Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Za Loš Vid, Naočale S Rupicama Alternativa Staklenim Lećama
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Za Loš Vid, Naočale S Rupicama Alternativa Staklenim Lećama

Za Loš Vid, Naočale S Rupicama Alternativa Staklenim Lećama 8 years ago #2639

Danas mi je 45 godina.
Sve do nedavno nikad nisam imao nikakvih problema s vidom.
Od dugog zurenja u ekran kompjutera, vid mi se u zadnjih godinu dana strašno pogoršao.
S vremena na vrijeme u tom sam zadnjem periodu razmišljao o mogućem rješenju izbjegavajući staklene naočale prihvatiti kao krajnju soluciju.
Onda sam na Internetu sasvim slučajno naletio na članak "Pinhole Glasses", u prijevodu naočale s rupicama.
Prvo što mi je palo na pamet, kako to ne samo da nikad nisam vidio nekog da ih nosi, nego kako to da uopće nikad nigdje nisam apsolutno ništa čuo o tim naočalama s rupicama.

pinhole-glasses.jpg

Dok naočale sa staklenim lećama ublažavaju efekte gubljenja vida, postepeno vid pogoršavajući još više, djelovanje naočala s rupicama usmjereno je na otklanjanje uzroka gubljenja vida.

Jutros mi je stigao paket kojeg sam čekao petnaestak dana.
Za manje od 30 eura sveukupno, naručio sam 3 para naočala s rupicama.
Stvar sam odmah nabio na nos, evo rezultata:

Nakon dvadesetak sekundi prilagodbe očiju na mnoštvo sitnih rupica kroz koje moraju gledati, nevidljivo je odjednom postalo bistro i kristalno jasno. Iščezla je i igra svjetla i sjene. Drugim riječima, prezadovoljan sam - fantastično
Budem se javio opet za mjesec dana...
Last Edit: 8 years ago by administrator.

Re: Za Loš Vid, Naočale S Rupicama Alternativa Staklenim Lećama 8 years ago #2643

U ovim prvim danima, naočale s rupicama stavljam na oči nekoliko puta dnevno u intervalima od otprilike sat, sat i po vremena. Nakon toga naočale s rupicama počinju predstavljati smetnju. Pretpostavljam da uzrok problemu leži u prilagodbi, pa na objektivniju ocjenu treba sačekati par mjeseci.

Efekt poboljšanja vida, u mom slučaju, puno je veći kad je promatrano dobro osvjetljeno.

Ono što je jako interesantno je to da mi se u ovom kratkom periodu u kojem upotrebljavam naočale s rupicama počinju događati jasni i korektni pogledi na sitno pisane tekstove - to je do nedavno bilo nemoguće.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.13 seconds