KAKO POČETI
Počet ću sa osnovnim sastojcima. Sapun se dobiva kemijskom reakcijom između kiseline (mast, ulje)i lužine. Proces se zove saponifikacija, a rezultat je sapun odnosno sol po kemijskom sastavu. Znači morate imati masnoću (ulje, životinjska mast). Svaka masnoća ima posebnu točku saponifikacije odnosno potrebnu količinu lužine (lužna je mješavina natrijevog hidroksida i vode) da bi nastala kemijska reakcija.
Uz sastojke potreban vam je i alat s kojim ćete sve to raditi. Potrebna vam je plastična ili posuda od nehrđajućeg čelika za miksanje, plastična žlica ili kuhača s kojom ćete miješati ulja, plastična, čelična ili staklena posuda za izradu mješavine natrijevog hidroksida i vode,digitalna kuhinjska vaga, štapni mikser te posudice za pripremu eventualnih sastojaka koje ćete dodavati u sapun poput boje, mirisa, biljaka. Potreban vam je i kalup za sapun. U tu svrhu vam može poslužiti bilo koji oblik, kocka, kvadrat, tuba. Materijal za kalup može biti drvo, plastika, karton ili neki kalupi za kolače no ne smije se upotrebljavati kalup od aluminija, bakra, teflona jer reagiraju s lužinom. Drveni kalup a i sve ostale dobro je obložiti papirom za pečenje kako bi se veliki komad lakše ivadio iz kalupa i kako se ne bi zalijepio za stranice kalupa.
Natrijeva lužina je vrlo opasna nagrizajuća kemijska supstanca, daleko koncentriranija od lužine koja se dobije protokom kišnice kroz pepeo. Proizvodi se u sitnim bijelim granulama poput soli i potreno je zaštiti se od eventualnih opektina. Za to vam je potrebna odjeća sa dugim rukavima, pregača, gumene rukavice. Za svaki slučaj u blizini radnog prostora potrebno je imati alkoholni ocat kako bi se odmah neutralizirala lužina koja bi slučajno pala na kožu. Također ako radite sapun potrebno je makuti djecu iz radnog prostora.
Postoji nekoliko metoda izrade sapuna: hladni postupak, topli postupak, krem sapun, tekući sapun, glicerinski sapun...
Za izradu komada krutih sapuna koriste se hladni i topli postupak, sastojci su isti. Razlika je pogađate – temperatura pri kojoj izrađujemo sapun, kao i duljina trajanja procesa saponifikacie. Kod hladnog postupka temperatura sastojaka je između 30 i 50 stupnjeva celzijusa no proces saponifikacije traje 3-4 tjedna. Kod toplog postupka sapun se izrađuje kuhajući na pari, saponifikacija se odvija za vrijeme kuhanja i sapun je spreman za upotrebu odmah nakon hlađenja. Ja uglavnom radim hladni postupak. Zašto? Zato jer bolje mogu kontrolirati oblik sapuna. No o tome ću pisati kada obradimo osnove.