Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Izrada Domaćih Sapuna

Re:Izrada Domaćih Sapuna 10 years, 3 months ago #1047

• ludud
altruistična božice teutice, veliko hvala ti. kako sam u traženju zdravijih opcija, među koje spada i sapun homemade, nadošla si mi upravo genijalno. rijetkost je naletjeti na ovako dobrovoljne i nadasve pismene ljude, da ne kažem žene. krećem ja, dakle, u izradu sapuna, a do sada uspio sam nabaviti natrijev hidroksid na šarm i tek uz obećanje ljekarnici da će moj prvi sapun biti i njen. uzgred, osim mene ovdje na topiću sreo nisam muško, zaključujem da mačo nisam. na kraju zahvale, pitanjce: može li se tekući sapun ( koji je po tebi zdraviji od krutog ), praviti s lužinom koju pribavih, ili isključivo s kalijevom do koje, kako mi se čini, neću doći ni uz sav splitsko-dalmatinski šarm ?

Re:Izrada Domaćih Sapuna 10 years, 3 months ago #1050

• teuta
  • Expert Boarder
naravno da možeš, naribaš 1/4 šalice krutog sapuna i preliješ sa 1 šalicom kipće dest.vode ili biljnog čaja i dobio si tekući sapun. istina treba ga protresti prije svake upotrebe jer se stvaraju grudice. i svi prirodni sapuni su jednako zdravi .

Re:Izrada Domaćih Sapuna 10 years, 3 months ago #1056

• ludud
jebemtimater ude, rekoh aljoši i njegovome ovome sistemu, jer evo već treći put pišem odgovor. prva dva mi izbrisalo jer kao nije dobar kod.

Re:Izrada Domaćih Sapuna 10 years, 3 months ago #1057

• ludud
čini se da je prošlo, pa ću isponova. valjda je bio problem u topic icon -srce ?!, pa evo teuti dragoj mi slično - dakle, da li tvoja sugestija 1:4 znači da ću u konačnici dobiti 4 puta više tekućeg od krutog sapuna ? dalje, u hladnoj saponifikaciji do 35 stupnjeva s maslinovim uljem, koliko dugo miješam s otopinom lužine i čime ( Mikser ili ono za palačinke? )
treće pitanje, kada stavljam sok od cikle, prašnu kavu i esenciju lavande - u kruti ili tekući ? oprosti što se nisam javio prije.
vo__na_plata.jpg

Re:Izrada Domaćih Sapuna 10 years, 3 months ago #1058

Evo nam i prve psovke na forumu, al je dobrodošla, ponekad se čovjek mora isprazniti, pa kud puklo da puklo

Jedan mali info: osim po pitanju cenzure koja je ovdje nepoznat pojam, forum s tehničke strane funkcionira kao i svi ostali forumi ovog svijeta. Ako ima nekih tehničkih problema, kojih onako usput ne bi trebalo biti, zahtjev za korisničkom podrškom je u tom smislu uvijek najbolji izbor

Re:Izrada Domaćih Sapuna 10 years, 3 months ago #1059

• teuta
  • Expert Boarder
Dragi ludud, možeš miješati kuhačom pa će miješanje trajati 30-tak minuta a možeš uzeti ŠTAPNI mikser i biti gotov za 5 min no vrijeme je manje bitno, ono što je bitno je promjena izgleda mase od sjajne uljaste do mat-poput-pudinga uz promjenu mirisa od svježeg mirisa ulja do tipičnog mirisa saponifikacije. Izgled poput rijetkog pudinga zove se i slabi trag i to je obično trenutak kada počinješ stavljati dodatke kao što su boja, miris, bilje. Pošto dodatke stavljaš u količinama od 1 žlice na količnu u receptu koji sam napisala nije presudno jesu li u prahu ili tekući, neće se ništa poremetiti jer obično stavljamo tri-četiri dodatka. I nećeš dobiti 4x više sapuna nego razrijeđeni sapun.

Sapunska baza koju reklamiraju (molim lilly da piše ovdje) je industrijski izrađeni sapun , obično su to sintetički sapuni u koje možemo stavljati dodatke po vlastitom nahođenju bez petljanja sa lužinom, no svaki prirodni sapun koji je ručno izrađe može biti sapunska baza, o tome sam pisala kod popravaka sapuna.

Rok trajanja sapuna obično je do 1 godine, što zavisi da li stavljamo više zasićenih ili nezasićenih ulja.

Protein svile ja nabavljam u dućanu Kemig-a u Zagrebu, bave se prodajom eteričnih ulja, biljnih ulja i komponenti za kozmetiku.

Jekaca pita za izradu sapuna s mlijekom (isto molim da piše na forumu umjesto osobnog mail-a). Mlijeko možemo dodati u bilo kojoj fazi izrade sapuna oduzimajući vodu pripremljenu za otopinu lužine (količina vode za kličinu mlijeka), no mlijeko sadrži proteine i šećer koji u dodiru sa lužinom izgaraju uz miris zagorenog mlijeka i promjenu boje stoga je bolje mlijeko dodati nakon miješanja lužine sa uljem. Promjena boje (od oker do smeđe) može se izbjeći dodavanjem male količine titanium dioksida (1 kavena žličica)naročito ako namjeravamo dodati boju za sapun koja bi bez titanium dioksida postala sasvim drugačija od očekivane.

Sorry što kasnim sa odgovorima, konačno sam pronašla operatera za internet na novoj adresi pa ću poslije nove godine moći tipkati i preko vikenda.

Sretna Nova godina
Time to create page: 0.16 seconds