stanovnici, no sudeći po krdima polu-domaćih životinja na koje su naišli, zaključili su da su i neki drugi ljudi boravili ovdje prije njih. Bojan je kao uzgajatelj životinja najavio prijateljima da potpuno ih pripitomiti i imati koristi od njih neće predstavljati nikakav problem.

Ivica je dao do znanja da je tlo u najvećem dijelu plodno i pogodno za uzgoj biljaka.

Nikola je otkrio neke voćke koje bi pravilnim pristupom mogle pružati dobre prinose.

Najvažnije, ostrvo je obilovao šumama s različitim vrstama stabala. Saša će bez previše poteškoća moći izgraditi kuće za pripadnike ove male zajednice.

Zvonko je u stjenovitim dijelovima otoka prepoznao znakove bogatih naslaga mineralnih sirovina. Iako bez alata, osjećao je da svojom domišljatošću i inovacijama iz ruda može proizvesti metale.

Dakle svaki od petorice preživjelih brodolomaca svojim posebnim talentom može pridonijeti zajedničkom dobru. Složili su se da mjesto nazovu Otok spasenja, i svi su se zahvalili sudbini za sretan ishod tragedije koja je mogla i drugačije završiti.

3 - Stvarno Bogatstvo

Otočani su prionuli poslu.

Stolar je počeo graditi kuće i izrađivati namještaj. Isprva su pronalazili hranu gdje su stigli, no ubrzo su polja osvanula obrađena i poljoprivrednik je postizao dobre urode.

Kako je vrijeme prolazilo i redale se sezone, tako je Otok spasenja, stanište petorice ljudi, postajao sve bogatiji i bogatiji.

Bogatstvo ostrva nisu predstavljale zlatne poluge ili papirnate novčanice, već jedina stvarna vrijednost - bogatstvo u hrani, odjeći i krovu nad glavom, svim onim stvarima koje trebaju zadovoljiti ljudske potrebe.

Svaki je čovjek na otoku imao svoju vlastitu trgovinu. Koji god višak ostvario svojim radom i proizvodnjom, svaki je od njih razmjenjivao za višak proizvoda svojih susjeda.

No život nije uvijek bio tako ugodan i potpun kakvim su ga željeli. Nedostajale su im mnoge stvari na koje su navikli u civilizaciji. Tješili su se time da je moglo biti i puno gore.

Osim toga, svi su iskusili velike ekonomske krize i dobro pamte prazne stomake unatoč trgovinama s krcatim policama hrane.

Na Otoku spasa barem nisu bili prisiljeni gledati stvari koje su im nekad trulile ravno pred očima. Tu gdje sada žive nisu poznavali porez, niti su strahovali od zapljena ovršitelja. Radili su teško, ali su u potpunosti uživali u plodovima svog truda.

Brodolomci su nastavili na taj način razvijati otok, zahvaljujući se Bogu i moleći ga za dan na koji će se spojiti sa svojim obiteljima u živom i zdravom stanju, tim dvima najvećim blagoslovima.

4 - Ozbiljna Neugodnost

Otočani su se često sastajali i razgovarali o svojim poslovima.

Jedna stvar ih je u međuvremenu počela mučiti sve više i više. U jednostavnom ekonomskom modelu kojeg su razvili, nisu imali nikakvu vrstu novca. Barter, to jest trampa kojom su se koristili, ima svoje nedostatke. Proizvodi namijenjeni neposrednoj razmjeni nisu uvijek bili pri ruci u trenucima kad se dogovarala kupoprodaja. Na primjer, drvo koje je zimi dostavljeno poljoprivredniku može najranije biti plaćeno u krumpirima tek 6 mjeseci kasnije.

Nije rijetkost desiti se da neki čovjek koji posjeduje predmet velikih dimenzija, isti želi zamijeniti za više manjih koje su u različito vrijeme proizveli
različiti ljudi.

Ovakva trgovina je komplicirala poslovanje i predstavljala težak teret za pamćenje našim glavnim junacima. Da imaju monetarni sustav, svako bi svakome mogao prodavati svoje proizvode za novac. S tim bi novcem svako od njih mogao kupovati stvari od drugih onda kad to poželi, i naravno, onda kad su dostupne.

Jednom su se prilikom svi zajedno dogovorili da bi im novčani sustav bio od velike koristi. No nitko od njih nije znao kako postaviti takav sistem. Dobro su znali kako proizvesti realno materijalno bogatstvo, ali kako proizvesti novac kao simbol za te stvarne vrijednosti, iskrsnulo je kao velika nevolja čije je rješenje nadilazilo njihove sposobnosti. Ništa nisu znali o porijeklu i osnovama novca; iako su ga trebali - nisu imali pojma kako ga proizvesti. Izvan svake sumnje, i visoko obrazovani ljudi bi se pred ovim pitanjem našli u istoj koži; ta je dilema uostalom uvijek bio problem i svih vlada koje ni dan danas ne znaju što učiniti kad im novca nedostaje.

5 - Novi Stanovnik Otoka

Jedne večeri, dok su sjedili na obali i po tisuću i prvi put raspravljali o svom problemu; iznenada su primjetili kako im se približava mali čamac. Na njemu izmoreni čovjek koji zadnjim atomima snage pokreće vesla.

