Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Zajednice i Organizacije U Sustavu Crom

Zajednice i Organizacije U Sustavu Crom 9 years, 7 months ago #366

Pozdrav svima,

Ja sam Matija, jedan od upravnika udruženja Nova Jugoslavija, svidela nam se ova vaša ideja koja je već u operativnom stanju. Realno gledajući, svet je tu gde je i mi smatramo da na neki način treba reagovati.

U tom smislu, s obzirom da je valuta crom na kraju krajeva eksperiment, mi smo kao udruženje odlučili prihvatiti izazov i uključiti se. Dakle spremni smo prihvatiti valutu Crom, hajde da probamo na ovom forumu izgraditi nešto konkretno, dajte objasnite nam koji bi trebali biti prvi koraci i kako bi to sve zajedno trebalo izgledati.
Last Edit: 9 years, 7 months ago by administrator.

Re:Zajednice i Organizacije U Sustavu Crom 9 years, 7 months ago #368

Pozdrav Matija, hvala na javljanju.

Prvo izvinjenje, ja sam editirao tvoj post i "Nova Jugoslavija" stavio u obliku linka

Drago nam je da ste došli do nekih zaključaka i odlučili se uključiti u naš eksperiment s alternativnom valutom.

Baš si dao odličan naziv temi, ovo može poslužiti i svim ostalim zajednicama i organizacijama kao neki vodič.

Evo da predložim prvi korak.

Daj nam u par crta predstavi vašu organizaciju, tko ste, što ste, gdje ste, koji su vam ciljevi, i tako to...

Nakon toga možemo početi o konkretnim stvarima i načinu na koji bi vam mi savjetima ili i u nekom drugom obliku mogli pomoći u izgradnji nekih, nazovimo to vaših financijskih temelja i osnova u sustavu Crom.

U svakom slučaju, topla dobrodošlica i komplimenti za vaš sajt, izgleda dobro i atraktivno.

Re:Zajednice i Organizacije U Sustavu Crom 9 years, 7 months ago #383

Pozdrav još jednom i hvala na dobrodošlici i čestitki.

Početni paragraf našeg programa sledi ovako:

Nova Jugoslavija je neprofitna humanitarna organizacija koja svojim postojanjem i radom želi doprinijeti izgradnji boljeg sutra na cjelokupnom području bivše SFR Jugoslavije. Osnovana je od strane studenata sa prostora bivše SFRJ i inostranstva koji su zajednički osjetili potrebu za jednu organizaciju koja će sakupljati sve ljude dobre volje koji žele doprinjeti na zajedničkim projektima i humanitarnim akcijama čiji bi rezultat bio stvaranje svjesti o zajedništvu i vrijednostima koje dolaze iz različitosti. Dobrodošli su i oni koji žele samo da se druže. Nova Jugoslavija se temelji na miru i ljubavi te smatra da su ta dva elementa najjači aduti njenog postojanja i kao takva ona će biti na usluzi svima koji dijele iste ideje.

Mi, osnivači organizacije, smo verovali da je ljudima koji potiču sa područja ili žive na području koje se nekada zvalo SFR Jugoslavija potreban novi imidž i novi put. Smatrali smo da reč Jugoslavija, sama po sebi, daje odgovor na teritorijalno pitanje o delatnosti organizacije. Reč Nova smo smatrali da stvara osećaj nade i novog pravca. Odlučili smo da kombinujemo te dve reči davajući organizaciji ime koje je istovremeno i poznato i moderno, Nova Jugoslavija. Svesni smo bili čak i pri osnivanju organizacije da je samo ime Nova Jugoslavija političko, no, smatrali smo da su imena poput "Dobri ljudi", "Balkan pomoć", "Bolje sutra na Balkanu", itd pre mlaka i da bi sa takvom vrstom imena, u očima naroda, bili samo jedna od mnogih humanitarnih organizacija. S obzirom da se svi slažemo da je kvalitet života prosečnog građana na Balkanu značajno opao nakon raspada bivše SFRJ, smatrali smo da je ime Nova Jugoslavija dostojna organizaciji i odlučili smo da je tako imenujemo čak i pored činjenice da će je s tim nazivom većina, ako ne i svi, prihvatiti kao politička.

Naši ciljevi su da omasovimo broj ljudi koji ne dele ljude po nacionalnosti, veri, rasi i političkom opredeljenju već po mogućnosti na zdravu ishranu, lečenje, obrazovanje, dostojan život i tako zajedno pravimo bolje sutra tumačenjem, nastojanjem boljih ideja i međusobnom saradnjom. Uzeću jedan odlomak iz vašeg članka koji vrlo dobro opisuje način na kojem mi delujemo i želimo delovati. To što je pod zagradama je deo vašeg opisa, ali naravno usklađeno samo za vašu organizaciju.

