Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Veliki Brat I Pametna Prašina Za Kontrolu Svega

Veliki Brat I Pametna Prašina Za Kontrolu Svega 9 years, 5 months ago #378

• popaj
  • Fresh Boarder
Veliki Brat I Pametna Prašina Za Kontrolu Svega

U 1990-im godinama, istraživač Kris Pister je sanjao o otkačenoj budućnosti u kojoj će ljudi raspršiti po cijeloj planeti Zemlji bezbroj sićušnih senzora manjih od zrna riže. Ove čestice "pametne prašine", kako je on naziva, bi pratile sve što se događa djelujući kao elektronički centralni nervni sistem planete. Uz određenu računalnu sposobnost, senzorsku opremu, bežične radio signale i dugotrajne baterije, pametna prašina bi obavljala zapažanja i prenosila mase podataka o ljudima, gradovima, prirodi i okolišu u realnom vremenu.

Danas se jedna verzija Pisterove fantazije o pametnoj prašini počinje pretvarati u stvarnost.
"To je tako uzbudljivo, prošlo je mnogo vremena od tada", rekao je Pister, profesor računarstva na sveučilištu Kalifornija (Berkeley).
"Izmislio sam ovu frazu prije 14 godina. Trebalo je vremena za to, ali pametna prašina je napokon ovdje".
Možda ne baš točno onako kako je on sve to zamislio, ali postignut je veliki napredak.

Najnovije vijesti stižu iz kompanije kojoj su kompjuteri i pisači glavna djelatnost, Hewlett-Packard.
Iz tvrtke su nedavno objavili da rade na projektu pod nazivom "centralni živčani sustav za Zemlju".
U narednim godinama, Hewlett-Packard planira rasporediti trilijune senzora diljem planete.

HP će napraviti prvi korak prema ostvarenju tog cilja za otprilike dvije godine, rekao je Pete Hartwell, viši istraživač u HP-ovim laboratorijima u gradu Palo Alto (SAD). Hewlett-Packard u sporazumu s kompanijom Royal Dutch Shell planira instalirati milijun monitora veličine kutije šibica za pomoć u naftnim istraživanjima i mjerenjima vibracija i pokreta. Tim senzorima koji su već razvijeni, pokrit će se područje od 6 kvadratnih milja.

To će biti do sada najveća implementacija pametne prašine u povijesti.
Senzori koji danas postoje su veći i nezgrapniji od zrna prašine, ali su 1000 puta snažniji od onih u telefonima iPhone i Droid.

Sam broj umreženih senzora je ono čime se projekt pametne prašine razlikuje od ostalih pokušaja za prikupljanje podataka o svijetu, izjavila je profesorica računalnih znanosti na sveučilišu California u Los Angeles-u, Deborah Estrin. Tendencija istraživača pametne prašine su razgovori u milijunima, milijardama i trilijunima.

Poučeni dosadašnjim iskustvima, mnogi smatraju da je projekt pametna prašina pokušaj širenja Velikog Brata u nove dimenzije, ljudi dobijaju neugodan osjećaj pod stalnim tajnim nadzorom. Ideja postavljanja trilijuna senzora za praćenje diljem cijelog svijeta svakako nije šala koju treba tek tako olako zanemariti.
Negativni potencijal projekta je velik, ovdje pričamo o vrlo malim neprimjetnim senzorima koje je teško otkriti.

Istraživači pametne prašine kažu da je njihova teorija praćenja svijeta ipak shvatljiva, za dobrobit čovječanstva i okoliša.
Više informacija je bolja informacija, rekao je Pister.
Iako će prva primjena HP-ove tehnologije "središnjeg živčanog sustava za Zemlju" biti komercijalna, Hartwell tvrdi da su motivi implementacije pametne prašine altruistički.

"Kad me ljudi pitaju koji mi je posao, ja im odgovorim da spašavam svijet", zaključio je Kris Pister.

Je li ovo s ozbirom na trenutnu političko-ekonomsku situaciju prigodan momenat za implementaciju tehnologije pametne prašine koja bi kontrolirala svaki pokret na površini planete, koliko povjerenja im možemo pokloniti?

pametna.jpg

Re: Veliki Brat I Pametna Prašina Za Kontrolu Svega 5 years, 5 months ago #2899

• Page:
  • 1
Time to create page: 0.14 seconds