Pridošlica im je ispričao sve pojedinosti nesreće na morskoj pučini, kao i to da je on jedini preživjeli. Njegovo ime: Darko.

Sretni zbog činjenice da su dobili novog druga, snabdjeli su ga najboljim što su imali. Zatim su ga poveli u obilazak kolonije.

Otkrili su mu da se nemaju razloga previše žaliti iako su izgubljeni i odsječeni od ostatka svijeta, da otok obiluje resursima, i da im nedostaje samo jedna jedina stvar - novac s kojim bi lakše međusobno razmjenjivali svoje proizvode.

"Izgleda da se možete zahvaliti sudbini", rekao im je Darko, "jer ja sam bankar i u tren oka ću stvoriti novčani sustav koji će vas sigurno zadovoljiti. Tako ćete imati na raspolaganju sve ono što imaju i ljudi u civilizaciji".

Bankar! Bankar! Bojan, Ivica, Nikola, Saša i Zvonko su oduševljeno gledali u Darka videći u njemu anđela koji je među njih sišao s oblaka i inspirirao povjerenje i poštovanje. Na kraju krajeva, nismo li mi moderni ljudi suvremene civilizacije već generacijama navikli klanjati se bankarima, tim posebnim ljudima koji kontroliraju krovotok naših financija?

6 - Civilizacijski Bog

"Gospodine Darko, kao naš bankar od povjerenja, vaše jedino zanimanje na ovom otoku će biti briga o našem novcu, nikakvi fizički poslovi ne dolaze u obzir".

"Ja ću, kao i svaki drugi bankar, raditi na ostvarenju progresa cijele zajednice".

"Gospodine Darko, sagradit ćemo vam kuću koja će biti u skladu s vašim društvenim položajem. Nadamo se da vam neće smetati ako vas do tada smjestimo u prostoriju u kojoj se svi zajedno okupljamo".

"Nema problema, to mi odgovara, prijatelji moji. Ali prvo istovarite čamac. U njemu su papir i tiskarski stroj skupa s tintom i matricama, te još jedna bačva za koju vas molim da je tretirate s najvećom pažnjom".

Nikola, Saša, Zvonko, Bojan i Ivica su poslušno iskrcali sve stvari. Malena bačva je u njima probudila znatiželju.

"Ova bačva sadrži blago iz naših snova, puna je zlata", objasnio im je Darko.

Bačva puna zlata! Petorica samo što se nisu onesvijestili. Civilizacijski Bog ovdje, na Otoku spasenja! Žuti bog, uvijek skriven, ali strašno moćan. Njegova prisutnost, odsutnost ili najmanji hir mogu odlučiti sudbinu svih civiliziranih naroda svijeta!

"Zlato, gospodine Darko, vi ste doista veliki bankar"!

"Oh vaša visosti! Oh veličanstveni Darko! Visoki Božji svećenik, zlato! Prihvati našu poniznost i štovanje, zaklinjemo ti se na vjernost"!

"Da, moji prijatelji, zlato dovoljno za čitav kontinent. Ali zlato ne služi da bi cirkuliralo u opticaju, zlato uvijek mora biti sakriveno. Zlato je duša zdravog novca, a duša je uvijek nevidljiva. Sve ću vam to bolje objasniti kad stigne prva ponuda novca".

7 - Tajanstveno Zakopavanje

Prije nego što su se razdvojili i krenuli svaki svojim noćnim putem, Darko je od njih zatražio odgovor na posljednje pitanje.

"Koliko vam je novaca potrebno za početak, da bi olakšali trgovanje"?

Pogledali su jedan drugoga, a zatim svi skupa upiljili oči u bankara. Nakon malo računanja, po savjetu ljubaznog financijera je donešena odluka - svakome po 200 dolara.

Iako umorni i slomljeni, oduševljeno su puni entuzijazma razmjenjivali komentare. Unatoč kasnim satima, najveći dio noći su proveli budni u mašti sa zlatnom pozadinom. Zaspali su kad je jutro već svanulo.

Što se tiče Darka, on nije želio gubiti vrijeme. Pred sjajnom slikom bankarske budućnosti, lako je zaboravio na umor. U zoru je zakopao bačvu u rupi koju je sam iskopao, nakon čega se brižljivo pobrinuo ukloniti sve tragove. Bačva je sada dobro sakrivena, iznad nje je za svaki slučaj posadio i jedan grm.

Zatim se bacio na posao sa štamparskom prešom, trebao je izraditi tisuću novčanica od jednog dolara. Promatrajući kako svježe novčanice izlaze iz njegovog tiskarskog stroja, Darko je zahvaljujući sretnim okolnostima upravo od brodolomca počinjao graditi uspješnu bankarsku karijeru:

"Kako je samo jednostavno stvarati novac. Sva njegova vrijednost proizlazi iz proizvoda koje će kupovati. Bez proizvoda, ove novčanice su apsolutno bezvrijedne. Mojih pet naivnih klijenata to na svu sreće ne shvaćaju. Oni su uvjereni da vrijednost ovog novog novca proizlazi iz zlata. Njihovo neznanje me čini njihovim gospodarem"!

