Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Izrada Domaćih Sapuna

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 9 months ago #765

• teuta
  • Expert Boarder
KAKO KREIRATI SVOJ SAPUN

Nekada se kuhao pepeo da bi se dobila lužina koja se miješala s masnoćom za izradu sapuna. Ti sapuni su bili ili previše oštri pa su iritirali kožu ili su bili neupotrebljivi zbog nedovoljne saponifikacije. Danas imamo specifikaciju sastava svih ulja te je lako otkriti točnu količinu lužine potrebnu za potpunu saponifikaciju masnoće. Iznos potrebne lužine u miligramima kako bi potpuno saponificirali gram određene masnoće zove se saponifikacijska vrijednost. Vijednosti u prilogu su promijenjene u koeficijent primjenjiv na bilo koju količinu određenog ulja:

NAZIV SAP VRIJEDNOST

KOKOSOVO ULJE 0.1910
PALMINO ULJE 0.1420
MASLINOVO ULJE 0.1353
RICINUSOVO ULJE 0.1286
ULJE AVOKADA 0.1337
KIKIRIKI ULJE 0.1367
SVINJSKA MAST 0.1399
SUNCOKRETOVO ULJE 0.1358

PRIMJER: Za izradu sapuna od 900 gr maslinovog ulja jednostavno pomnožimo 900 x 0.1353 i dobijemo da je potrebno 121,77 gr natrijevog hidroksida. Slijedeće, za izračun točne količine vode potrebno je količinu natrijevog hidroksida podijeliti sa 0.3 (121,77 : 0.3 = 405,90). Rezultat 405,90 gr je ukupna težina vode i lužine potrebne za saponifikaciju 900 gr maslinovog ulja, da bismo dobili koliko je potrebno samo vode trebamo 405,90 umanjiti za 121,77 odnosno težinu granula natrijevog hidroksida i dobili smo rezultat od 284,13 gr vode.

Saponifiacijska vrijednost iskazana gore je vrijednost za 100% pokrivanje ulja lužinom. Ukoliko želimo da nam dio ulja ostane nepokriven u sapunu tada količinu lužine umanjimo za određeni postotak. Preporučeni postoci su 3 – 15 %, iznad tih postotaka popusta sapun će biti previše „mastan“. Za izradu sapuna bez popusta ipak moramo umanjiti količinu lužine za 1% te u trag dodati žlicu ulja na 500 gr ulja iz baze sapuna.

Evo, sad se možemo zabavljati. Sretno:) . Ne treba brinuti što ako ne uspije? Postoji metoda popravka sapuna koji ne mirišu dobro, ne izgledaju lijepo, osim onih u koje je stavljeno previše lužine - takve je najbolje ne upotrebljavati...

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 9 months ago #767

• ksenija
  • Fresh Boarder
teuta,to što radiš,tako malo,a tako veliko
Nadam se da će se ubrzo javiti još njih s nečim sličnim

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 9 months ago #775

• Dejo
  • Fresh Boarder
Zdravo teuta,
primjetio sam da na ovim stranicama fali jedna od najvažnijih stvari, nečije osobno iskustvo s alternativnom valutom.

Po meni, ako si s nekim mijenjala sapune za crome, bilo bi jako dobro to opisati, kako je sve teklo...
Kako ste se našli, kako ste se dogovorili, način isporuke, cijena, isplata, da li je kupac bio zadovoljan kvalitetom, da li je bilo nekakvih problema...

