Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Bolivijski Litijum I Svijet Električnih Automobila

Bolivijski Litijum I Svijet Električnih Automobila 8 years, 10 months ago #947

• zagor
  • Junior Boarder
Dok su se performanse uređaja kao što su prijenosna računala, mobiteli i digitalni fotoaparati, poboljšale za 10.000 % tijekom proteklih 35 godina, s baterijama je sasvim druga priča. Danas traju samo šest puta više nego one od prije jednog stoljeća.

Iako je Nikola Tesla još početkom prošlog stoljeća izumio električni automobil, auto pogonjen bežičnim prijenosom električne energije, mi se i dalje vozimo na benzin i naftu.

"Moderni" električni automobil? lijep i čist, ali ideja koju je za sada gotovo nemoguće sprovesti u stvarnost.
Glavni problem za masovnu konverziju na električni pogon se zove litij.
Litijum je esencijalni element za proizvodnju baterija, a svjetski rezervoar litijuma je u Boliviji.

Danas veliki dio ekonomskog svijeta baca oko na zemlju koju predvodi Evo Morales, teritorij na kojoj se nalazi polovica globalnih rezervi litija.

Posao s litijumom najviše interesira velike multinacionalne kompanije.
Vađenje litija bi imalo ogroman utjecaj na okoliš i predivne prirodne prizore Bolivije.

Bolivija dakle raspolaže s onim što neki zovu "bijelo zlato 21 stoljeća".
Vađenje litijuma, tog dragocjenog minerala važnog za električne automobile, zahtjevalo bi i korištenje ogromnih količina vode, a to bi moglo izazvati dramatične krize i socijalne nemire.

Evo Morales i Bolivija ovakva kakva je sada, nisu idealan teren za nove prljave poslove vrijedne milijarde dolara, poslove one vrste koju smo često imali priliku vidjeti u drugim siromašnim zemljama bogatim prirodnim resursima (Coltan: Zapadna "High Tech" Revolucija i Rat U Kongu)...
Mislim dakle postojim.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.14 seconds