Približavala se noć i petorica su se uputili k Darku, trčećim korakom.

8 - Tko Je Vlasnik Novog Novca

Pet svežnjeva novih novčanica je stajalo na stolu.

"Molim za trenutak pažnje prije nego što vam distribuiram novac", obratio im se Darko.

"Temelj svog novca je zlato. Zlato pohranjeno u sefu moje banke moje zlato. Posljedično, sav novac je moj novac. Ne, nemojte se tako razočaravati i obeshrabljivati. Ja ću vam posuditi ovaj novac, a vi ćete se njime koristiti onako kako vam to najbolje paše. Međutim, morat ćete platiti kamate. Uzevši u ozbir da je novac ovdje rijetkost, mislim da je kamata od 8% odličan izbor".

"Kamata od 8% je prilično razumna gospodine Darko", uzvratili su svi u jedan glas.

"Jedan od posljednjih detalja, prijatelji moji. Posao je posao, čak i kad su u pitanju prijatelji. Prije nego što vam dam novac, svatko od vas će se potpisati na jednom papiru. Tim ćete se potpisom obvezati da ćete mi isplaćivati glavnicu i kamate pod prijetnjom kazne oduzimanja vaše imovine. Nemojte se zbog toga zabrinjavati, radi se o pukoj formalnosti, vaša imovina mene ne zanima. Ja sam zadovoljan s novcem. Siguran sam da ću ja primati moj novac, i da
ćete vi zadržati vašu imovinu".

"U tome ima smisla gospodine Darko. Raditi ćemo više i teže kako bi vas mogli isplatiti".

"To je zdrav i poletan duh. I svaki put kad budete imali neki problem, dođite me posjetiti. Vaš bankar je vaš najbolji prijatelj. Evo sad svakome od vas po 200 dolara".

I tako su se naši hrabri momci srdačno pozdravili s bankarom, te u ekstazi zaputili svojim kućama s rukama punim dolarskih novčanica.

9 - Aritmetički Problem

Stigao je dakle i taj veliki dan, Darko je na Otoku spasenja počeo izdavati novac. Trgovanje se, pojednostavljeno i olakšano upotrebom papirnatih novčanica, udvostručilo. Svi su bili sretni i zadovoljni.

Saša, Ivica, Nikola, Bojan i Zvonko su se uvijek bankaru obraćali s neiscrpnim poštovanjem i zahvalnošću.

Prošlo je neko vrijeme. Probajmo sada ustanoviti zašto je mineralog Zvonko odjedanput toliko utučen, zabrinut i užurbano zaposlen olovkom i papirom... Zvonko je kao i svi ostali, potpisao ugovor da će Darku u roku od godine dana vratiti glavnicu od 200 dolara plus još 16 dolara kamata. No Zvonko u džepu ima samo nekoliko dolara, a datum isplate se opasno približio.

Zvonko se već nekoliko mjeseci probao boriti s ovim problemom sa svoje osobne točke gledišta, ali bez uspjeha. Na kraju ga je počeo sagledavati iz perspektive zajednice kao cjeline.

"Promatrajući sve otočane kao cjelinu", zamrmljao je, "jesmo li uopće sposobni ispuniti našu obavezu prema Darku? Darko nam je posudio sveukupno 1000 dolara, a natrag traži 1080 dolara. Čak i da skupimo sve do zadnjeg dolara koji postoji na ostrvu, i dalje će nam faliti 80 dolara. Nitko od nas nije napravio dodatnih 80 dolara, svi smo nešto proizvodili, ali nitko dolarske novčanice. Kako stvari stoje, zbog toga što mu svi stanovnici zajedno ne mogu vratiti ukupan iznos kapitala i kamata, Darko može preuzeti cijeli otok".

"Čak i da neki od nas budu u mogućnosti bankaru isplatiti dug, ostali nikako u tome ne mogu uspjeti. Bankar će zagospodariti svime. Najbolje da hitno održimo sastanak i odlučimo što učiniti u vezi s time".

Posluživši se skicom koju je nacrtao na komadu papira, Zvonko je bez ikakvih poteškoća svojim prijateljima razjasnio situaciju. Svi su se složili da ih je ljubazni bankar prevario i da moraju s njim popričati.
Last Edit: 3 years, 6 months ago by dan.kan.

Bankarstvo, Dužničko Ropstvo I Izgubljena Nauka O Novcu 3 years, 6 months ago #1812

• dan.kan
  • Fresh Boarder
Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava - Drugi Dio

10 - Dobronamjerni Bankar

Darko je pogodio što je Nikoli, Zvonku, Bojanu, Ivici i Saši na umu, pa je izvukao najbolje iz sebe i nastojao situaciju preobratiti u svoju korist.

"Kako vam možemo platiti 1080 dolara kad na cijelom otoku sveukupno postoji samo 1000 dolara"?

"To su kamate, prijatelji moji. Nije li se vaša stopa proizvodnje povećala"?

"Dakako, ali količina novca u opticaju je ostala ista. A vi od nas tražite novac, a ne naše proizvode. Vi ste jedini koji može proizvoditi novac. Izdali ste samo 1000 dolara, a nazad tražite 1080. To je nemoguće"!

