Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Upit o funkcioniranju udruge

Re:Upit o funkcioniranju udruge 8 years, 11 months ago #1048

• BennyLava
Pozdrav,

"The Penus Project" ne shvačam ozbiljno jer je video jako subjektivan gdje autori se samo sprdaju sa sustavom bez prezentiranja objektivnih argumenata zašto to ne bi funkcioniralo.

Da bih dao nekakav savjet ako ga imam, moram razumjeti cijelu sliku te zbog toga zasada imam samo pitanja i kritike

Sustavi alternativnih valuta tj. alternativnog novca mi se općenito ne sviđaju jer ne rješavaju globalne probleme planete i opstanka cijele ljudske vrste. Jer i dalje će se graditi elektrana na ugljen nego neke "čišće" elektrane tj. izvori energije zato što je elektrana na ugljen puno jeftinija (karikiram).
I dalje će se proizvoditi proizvodi sa puno nižom kvalitetom i sa kratkim rokom trajanja kako bi se moglo kupiti što prije novo bez obzira na ljudske i ekološke posljedice.
I dalje se neće dati "neograničena" sredstva za nekakvo korisno istraživanje, jer ovaj sustav nije "neograničen", isto kao i trenutačni sustav,. Je sam li u pravu?

Ovaj sustav ne rješava temeljne ljudske probleme nego zasada ja vidim da rješava samo trenutno stanje trenutačnog monetarnog sustava tj. Crom bi rješio globalnu financijsku krizu i možda bi je rješio i trajno, ali to je samo na razini države ili skupine država koje su svejedno virtualne. Jesam li u pravu?

Hvala!

Re:Upit o funkcioniranju udruge 8 years, 11 months ago #1049

Sustavi alternativnih valuta tj. alternativnog novca mi se općenito ne sviđaju jer ne rješavaju globalne probleme planete i opstanka cijele ljudske vrste. Jer i dalje će se graditi elektrana na ugljen nego neke "čišće" elektrane tj. izvori energije zato što je elektrana na ugljen puno jeftinija (karikiram).
I dalje će se proizvoditi proizvodi sa puno nižom kvalitetom i sa kratkim rokom trajanja kako bi se moglo kupiti što prije novo bez obzira na ljudske i ekološke posljedice.
I dalje se neće dati "neograničena" sredstva za nekakvo korisno istraživanje, jer ovaj sustav nije "neograničen", isto kao i trenutačni sustav,. Je sam li u pravu?

Jesi li u pravu? Možda, možda iz dva razloga.
Prvi je taj da su alternativne valute gotovo sve - lokalne, rijetko regionalne i još rijeđe - nacionalne, nikad globalne. Crom je alternativna globalna valuta, pa se pitanje njegove upotrebe ujedno odnosi i na pitanje rješavanja globalnih problema.

U primjerima koje si naveo, a i svem ostalom što nisi, situacija je takva jer drugačija jednostavno ne može biti. Zbog monetarnog sustava baziranog na dugu, sve tako mora biti - uništava se da bi se gradilo, proizvodi se škart da bi se što prije moglo proizvesti što više novog škarta, prlja se da bi se čistilo, uči se da bi se što više zaglupilo... Što je nivo duga veći, to je i luđački ritam sve brži...
U ovom slučaju, svaka grana i svaki list stabla, hrani se otrovom koji stiže iz korijena.
Korijen je u privatnim rukama. Tu niti jedna grana i niti jedan jedini list nemaju nikakvog izbora. Jednostavno je sve onako kako korijen kaže da mora biti.

U drugom slučaju, slučaju "Crom", korijen je u zajedničkom vlasništvu.
Iz njega se prema granama i lišću pumpa životni sok, a ne otrov.

Za razliku od prvog slučaja, u drugom na raspolaganju stoji izbor.
Čovjeku su oteli dijete i ucijenili ga, pa je pristao učiniti stvari na koje inače ni mrtav nikad ne bi pristao.
Zašto si možda ovdje čak i u pravu?
Kad pred čovjekom stoji slobodan izbor, iako se to u pravilu nikad ne događa, minimalna šansa da će povući onaj najgori mogući potez nije isključena, ali zbog toga se ne treba toliko puno zabrinjavati... po meni isto onoliko koliko treba strahovati da će te udariti grom iz vedrog neba, ili ti avion pasti na glavu...

Koliko primjećujem, ti odbijaš prihvatiti činjenicu da je monetarni problem temeljni ljudski problem, majka svih ostalih problema?
Ako rješiš monetarni problem, oslobodio si svu onu silnu nevjerovatnu ljudsku kreativnost za koju su svi problemi s kojima se suočavamo najobičniji mačji kašalj...

U slučaju da i nisi uspio baš najbolje shvatiti o čemu se ovdje radi, evo šta znači mogućnost slobodnog izbora kroz monetarnu suverenost i financijsku neovisnost putem alternativne valute:

Nije li ti već vozeći se, dosadila policija skrivena s kamerama i radarima iza svakog grma, nije li dosta više svih tih besmislenih kazni? Nije li ti već dozlogrdila birokracija državnog aparata koja se zbog javnog duga svaki dan pojavljuje s novim, sve smušenijim zakonima čijim kršenjem utažuje glad za novcem? Doista ti se toliko sviđaju nadzorne kamere na svakom koraku, zaštitari ispred svakog objekta, teroristi u svakom prolazniku? U društvenoj zajednici u kojoj se novac pravedno distribuira, ulice i radna mjesta su puni prijatelja, a ne neprijatelja, umjesto da se međusobno mrze, ljudi se vole. Tamo gdje postoji ekonomska pravda, zdravstvenom sustavu nije potrebno izmišljati nepostojeće epidemije i pandemije zbog opstanka. Kad društva za zaštitu životinja nisu financijski ugrožena, onda ni ljudi nemaju problema s životinjama, ni životinje nemaju problema s ljudima. Na medijima nećeš više gledati, slušati i čitati orgijanje novinara u manipuliranju infomacijama. Nestankom straha za osobni dohodak, nestaje i strah od gazde, zašto bi za milostinju proizvodio robu nikakve kvalitete u količinama koje ni populacija cijele galaksije nije sposobna potrošiti? Konačno će ulicama prometovati i nebom letjeti revolucionarna prevozna sredstva bez zagađivanja okoliša. Neće više biti nepremostivih prepreka za ostvarenje dobrih ideja. Neće ti više faliti slobodnog vremena ni za sebe, ni za obitelj. Ni ti, ni tvoja djeca, nećete više ginuti na nekim dalekim frontovima u besmislenim ratovima. Na policama ćeš kupovati zdravu hranu, a ne plastiku koja uzrokuje karcinome, ako i nisi dobar kuhar, moći ćeš prijatelje izvoditi na večere u restorane. Zašto si ne bi mogao priuštiti putovanja u krajeve o kojima si do sada samo sanjao, za turizam ti neće faliti ni novca ni vremena. Najvjerojatnije ćeš i dalje umirati, tko bi ga znao, no ne umjetno od dosade ili iz očaja kao do sada, nego uslijed prirodnog procesa starenja.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.14 seconds