Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Izrada Domaćih Sapuna

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #904

• Tijana
  • Fresh Boarder
Teuta, post vam je super i jedini zaista koristan na koji sam naisla do sada na nasim prostorima. Svaka cast za detaljne opise procesa. Imam jedno pitanje i pomoc bi mi dobro dosla. U toplom procesu tecnih sapuna, koliki procenat vode treba dodati u zavrsnoj fazi kada se sapunska masa rastvara? I jos jedno, koliki procenat ili koliku kolicinu etericnih ulja dodati?

Izvinjavam se ako ste vec odgovorili na ova pitanja, a ja ih preskocila

Sve najbolje i samo napred

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #905

• teuta
  • Expert Boarder
Pozdrav Noa, Tijana

Vode za otapanje sapunske mase kod tekućih sapune ide otprilike 3x u odnosu na bazno ulje. Ako radiš sapun od 500 gr ulja, porebno je 1500 gr vode za razređivanje. Kod tekućih sapuna et.ulja dodajemo kada je sapun rastopljen tako da se ulja mogu dodati ako ne miriši zadovoljavajuće. Količina et.ulja varira zavisno od vrste odnosno intenziteta mirisa pojedinog ulja, u svakom slučaju ne manje od 5 ml pojedinačnog et.ulja ili mješavine jer se miris neće osjetiti.

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #906

• Noa
Lužnatost ispravnog sapuna nakon sušenja je oko 8,4, što duže stoji sapun postaje manje lužnat.Lužnatost se može ispitatiposebnim papirićima kao i stavljanjem na jezik

Pozdrav Teuta
svaki sapun koji napravim ima ph 9,5 i nikako ne mogu spustiti tu vrijednost. Stavljala sam popust i do 10% ali ph je ostajao uvijek isti. To samo po sebi nije problem jer ne "zateže" kožu niti mi je isušuje, ali bi svejedno voljela dobiti manji ph. Testiram ih ph indikatorima i obavezno rezultate usporedim s Lushovim sapunom koji također imam u kupaonici. Identičan je ph (9,5 naravno!).
Možeš li mi pomoći?
Pozdrav

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #912

• teuta
  • Expert Boarder
Pozz Noa
za izvor ćeš malo pričekati, otkad sam se preselila život mi se okrenuo naglavačke i još se nisam potpuno smjestila . Ja ne testiram sapune papirićima, vidim da li je dobar već nakon vađenja iz kalupa, tek mi se jednom ili dva puta na početku dogodilo da sam stavila previše lužine, i ti sapuni zaista peckaju kožu.

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #913

• Noa
Ma nema veze za izvor, mislila sam da si testiranjem dobila 8,4. To mi se čini kao nekakav nemoguć san (ne želim dodavati limunsku kiselinu, niti nekakav drugi aditiv koji bi spustio ph). Tko zna što bi se dogodilo da rastopim NAOH u nekom octu (npr. jabučnom)!? Vjerovatno ništa značajno.
Da li možda znaš nešto o testiranju sapuna kod HZJZ-a?

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 7 months ago #914

• teuta
  • Expert Boarder
Testiranje nekog proizvoda košta 5000 kn (prije tri godine sam htjela nešto drugo testirati). No ako smo stavile sve prirodne sastojke koje možeš i jesti ne vidim potrebu za testiranjem. Testiranje je ionako izmišljeno samo da država pokupi novac .
Kada bi stavila limunsku kiselnu u lužinu dogodila bi ti se reakcija kao kada staviš ocat i sodu bikarbonu, samo puno jača, nemoj to raditi. Limunsku kiselinu možeš staviti poslije procesa saponifikacije, nakon što je lužina neutralizirana (kada postigneš trag)ako misliš da je potrebno.
Time to create page: 0.13 seconds