Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Izrada Domaćih Sapuna

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 11 months ago #735

• teuta
  • Expert Boarder
Jesam, radim sapune, možeš ih isprobati ako ih kupiš u crom tržnici ))

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 11 months ago #736

• vlado
  • Senior Boarder
Jel ima koja fotka kako izgleda proces proizvodnje tih sapuna? Bilo bi baš dobro kad bi sve ovo što si nam opisala popratila i s ponekom slikom, da vidimo na šta liči to što radiš. U svakom slučaju, bravo

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 11 months ago #738

• teuta
  • Expert Boarder
je vladek, pripremila sam slike ali pošto sam se više bavila sapunima nego informatikom ne znam kako ću ih staviti ovdje ...ako mi pomogneš i objasiš kako, budem i stavila...hvaa

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 11 months ago #739

Ćiao teuta,
ako imaš više slika za jedan post, pošalji ih sve skupa na majl od udruge, ja ću ih zalijepiti na server, poslati ti linkove i onda te linkove samo ubaciš u onaj kod s izbornika (img):

[img][/img]

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 11 months ago #740

• vlado
  • Senior Boarder
teuta wrote:
je vladek, pripremila sam slike ali pošto sam se više bavila sapunima nego informatikom ne znam kako ću ih staviti ovdje ...ako mi pomogneš i objasiš kako, budem i stavila...hvaa

To je lako, evo pa probaj sama, prvo klikneš jedno, a onda drugo

primjer.jpg

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 11 months ago #742

• teuta
  • Expert Boarder
hvala vlado no nisam uspjela, moram vidjeti kako se to radi, ovo mi je preapstraktno...a primijetila sam na sebi da mi više nije stalo ako ispadnem i bedasta, sad sam poslala sve aljoši a za idući put ću zamoliti nećaka da me nauči.
Idem dalje sa objašjenjima a slike će već stići:)

ULJA ZA IZRADU SAPUNA I NJIHOVE KARAKTERISTIKE

Zasićene masnoće – ulja od kojih se rade tvrdi sapuni. Obično dolaze u krutom oblliku i potrebno ih je smekšati prije upotrebe. Kokosovo ulje, kakao maslac, palmio ulje su primjeri.

Nezasićene masnoće – ulja koja su u tekućem stanju. Potrebno ih je miješati sa zasićenim masnoćama kako bi se dobili tvrdi sapuni.

Dodavanje ulja – to znači da je ulje/mast dodano u trag stanju nakon što je mješavina saponificirana. Izvanstručni termin saponifikacija znači da su lužina, voda i ulja izmiješana i dovedena u fazu trag (masa nalik na puding te se jači ili slabiji trag pokaže kada provučete žlicu kroz nju), u toj točki lužina je uglavnom neutalizirana. Bilo koje ulje dodano u toj fazi će ostati nepromijenjeno u konačnom sapunu. Metoda dodavanja dodatnog ulja u sapunsku smjesu nakon što je saponificirana je izazov zato što proizvođaču sapuna dozvoljava bolju kontrolu koja ulja će ostati u sapunu. Dodavanje extra ulja u tom trenutku ostavlja ga s njegovim prirodnim karakteristikama i spremnim na trenutno vlaženje vaše kože kada koristite sapun. Kada stavljate dodatno ulje nakon saponifikacije osigurajte popust od samo 1% lužine inače će sapun biti premastan.

Popust – diskont lužine – smanjenjem količine lužine izbjegava se faza dodavanja ulja nakon saponifikacije no smanjuje se kontrola koja ulja su ostala u sapunu. Na primjer, ako je 5% kakao maslaca stavljeno u bazna ulja a ostatak od 95% recimo da je maslinovo ulje, diskont lužine od 5%, ostatak masnoće u sapunu biti će kombinacija kakao i maslinovog ulja uz veći udio maslinovog ulja. Kada bi radili sapun od maslinovog ulja sa diskontom od 1% i dodavanjem kakao ulja u trag vi biste znali da finalni sapun sadrži 1% maslinovog ulja i 5% kakaovog maslaca. Kakao maslac bio bi nedirnut lužinom.

Trag - To je točka u kojoj se mješavina ulja i lužine počinje zgušnjavati. U toj točki masa je 80-90% saponificirana i eterična ulja, ulja za dodavanje, boje, ostali dodaci mogu biti dodani bez da njihove karakteristike budu promijenjene procesom sapnifikacije.

Mirisna ulja – Postoje dvije vrste ulja, mirisna ulja koja su napravljena od strane čovjeka, sadrže alkohol i eterična ulja koje je prirodno. Alkohol u mirisnim uljima obično pracvi probleme u sapunima ali eterična ulja normalno se koriste.Eterična ulja su skuplja i teže ih je pronaći no zadržavaju bolje miris i neće uništiti sapun. Mirisna ulja mogu se sigurno upotrijebiti kod prerade već napravljenog sapuna radi popravka, bilo boje, mirisa ili oblika sapuna.
Time to create page: 0.24 seconds