"U redu dečki. Bankari za dobro cijele zajednice uvijek prilagođavaju svoje poslovanje trenutnim uvjetima. Od vas ću zato zahtijevati samo isplatu kamata. Samo 80 dolara. Nastavljamo dalje ne osvrćući se na glavnicu".

"Bog vas blagoslovio gospodine Darko! Znači poništit ćete pojedinačne dugove od 200 dolara svakoga od nas"?

"Oh, ne! Žao mi je, ali bankar nikad ne poništava dugove. Još uvijek mi dugujete sav novac koji sam vam posudio. No svake godine ćete mi isplaćivati samo kamate. Ako isplate kamata budu uredne, neću vas mučiti vraćanjem glavnice. Međutim, neki od vas možda neće moći vratiti ni samo kamate jer novac često mijenja ruke. Zašto se ne organizirate kao država? Postavite porezni sustav. Oni koji imaju više novca će plaćati veći porez, a one siromašnije oporezujte manje. Dogovorite se sami kako mi platiti ukupni iznos kamata, i ja ću biti zadovoljan. Vaš mali narod će rasti i razvijati se".

Na tome je i ostalo, petorica su otišli umireni, ali sumnje nisu nestale.

11 - Bankarov Trijumf

Darko u ležećem položaju duboko razmišlja:

"Posao dobro napreduje. Ovi dečki su dobri radnici, ali glupi. Njihovo neznanje i naivnost je moja snaga. Od mene traže novac, a ja im dajem okove ropstva. Oni mi daju cvijeće, a ja im zauzvrat praznim džepove".

"Istina, mogli bi se probuditi, pobuniti, i baciti me u more. No, koješta! Imam njihove potpise. Oni su pošteni. Drže do svojih obećanja. Iskreni i vrijedni radni ljudi postoje na ovom svijetu samo zato bi služili bankarima".

"O veliki Bože bogatih! Osjećam tvoju bankarsku genijalnost čitavim mojim bićem! O slavni gospodaru! Koliko ste samo bili u pravu kad ste rekli: 'Dozvolite mi da kontroliram novac nacije, i neće me se ticati tko donosi njene zakone'. Ja sam gospodar Otoka spasenja jer na njemu kontroliram novac".

"Duša mi je opijena entuzijazmom i ambicijama. Osjećam da bih mogao vladati čitavim svemirom. Ono što sam ja, Darko, učinio ovdje, mogao bih učiniti i na cijeloj planeti. Ah, kad bih se samo mogao izvući s ovog otoka i vratiti u civilizaciju. Znam kako bih vladao svijetom i bez krune na glavi".

"Vrhunski užitak bi predstavljao usađivanje moje filozofije u glave društvenih lidera. Bankari, industrijalci, političari, reformatori, učitelji, novinari - svi bi oni bili moje vjerne sluge. Kad su nadzornici postavljeni iz elite među njima, mase su zadovoljne životom u ropstvu".

12 - Nepodnošljivi Životni Troškovi

Život je na Ostrvu spasenja malo pomalo od lošeg postajao sve gori. Proizvodilo se sve više, a proizvode razmjenjivalo sve manje. Darko je redovno naplaćivao kamate. Ostalima je glavna briga bila kako uštediti što više novca da bi ih bankaru mogli isplaćivati. Umjesto da je slobodno cirkulirao, novac se dakle zgrušavao.

Oni koji su plaćali najviše poreze, žalili su se protiv onih kojima su porezi bili niži. Da bi nadoknadili te gubitke, bogatiji su podigli cijene svojim proizvodima. Nesretni siromašci, iako oslobođeni od plaćanja poreza, jadikovali su zbog visokih životnih troškova i kupovali sve manje i manje.

Oni koji su probali promijeniti posao, neprestano su zbog porasta troškova življenja zahtjevali povećanje plaće kako bi mogli zadovoljiti svoje potrebe.

Moral je pao na najniže nivoe. Životne radosti su iščeznule. Nitko više od rada nije vidio nikakve koristi. A zašto i bi? Proizvodnja se slabo prodavala. Kad se nešto i uspjelo prodati, Darko bi za to naplatio porez. Ostali su bez mnogih stvari koje su nekad imali. Nastupila je prava kriza. Međusobno su jedni druge optuživali za razloge izbijanja krize i konstantni porast životnih troškova.

Jednog dana, Nikola se sjeo u svoj voćnjak i stao razmatrati situaciju. Na koncu je stigao do zaključka da je ova vrsta progresa, porijeklom iz bankarovog monetarnog sustava, svemu na Otoku spasenja nanijela veliku štetu. Neupitno je da je svaki od njih petorice na sebi nosio dio krivice, ali čini se da je Darkov novčani sustav specijalno dizajniran upravo u svrhu svega što se dogodilo, i da je najodgovorniji za izvlačenje iz ljudi onog najgoreg što postoji u njihovoj prirodi.

Nikola je odlučio svoj zaključak predstaviti Ivici, Bojanu, Zvonku i Saši. Nadao se da će se svi skupa ujediniti u akciji. Počeo je s Bojanom, kojeg u to nije bilo teško uvjeriti. "Ja nisam genij", kazao je, "ali već predugo vremena na ostrvu zaudara smrad ovog bankarskog sustava".