Ako imaš volje, to je moj prijedlog

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 9 months ago #777

• teuta
  • Expert Boarder
Hvala ksenija na podršci, nadam se da ćeš mi se ti i ostali pridružiti nekom temom iz života. Dok se zaboravljamo brinuti za sebe postali smo totalni ovisnici o potrošnji, i kritizeri te iste potrošnje. Potpuno smo se odvojili od prirode, a s tim i od samih sebe. Da bismo se ponovno mogli vratiti u sklad sa prirodom moramo se uskladiti sami sa sobom. Naši djedovi i bake su morali puno stvari proizvoditi sami jer su koristili ono što su imali na svojim imanjima, u kući. Mi, nakon 100 godina idustrijalizacije i posvemašnjeg trovanja hranom, lijekovima, pesticidima, kemikalijama, imamo iskustvo što sve sintetske tvari rade našem orgaizmu, i imamo mogućnost izbora izaći iz kruga potrošnje i kritike. Mnogi od nas imaju znanja i vještine u nekim djelatnostima koje su zanemarili jer nisu konkurentne, pa razmislimo što nam je dugoročno isplativije – zdravlje, osjećaj korisnosti ili trčanje za novcem, i obnovimo znanja koja će nas održati zadovoljnima .

Zdravo Dejo
U sklopu udruge Crom postoji tržnica, registrirala sam se na tržnicu i ponudila sapune po cijeni od 1 crom za komad. Kupci, registrirani korisnici, su mi poslali upit za isporuku sapuna (sve putem message sustava u sklopu tržnice), uplatili iznos na račun nakon čega sam im poslala poštom naručenu količinu sapuna. Nakon nekog vremena stalnom kupcu pošaljem sapune bez da ih unaprijed plati, samo ga obavijestim da sam poslala sapune i da može izvršiti uplatu.

Da li je to sve? Da, za sada. Ideja ulaska u sustav alternativne valute je da ću jednog dana moći i sirovine nabaviti na crom tržnici, ne samo sirovine za sapun već da ću moći većinu životnih potreba zadovoljiti alternativnom valutom. Imam viziju kako će to izgledati i zato se ne bojim zaplivati. Kada? Onog trenutka kada ljudi shvate da ne postoji vlada, banka, dom zdravlja, koji će se pobrinuti za njih.

I zato me je obradovao tvoj današnji komentar na postu o edukaciji i školstvu, upravo si sažeo ono što me je vodilo da napišem kako se rade sapuni, s tim da ja ne želim čekati sutra: „I da, to da se moramo transformirati iz komentatora u igrače, to definitvno stoji na prvih 10 mjesta nastavnog programa za bolje sutra.“

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 9 months ago #790

• teuta
  • Expert Boarder
ZNAKOVI I UZROCI PROBLEMA KOD SAPUNA

U ZDJELI ZA MIJEŠANJE:

Mješavina ne postiže trag , mogući su slijedeći problemi: pogrešna temperatura, presporo miješanje ili previše vode

U mješavini se stvaraju ugrušci – sintetički mirisi mogu biti uzrok

NA GOTOVIM SAPUNIMA:

Sapun puca odnosno krhak je kada ga vadite iz kalupa ili režete na komade – možda ste stavili previše suhih sastojaka

Površina sapuna je bijela – oksidirao je na zraku, potrebno je staviti plastičnu foliju preko sapuna u kalupu kako biste ga zaštitili no to je samo estetski problem

Sapun ima tvrde sjajne komadiće lužine, ostatak sapuna je mek sa tekućinom na vrhu – sapun je stavljen u kalup prije postizanja traga ili ste miješali polako i nekonzistentno, nemojte upotrebljavati taj sapun nadražit će kožu

Vide se zračni mjehurići u sapunu miješali ste prebrzo ili predugo, samo estetski problem

Sapun ima bijeli prah na vrhu, lomljiv je i krhak – tvrda voda je možda upotrijebljena za rastapanje lužine, nemojte upotrebljavati taj sapun jer može iritirati kožu, idući put koristite destiliranu vodu