Kao ljudi dobre volje i dobrih namjera, izgradili smo ovu
(elektroničku platformu koja je u stanju pozitivno utjecati na ekonomski razvoj i trgovinu.)
Sigurno, nemamo odgovore na sva pitanja, ali svaki sudionik može ponuditi svoj prijedlog ili kritiku. Svaki nedostatak zajedno možemo ukloniti, svaku grešku ispraviti, svaki dobar prijedlog testirati.

Organizacija je registrovana kao besprofitna humanitarna organizacija u Nju Jorku nakon neuspešne i osporene registracije u Sarajevu. Plan da se organizacija registruje u svim novonastalim državama i dalje stoji. Kao što znate za ovakve poslove potrebno je dosta vremena, poverenja, čak i finansija. Svaki član organizacije uključujući i upravnike je volonter koji dobrovoljno ulaže svoje vreme u svrhe organizacije.

Organizacija postoji malo više od dve godine. Uvek radimo na prikupljanju članova i širenjem mreže, ali to ne ide toliko brzo koliko smo očekivali pogotovo sa novom verzijom stranice koja je postavljena početkom ove godine. Postoje različiti razlozi odnosno teorije. Jedna teorija je ime organizacije. Možda da se organizacija zove "Bolje sutra", mnogo više ljudima bi srce bilo mirnije i dozvolilo im da se pridruže. Druga teorija je to što mi nismo povezani sa ijednom strankom niti ideologijom a istovremeno gledamo na sve građane podjednako. Neki ljudi koji žele "Bolje sutra" na Balkanu ili novu Jugoslaviju smatraju da to "Bolje sutra" treba graditi bez ljudi albanskog, italijanskog, turskog, i ostalog neslavenskog porekla.

Mi stojimo više na tome da potpomognemo izgradi boljeg sutra informisanjem, društvenim projektima, promoviranjem uspeha ljudi i svih pozitivnih stvari sa domaćih područja i što manje politički kroz neku ideologiju. Kao što sam rekao, sami nemamo odgovore na sve, ali smo otvoreni za saradnju i evoluciju naših načina za postizanje naših glavnih ciljeva odnosno "Boljeg sutra".

Upravo Crom alternativna valuta je jedna ideja koja nas privlači i sa kojom želimo eksperimentisati. Tekstovi koje objavljujete su genijalni i nadam se da nemate ništa protiv toga ako postavimo par od vaših informativnih tekstova i na našu stranicu, naravno sa vašim potpisom.

E, a sada, objasnite nam kako možemo kao organizacija da probamo tu vašu Crom alternativnu valutu?
Last Edit: 9 years, 7 months ago by Nova Jugoslavija.

Re:Zajednice i Organizacije U Sustavu Crom 9 years, 7 months ago #409

Hvala na opsežnoj prezentaciji

Što se tiče naših tekstova koje preuzimate, slobodno, oni upravo tome i jesu namijenjeni.
Ako uz to stavite link na izvorni članak, još bolje..., a i ako ne, nije nikakav problem.

Dakle da krenemo.
Prvo, vašim javljanjem je izbila na vidjelo jedna stvar koju bi trebali napraviti, neku vrstu male "naljepnice" (banner) za svaki sajt koji u budućnosti prihvati crom valutu, nešto kao "ovdje prihvaćamo valutu crom", ili slično...

Ne znam da li imate već u glavi neku teorijsku zamisao financiranja vašeg udruženja, no ono je pitanje broj jedan svake organizacije (ovdje sada mislimo isključivo na valutu crom).
Vi bi znači ušli u Crom kao "Pravna Osoba", jer ste registrirana udruga, zar ne?

Cromu kao organizaciji je najbitnija stvar samoodrživost, zbog toga svakog prvog u mjesecu postoji "naplata" 4 croma troškova održavanja...
Vi kao udruga koja bi postala samostalna zajednica u Cromu, biste li od svojih članova također naplaćivali neku članarinu, što bi bilo logično, ali ne i nužno, svaka zajednica u Cromu može ići nekim svojim putem i logikom...

Dalje, "Pravne Osobe" i "Virtualne Organizacije" u sustavu mogu od svog računa stvoriti "ured", u smislu da se istom računu može omogućiti pristup više osoba s različitim nivoima dozvola. Na primjer, predsjednik može sve, prodavač samo slati račune, ovaj ovo i onaj ono... (to bi bilo ono "Login as operator" na login formi).