Jedan po jedan, svi su došli do istog zaključka, i susret završili odlukom da još jednom porazgovaraju s Darkom.

13 - Porobljeni Bankarskom valutom

Na bankarove uši se stuštila prava oluja.

"Novca na otoku nedostaje frajeru zato što nam ga ti oduzimaš! Plaćamo ti i plaćamo, a još uvijek ti dugujemo isto koliko i na početku. Ubismo se od posla. Najbolja smo moguća zajednica, a opet najgora od kad si se ti pojavio! Dugovi! Dugovi! Do guše u dugovima"!

"Dečki, prijatelji, urazumite se! Vaši poslovi cvjetaju, i to zahvaljujući meni. Dobar bankarski sustav je najbolja imovina bilo koje zemlje. Ali ako od njega želite imate koristi, morate imate povjerenje u bankara. Priđite mi kao što bi prišli vlastitom ocu... Treba li vam više novca? To uopće nije problem. Moja bačva sa zlatom je dovoljno dobra podloga za mnogo novih tisuća i tisuća dolara. Evo, posudit ću vam još tisuću dolara upravo sad, ovog trenutka".

"Bravo! Tako će se naš dug popeti na 2000 dolara. Morat ćemo ti plaćati dvostruko veće kamate do kraja života"!

"Pa, da, ali ja ću vam posuditi još novca kad god se vrijednost vaše imovine poveća. I nikad nećete plaćati ništa osim kamata. Sve vaše dugove možete objediniti u jedan jedini... to se naziva konsolidacija dugova. I možete se uvijek sve više i više zaduživati, iz godine u godinu".

"I stalno dizati poreze, godinu za godinom"?

"Očito, ali vaši prihodi će također svake godine biti sve veći".

"Dakle, što se više država razvija svake godine zahvaljujući našem radu, to sve više raste i javni dug!

"Pa naravno! Ne samo u vašoj zemlji već u bilo kojem drugom dijelu civiliziranog svijeta. Stupanj razvoja država se uvijek procjenjuje po veličini njihovog duga prema bankarima".

14 - Vuk Proždire Janjad

"I to bi bio zdrav monetarni sustav, gospodine Darko"?

"Gospodo, sav zdravi novac se bazira na zlatu i dolazi iz banaka u obliku dugova. Nacionalni javni dug je dobra stvar. Njime se kontrolira da ljudi ne postanu previše zadovoljni. Javnim dugom se vlade pokoravaju vrhovnoj i krajnjoj mudrosti, onoj koja je utjelovljena u bankarima. Kao bankar, ja sam baklja civilizacije ovdje na ovom ostrvu. Ja ću diktirati vašu politiku i regulirati vaš životni standard".

"Gospodine Darko, mi smo obični neobrazovani ljudi i iako možda ne razumijemo neke stvari, ne želimo tu vrstu civilizacije ovdje na našem otoku. Od vas više nećemo posuditi ni jedan jedini cent. Zdrav ili bolestan novac, s vama više ne želimo nikakve transakcije".

"Gospodo, duboko sam ožalošćen vašom vrlo nesmotrenom odlukom. Ali ako prekinete poslovati sa mnom, ne zaboravite da imam vaše potpise. Izvolite mi vratiti sve odjednom, i glavnicu i kamate".

"Ali to je nemoguće, gospodine Darko. Čak i da vam damo sav novac koji postoji na otoku, ne možemo vam vratiti sveukupan iznos glavnice i kamata".

"Ja vam tu ne mogu pomoći. Jeste li ili niste potpisali ugovor"?

"Na temelju pravovaljanosti i nepovredivosti našeg međusobnog ugovora, oduzimam vam imovinu koju ste stavili pod hipoteku onda kad ste bili presretni primiti moju pomoć. Ako ne želite dobrovoljno služiti vrhovnom autoritetu novca, onda ćete to učiniti na silu. I dalje ćete iskorištavati ovaj otok, ali u mom interesu i pod mojim uvjetima. Sad se gubite! Sutra ću vam dostaviti naređenja"!

15 - Kontrola Nad Medijima

Bankar Darko je znao da onaj tko kontrolira novac nacije, apsolutno kontrolira i samu naciju. Također, dobro je znao da je u svrhu održavanja te kontrole, neophodno ljude držati u stanju neznanja i odvraćati ih od te ključne teme na sve moguće načine.

Na osnovu večernjih razgovora, pogotovo od kad su pali u ropstvo, Darko je primijetio da su od pet otočana njih dva konzervativci, a ostala trojica liberali. Naime, između konzervativaca i onih koji se smatraju liberalima uvijek postoji konstanta napetost.

Jednom prilikom je Nikola, inače politički najneutralniji; s obzirom da svi imaju iste potrebe i težnje - predložio da se njih petorica ujedine i izvrše pritisak na vlasti. Takvo jedinstvo Darko naravno nije mogao tolerirati jer bi to ujedno značilo i kraj njegove vladavine. Niti jedan financijski ili diktator neke druge vrste, ne može dugo opstati na tronu pred obrazovanim i ujedinjenim ljudima.

