Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Izrada Domaćih Sapuna

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #915

• Noa
Ma ne, nisam ni mislila stavljati limunsku kiselinu. Razmišljala sam samo o tome kako spustiti ph vrijednost bez dodavanja aditiva. Jednom sam napravila sapun tako da sam umjesto u vodi, otopila NAOH u soku od limuna. Ph se nije značajnije spustio i nije bilo nikakve kemijske reakcije (s obzirom da limunov sok ima nizak ph). Možda bi onda limunov sok (ili npr. jabučni ocat) trebalo dodati nakon što je proces saponifikacije gotov? Što ti misliš?

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #916

• teuta
  • Expert Boarder
Ma da upravo tako, nakon saponifikacije. Možda bi bilo zgodno poigrati se matematikom i izračunati koliki bi bio omjer octa koji je otprilike 5%-tna otopina i lužine kako bi se lužnatost spustila za jedan

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #918

• Noa
Uopće nemam ideju kako to napraviti? Help!

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #920

• teuta
  • Expert Boarder
nemam sada vremena ali preko vikenda ću pogledati svoju arhivu i pokušati izračunati...lijepi pozdrav

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 6 months ago #980

Pozdrav teuta, nadam se da će ti se tema "Ecovillage? Eko Selo, Ekoselo, Eko-Selo Ili Održiva Zajednica" svidjeti i da ćeš nam se, koliko to budeš u mogućnosti - pridružiti , između ostalog i s prvim iskustvima koja si stekla povratkom u život na selu...

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 6 months ago #1032

• teuta
  • Expert Boarder
"Htela bih vas samo pitati ako znate preporuciti neki recept sa mlekom za izradu sapuna."

Pozdrav jekaca...mlijeko možeš staviti u sapune tako da smanjiš određenu količinu vode i staviš mlijeko, pri tome se događa da sapun postane smećkast zato jer proteini iz mlijeka reagiraju na lužinu promjenom boje - to možeš riješiti dodavanjem titanium dioksida.
Time to create page: 0.17 seconds