Sad bi bilo dobro da na ovo odgovorite i precizirate: ako imate svoje vlastite teorijske ideje o načinu financijskog funkcioniranja vaše udruge u Cromu, onda da se prebacimo samo na tehnički dio kako to izvest?

Re:Zajednice i Organizacije U Sustavu Crom 9 years, 6 months ago #464

Hvala na odobrenju za članke. Nastavićemo da ih postavljamo na našoj stranici.

Da pređem sada na stvar. Mi jesmo registrovana udruga i u Crom Tržište bi ušli kao Pravna Osoba.

Mi trenutno nudimo tri vrste članarstva:

Građanin

Član koji želi biti deo internet zajednice i koji može učestvovati u društvenoj mreži organizacije i diskusijama na forumu, komentirati na vjestima i postavljati blogove, slike i video snimke. Građani ne mogu učestvovati u administrativnom ili socijalnom radu organizacije.
Članarina: $0

Pionir

Dobrovoljni član organizacije koji želi povremeno učestvovati u socijalnom radu organizacije poput projekata i humanitarnih akcija i koji može takođe učestvovati u društvenoj mreži organizacije i diskusijama na forumu, komentirati na vjesti i postavljati blogove, slike i video snimke. Pioniri ne mogu učestvovati u administrativnom radu organizacije.
Članarina: $0

Agent

Aktivan i ozbiljan član organizacije koji želi aktivno učestvovati u administrativnom kao i socijalnom radu organizacije poput projekata, humanitarnih akcija, prevođenja, novinarstva, grafičkog dizajna, računovodstva i takođe učestvovati u društvenoj mreži organizacije i diskusijama na forumu, komentirati na vjesti i postavljati blogove, slike i video snimke.
Članarina: $30 godišnje

Mi predlažemo da nudimo isplatu članarstva za vrstu računa Agent na dva načina:

Prva opcija bi bila trenutna ponuda od $30, a druga ponuda bi bila kombinacija - $25 + 50 cromova. Isplata u dolarima bi se odradila putem paypala, tekućeg računa ili uživo, a za drugi deo isplate u cromovima bi se zainteresovana osoba, u koliko nije upoznata sa cromom, prvo upitala šta je to crom, pa otišla na stranicu, morala učlaniti u Crom Tržište i tamo isplatiti 50 cromova na račun Nove Jugoslavije u Crom Tržištu. Mi, kao organizacija s ovom ponudom za sada ne dobijamo materijalno jer gubimo pet potencijalnih dolara, međutim, usput kroz registraciju u Crom Tržište bi se ta osoba eventulno zadržala na stranici Crom Alternativne Valute i pročitala par članaka, vesti i tako probudila svoju svest, što je zajednički cilj naših organizacija i s time zajednički uspeh. Takođe, kada Crom preraste u pravo tržište, mi ćemo tada imati koristi od članarstva koje smo primali u cromovima. Tako da je to u dugoročnim merama win-win situacija za sve.

Baner je neophodan. Predlažem nešto u obliku karaktera iz crtaća sa velikim kezom na licu "Ovde primamo cromove"

Re:Zajednice i Organizacije U Sustavu Crom 9 years, 6 months ago #471

Ok, shvatio sam, odlično, ideju imate, to je najbitnije od svega i tu je najbolje da se mi ne miješamo, to bi u stvari bila bit ovog sustava, omogućiti u njemu stvaranje i razvoj potpuno neovisnih organizacija...

Što se tiče bannera, ovih dana ćemo poraditi na tome... i njega postaviti na oglasnu ploču.

S tehničke strane, u vezi vas, tu nema nikakvih problema, dosta je samo registrirati se i onda malo pogledati i isprobati sve mogućnosti...

Sad ovako:

- kad bi vi bili spremni registrirati se?

- pošto bi vi bili prva organizacija koja bi na ovakav službeni način prihvatila crom kao valutu, onda bi to bilo poželjno i obilježiti na dostojan način, mislim da bi trebali zajednički napisati nekakav popratni članak-vijest o tome (i na engleskom jeziku obavezno).

Osim toga, sad mi je pala na pamet još jedna ideja, na našoj oglasnoj ploči bi trebali otvoriti novu temu, "spisak organizacija/zajednica koje prihvaćaju crom valutu"...
U njoj naziv, logo, dva tri reda kratkog opisa organizacije i link...

Hajde, još o ovom da se dogovorimo, pa možemo konkretno krenuti...
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.23 seconds