Shodno takvim okolnostima, bankar se dao na posao i koliko god je mogao, počeo je između građana Otoka spasenja raspirati mržnju i političke sukobe.

Darko je osim toga pokrenuo i dva tjednika, 'Sunce' za liberale i 'Zvijezda' za konzervativce.

Opći sadržaj vijesti 'Sunce': "To što više niste sami svoji gazde, najviše možete zahvaliti onim izdajicama od konzervativaca koji su se prodali velikom biznisu".

Opći sadržaj novosti 'Zvijezda': "Tragovi ruševnog gospodarskog stanja i neodrživog porasta nacionalnog javnog duga vode izravno do političke odgovornosti onih beskičmenjaka od liberala".

16 - Informacije Neprocjenjive Vrijednosti

Istražujući još uvijek netaknute dijelove otoka, Zvonko je na jednoj maloj plaži sasvim slučajno pronašao čamac za spašavanje skriven u visokoj travi. U njemu ništa drugo osim jednog kovčega.

Kovčeg je u Zvonku probudio znatiželju, pa ga je bez oklijevanja otvorio. Između raznih slika i albuma, jedna mu je knjiga naročito zapela za oko: "Prva Godina Monetarne Suverenosti".

Sjeo se i odmah je počeo čitati. Postajalo je sve zanimljivije... Zvonko je gutao sadržaj.

"Ma vidi ti ovo", glasno je poviknuo, "to je nešto što smo još davno trebali znati".

"Vrijednost novca ne potječe iz zlata nego iz proizvoda koje taj novac kupuje".

"Jednostavno rečeno, novac bi trebao biti neka vrsta računovodstva u kojem se iznosi prebacuju s jednih računa na druge, u skladu s obavljenim kupnjama i prodajama. Ukupna suma novca u opticaju će ovisiti o sveukupnoj proizvodnji".

"Svaki put kad se poveća proizvodnja, događa se i odgovarajući porast sveukupne novčane mase. Nikada i nikako se za novoizdani novac ne smiju plaćati kamate. Progres ne predstavlja povećanje javnog duga već izdavanje jednake dividende svakom pojedincu. Cijene na tržištu proizvoda i usluga su prema koeficijentu cijena prilagođene najvažnijoj stavci, a to je opća kupovna moć. Monetarni suverenitet... nekreditni novac...".

Zvonko se nije više mogao suzdržati. Ustao se i s knjigom u ruci potrčao koliko god su ga noge nosile. Želio je ovo nevjerojatno otkriće što prije podijeliti sa četvoricom svojih drugova.

17 - Novac I Elementarno Računovodstvo

Tako je Zvonko postao učitelj. Učio je druge znanju kojeg je stekao pročitavši publikaciju o monetarnoj suverenosti i nekreditnom novcu, što ju je sudbina kojoj se do neba zahvaljivao - poslala na otok Spasenja.

"Ovo je ono što možemo učiniti bez čekanja na bankara i njegovu bačvu punu zlata, te bez potpisivanja ikakvih zaduženja", započeo je Zvonko s lekcijom.

"Za svakog od vas sam otvorio po jedan račun. U desnoj koloni su uplate koje stižu na račun, u lijevoj koloni su isplate koje se skidaju s računa.

"Svako za početak želi po 200 dolara. To nije nikakav problem. Na svakom pojedinačnom računu upišemo iznos od plus 200. Svi ste u istom trenutku dobili po 200 dolara".

"Saša je od Ivice kupio neku robu za 10 dolara. Sa Sašinog računa se odbija 10 dolara, njegov saldo je sad 190 dolara. Na račun Ivice se pak dodaje 10 dolara, i njegov saldo je sada 210 dolara".

"Bojan kupi od Ivice nešto što košta 8 dolara. S Bojanovog računa se skida 8 dolara, ostaje mu sveukupno 192. Ivica sad ima 218 dolara".

"Ivica je od Saše kupio drva po cijeni od 15 dolara. Plativši mu 15, Ivici na računu preostaje 203 dolara. Na Sašin račun je legla uplata u iznosu od 15 dolara, tako da on sada sveukupno raspolaža sa 205 dolara".

"I tako se proces nastavlja, uplate i isplate s jednog računa na drugi, na isti onaj način na koji papirnate novčanice prelaze iz jednog džepa u džep drugog čovjeka".

"Ako nekome treba novac za proširenje proizvodnje, u tu svrhu se izdaje potrebna količina novog novca i odobrava mu se kredit. Jednom kad je dotični prodao svoje proizvode, taj iznos vraća kreditnom fondu. Na isti način funkcionira i financiranje državne zajednice".

"Također, ne oduzimajući novac od nikoga - saldo svakog pojedinačnog računa se povremeno povećava. Tako svi imaju koristi od napretka kojeg društvo ostvaruje. To je nacionalna dividenda. Na ovaj način, novac se iz gospodara pretvara u instrument koji korisno služi; odnosno umjesto izvora sveg zla - novac postaje izvor sveg dobra".