PRERADA SAPUNA

Kao kod većine poslova tako i za izradu sapuna duže traje priprema nego sam završni čin. Potrebno je izvagati ulja, vodu i lužinu i sačekati da se temperatura lužine i ulja snizi do 40 – 50 stupnjeva, pripremiti i obložiti kalup, izmjeriti suhe sastojke, eterična ulja i sve to staviti na dohvat ruke kako biste ih mogli staviti u masu u trenutku postizanja trag faze. Ukoliko miješate masu ručno (kuhačom) postupak traje 30 – 90 minuta no ako koristite štapni mikser postupak je gotov za 10-15 minuta.To je dosta brzo i može nam se dogoditi da nešto zaboravimo staviti što bitno obilježava taj sapun i da nismo zadovoljni konačnim ishodom. Bila bi šteta baciti sapun u koji smo stavili sve te vrijedne sastojke no uz malo truda moguće je sve popraviti.
Prerađujemo sapune kako bismo postigli bolju teksturu, dodali ljekovito bilje, popravili miris, boju, ili kako bismo ih stavili u manje kalupe posebnih oblika.
Što je sapun svježiji prerada će bolje uspjeti premda se mogu preraditi i nekoliko tjedana stari sapuni. Sapun usitnite uhinjskim ribežom, komadiće stavljajte u vatrostalni ili lonac od nehrđajućeg čelika.

Ako je sapun od biljnih ulja, star do 1 tjedan stavite ½ dl vode ili mlijeka na 500 gr sapuna.
Ako je sapun od maslinovog ulja ili životinjske masti stavite ¼ dl vode ili mlijeka.
Ako je sapun star duže od 1 tjedan stavite vodu ili mlijeko duplo.

Pokrijte lonac i pustite da se sapunski komadići natapaju najmanje 2 sata miješajući ih svakih pol sata. Možete ostaviti i preko noći da se natope bolje će uspjeti.

Najbrži način za rastapanje sapuna je onaj u mikrovalnoj pećnici. Pećnicu namjestite na najniži stupanj.

Pećnicu zagrijte na 90 stupnjeva, stavite lonac sa sapunom i zagrijavajte 1 h miješajući svakih 15 min. Kada je sapun mekan možete dodati eterična ulja i sve one sasojke koje ste pripremili. Izvadite sapun iz pećnice i miješajte do jednoline mase (može štapnim mikserom). Nakon toga izlijte masu u kalup i ostavite da se ohladi i očvrsne. Kada je čvrst izvadite iz kalupa i izrežite.

Re:Izrada Domaćih Sapuna 6 years, 8 months ago #795

• teuta
  • Expert Boarder
Za danas sam imala namjeru pisati o još nekim varijacijama izrade sapuna, kao što su izrada tekućeg sapuna i cream sapuna i napraviti slike. Postupak izrade je isti ili sličan kao hladni i topli postupak no za njihovu izradu je potrebna kalijeva lužina. Molekule kalijeve lužine su veće od molekula natrijeve lužine i zbog toga sapun ostaje tekuć. Do sada sam kupovala lužine u Kemigovom dućanu, u Bauerovoj ulici u Zagebu, no jučer mi je prodavačica kazala da više ne smiju lužine prodavati ljudima od krvi i mesa već samo pravnim osobama i to samo onima koje imaju ovlaštene zaposlenike za rukovanje opasnim materijalima. U tom trenutku sam osjetila kako mi se ropski kavez sužava, toliko je uzak da jedino što mogu pomicati su oči kako bih bila prisiljena gledati sva ta sranja. Otišla sam doma sva nemoćna i jadna, nesposobna razmišljati. Niti danas ne znam što napraviti, osim što mi se po glavi mota kako bi bilo zgodno imati svoj laboratorij pa neka me onda zajebu hahahhaha. Sorry glupo razmišljanje, to bi bilo isto kao kupiti kravu zbog čaše mlijeka, no svakodnevnica u ovoj zemlji zaista izluđuje. Sorry i na riječniku koji nije primjeren dami.
Ovim putem objavjujem ovaj

O G L A S

MOLIM SVE KOJI MI MOGU POMOĆI NABAVITI 1 (jedan) kg KOH (kalijeva lužina) I 2 (dva) kg NaOH (natrijeva lužina) KAKO BIH SE MOGLA BAVITI HOBBYEM. HVALA.
Time to create page: 0.17 seconds