18 - Bankar U Očaju

Svi su lako shvatili ono što im je Zvonko ispričao. Članovi ove male zajednice su napravili monetarnu reformu i zaobilazeći potrebu za bankarom i njegovim novčanicama, počeli su sami sebi izdavati novac. Sljedećeg dana, bankar Darko je primio primio pismo kojeg su potpisala sva petorica:

"Poštovani gospodine! Bez ikakve potrebe ste nas gurnuli u dugove i iskoristili. Više nam niste potrebni jer smo sami pokrenuli vlastiti novčani sustav. Od sada na dalje, imat ćemo sav novac koji nam bude trebao i to bez zlata, dugova ili krađe. Na Otoku spasenja, nacionalna dividenda će zamijeniti nacionalni dug".

"Ako inzistirate na isplati dugova, možemo vam vratiti sav novac koji ste nam posudili, ali ni centa više od tog. Ne možete polagati pravo na ono što nikad niste proizveli".

Darko je pao u očaj. Njegovo kraljevstvo se urušava samo od sebe. Njegovi snovi su razbijeni. Što bi mogao učiniti? Argumenti bi sigurno bili uzaludni. Petorica su sada monetarno suvereni. Izgubljena nauka o novcu i financijska enigma monetarnog sustava za njih više nisu tajna.

"Neee", jaknuo je bankar, "ovi ljudi su sada monetarno suvereni, imaju svoj vlastiti nekreditni novac. Njihova doktrina će se širiti mnogo brže od moje. Trebam li moliti za oprost? Ili da postanem jedan od njih? Ja, financijer i bankar? Nikad! Umjesto toga, pokušat ću između sebe i njih postaviti što veću distancu".

19 - Otkrivanje Prevare

Da bi se zaštitili od bilo kakvih budućih Darkovih potraživanja; petorica drugova su odlučili da on mora potpisati dokument kojim potvrđuje da opet posjeduje samo ono što je imao u trenutku kad se prvi put pojavio na otoku.

Nikola, Saša, Zvonko, Bojan i Ivica su zatim napravili popis bankarove imovine: Čamac, vesla, mali tiskarski stroj i famozna bačva puna zlata. Darko je morao otkriti gdje je sakrio zlato. Naši dečki su ga podigli iz rupe uz znatno manje poštovanja u odnosu na onaj dan kad su ga iskrcali iz broda. Nekreditni novac ih je naučio da ga više ne uvažavaju za Boga.

Istraživač koji je kao i svi ostali učestvovao u iskopavanju bačve, zapazio je da je ona iznenađujuće prelagana da bi sadržavala zlato. "Ako je bačva puna zlata", rekao je drugima, "morala bi biti puno teža. Mora da je unutra nešto drugo umjesto zlata".

Nervozni Saša nije htio više gubiti na vremenu. Udarcem sjekire je razbio bačvu i njen sadržaj se izložio zapanjenim pogledima otočana.

"Zlato? Ovdje nema ni zrna zlata! Samo kamenje, obično bezvrijedno kamenje"! Petorica Robinzona se nisu uspijevali povratiti od šoka.

"Nemojte mi reći da nas je mogao prevariti do te mjere"!

"Ispali smo prave ovce onda kad smo se oduševili na samo spomen zlata"!

"Zadužili smo se i založili svu našu imovinu u zamjenu za nekoliko papira čije je pokriće par kilograma kamenja! Kakve li gnusne laži! To je čista pljačka"!

"Sjećate li se koliko smo zamrzili jedan drugoga, i da smo se skoro međusobno pobili zbog ove prevare?! Bankar je pravi Đavo u janjećoj koži"!

Saša je u bijesu podigao sjekiru, no bankar Darko je u trku već bježao prema šumi.

20 - Rastanak S Otokom Spasenja

Nakon otvaranja bačve i otkrivanja prevare, bankaru se izgubio svaki trag i nikad se više ništa nije čulo o njemu.

Ubrzo nakon toga, ljudi s broda koji je krstario izvan uobičajenih pomorskih ruta, primjetili su znakove života na ovom za njih nepoznatom otoku, neoznačenom na karti. Brod se usidrio na nekih pedesetak metara od obale.

Otočani su skakali od sreće, vraćaju se u civilizaciju svojim obiteljima. Odlučili su ponijeti sa sobom sve što su mogli.

Naravno, najvažniji dio prtljage kojeg sa sobom nose nazad u svoju zemlju je knjiga "Prva Godina Monetarne Suverenosti". Ona ih je prosvijetlila, iz nje su naučili kako se spasiti iz smrtonosnog zagrljaja kandži financijskog vampira Darka.

Petorica su se svečano zarekli da će se jednom kad se vrate svojim kućama, obavezno svim srcem, za dobro cijele zajednice i svih ljudi svijeta, posvetiti širenju monetarne suverenosti, teorije i prakse nekreditnog novca.
Last Edit: 3 years, 6 months ago by administrator.
The following user(s) said Thank You: moreplovac

Stripoteka: Ekonomija I Izgubljena Nauka O Novcu 3 years, 6 months ago #1869

• moreplovac
  • Fresh Boarder
Sila prilika ispred nas postavlja ljude kojima bi trebali pomoći.
Tu se onda nameće pitanje, kako to možemo najbolje uraditi?
U stvarnosti, drugima ne pomažemo čineći ih ovisnima o nama na neodređeno vrijeme. Na taj način i sami sebi odmažemo. Ako dopustimo sebi da postanemo štaka za druge, uskraćujemo ih za životna iskustva koja bi ih trebala osnažiti, a sebi oduzimamo slobodu i energiju potrebnu da bi vlastita životna djela razvili do najviših potencijala.

Nesretni stranci pristižu u naše zajednice. S njihove točke gledišta, život ih je zaboravio. S naše strane, u tome trebamo prepoznati priliku za zajednički razvoj, pružiti im hranu i alate da ti ljudi povrate samopouzdanje.
Vrijedi truda naučiti ih intencionalnom procesu i kako upotrebljavati misli i riječi na način od kojeg će imati koristi. Oni moraju sami prepoznati kako manifestirati svoje želje.

Zajednica nije određena fizičkim granicama. Snaga zajednice zapravo leži u njenoj sposobnosti širenja. Ograničena dogmatskim okvirima, zajednica će brzo početi propadati. Životni entuzijazam će u kratkom roku postati ugušen bez adekvatnih prostora za proširenje. Naravno, našu zajednicu bi mogli pretvoriti u ekskluzivno pleme s limitiranim brojem članova, ali ovakvi stavovi promiču separatizam i uzrok su mnogim problemima s kojima se čovječanstvo danas suočava.

Ovo nisu vremena za ekskluzivnost i izoliranost ljudi jedni od drugih. Svi mi trebamo jedni druge. Naša zajednica je ona u koju ljudi mogu doći, ojačati, i zatim nastaviti svojim vlastitim putem. Na rastanku im poklonimo priručnik za povremena podsjećanja na proživljeno iskustvo jačine intencionalnog kruga, u nadi da njihovi sljedeći životni koraci neće biti lične greške...
Last Edit: 3 years, 6 months ago by administrator.

Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava 3 years, 6 months ago #1871

• tuper
  • Expert Boarder
Nekad je zakon dozvoljavao ropstvo.
No to je davno zaboravljena priča.
Pa ipak, na svijetu nikad nije bilo više robova nego što je to danas slučaj.
Danas su svi ljudi svijeta robovi novcu, preciznije - emisijskoj dobiti na obje osnovne vrste novca: zakonskom sredstvu plaćanja i bankarskoj valuti.

Što se tiče zakonskog sredstva plaćanja, zakon je zaboravio odrediti tko je vlasnik novčanice u trenutku njezinog stvaranja; odnosno kome ide u džep razlika između troškova proizvodnje novca i nominalne vrijednosti s njegovog naličja po kojoj se pušta u optjecaj.

Što se tiče bankarske valute, danas je praksa "frakcijsko bankarstvo - djelomična obvezna rezerva" legalna isto onako kao što je prije stotinjak godina bilo legalno posjedovati robove.

Frakcijsko bankarstvo bankaru omogućuje kreditnu ponudu od 5000 recimo eura iako u sefu ima samo 100, i od tih 100 niti jedan jedini nije njegov. Nešto nalik onome kao kad je Isus Krist s pet štruca kruha i dvije ribe nahranio izgladnjele mase...

Mehanizam djelomične obvezne rezerve (kreditni multiplikator) je čista prevara. Naravno, ova prevara je legalna isto onako kao što su legalne i gotove sve druge monetarne i ekonomske prevare.

Puno više informacija u članku "Mentalna Higijena I Novac".
Gold is the money of kings, silver is the money of gentlemen, barter is the money of peasants, but debt is the money of slaves.

Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava 3 years, 6 months ago #1872

• akademik
  • Fresh Boarder
Novac je mjera vrijednosti. U vremenima u kojima živimo, nažalost, zaboravili smo da je novac također i vrijednost mjere.
Jedna karamela vrijedi jednu kunu - koliko, što ili čega vrijedi 1 kuna?

U bilo kojoj državi je suveren onaj tko je vlasnik novca u trenutku njegovog stvaranja.
Da bi mogli prevariti narod, bankarima na raspolaganju stoji samo jedna mogućnost: oduzeti narodu vlasništvo nad njegovim vlastitim novcem.

Na Balkanu se itekako osjeća manjak monetarne kulture.
Dosta je u pretraživač Interneta Google upisati pojam "monetarna kultura". Broj rezultata na srpsko-hrvatskom jeziku je nula.

Nedostatak monetarne kulture je tradicionalna zajednička karakteristika kako svim kulturama koje danas propadaju, tako i onima koje su propale tijekom duge povijesti ljudskog roda.

Dante Alighieri: Božanstvena Komedija

Se mala cupidigia altro vi grida,
uomini siate, e non pecore matte,
sì che ’l Giudeo di voi tra voi non rida!

If evil appetite cry aught else to you,
Be ye as men, and not as silly sheep,
So that the Jew among you may not mock you.

Ako vas zla pohlepa proba zaslijepiti,
budite ljudi a ne lude ovce,
da vam se Židov među vama ne može rugati.
Last Edit: 3 years, 6 months ago by akademik.

Re: Novac, Banka I Financijska Enigma Monetarnog Sustava 1 year, 9 months ago #2707

Last Edit: 1 year, 9 months ago by administrator.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.27 seconds