Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena

Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena 6 years, 2 months ago #1084

Radi se samo o ekonomiji ili vlade lažu, a banke kradu dok se bogati smiju? Svako tko ima utjecaj na javno mijenje, odgovoran je za posljedice onog u što su ljudi povjerovali kao rezultat upoznavanja s objavljenim i neobjavljenim, izjavljenim i prešućenim sadržajem. Ovaj javni upit - službeni zahtjev za odgovorom, upućen je osim prvenstveno svakom policajcu osobno i psihijatrijskim ustanovama, svima onima koji kroz proces mentalne higijene imaju bilo kakav utjecaj na stvaranje i oblikovanje javne svijesti. Na popisu kontaktiranih su saborski zastupnici, lokalne i regionalne vlasti, političke stranke, mediji, sindikati, udruge civilnog društva, ljudi iz znanstvenog i obrazovnog sektora.

Link na "Novac I Mentalna Higijena - Službeni Zahtjev"

Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena

Mjesto predviđeno za razgovor u vezi sa sadržajem, pitanjima i odgovorima iz službenog zahtjeva.

Re:Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena 6 years, 2 months ago #1097

Radi se samo o ekonomiji ili vlade lažu, a banke kradu dok se bogati smiju? Svako tko ima utjecaj na javno mijenje, odgovoran je za posljedice onog u što su ljudi povjerovali kao rezultat upoznavanja s objavljenim i neobjavljenim, izjavljenim i prešućenim sadržajem. Ovaj javni upit - službeni zahtjev za odgovorom, upućen je osim prvenstveno svakom policajcu osobno i psihijatrijskim ustanovama, svima onima koji kroz proces mentalne higijene imaju bilo kakav utjecaj na stvaranje i oblikovanje javne svijesti. Na popisu kontaktiranih su saborski zastupnici, lokalne i regionalne vlasti, političke stranke, mediji, sindikati, udruge civilnog društva, ljudi iz znanstvenog i obrazovnog sektora.

Pozdrav Bruno Dodig,
hvala na javljanju.
Nadam se da nema problema s tikanjem, meni je to nekako prirodniji način komunikacije

Dakle ovako, prvo da te upoznam s jednom važnom činjenicom. Ova ključna pitanja su u neformalnom obliku tijekom prošle godina poslana na zbilja mnoge adrese, međutim niti jednog jedinog odgovora, totalna šutnja. Razloge nije teško dokučiti. Iz tog razloga, ovog puta se radi o službenom zahtjevu. Naravno, ima njih koji će ovaj zahtjev shvatiti kao nešto što ih se uopće ne tiče iako su se na popisu našli po nekoj zdravoj logici; no na listi kontaktiranih, mnoštvo je onih kojima dužnost nalaže odgovoriti. Svrha zahtjeva nije samo dobiti nečija mišljenja, kvalitete kontaktiranih bi trebale garantirati i zaključak kako stvari zaista stoje.

Evo mog komentara na tvoje odgovore.

[1] Molim te da uzmeš u obzir da se u zahtjevu vodilo računa o tome da bude napisan na razumljivom narodnom jeziku, tako da svako bez poteškoća može lako shvatiti o čemu se radi. Ne bi imalo nikakvog smisla pričati o ovako važnim stvarima, a da 99% populacije ne razumije o čemu se zapravo radi.

"Novac nije ništa više nego obična vjera, odnosno samo mašta, iluzija".

Jesi li znao da dolarom možeš platiti novčanicu Federalnih Rezervi, ali novčanicom Federalnih Rezervi ne možeš platiti dolar?
Da razjasnim:

- Svijet stvarnosti: Zakonska Odredba O Novcu Nezavisne Države Hrvatske, proglašena u broju 70 Narodnih novina od 08 Srpnja 1941 godine: Vrijednost jedne Kune odgovara vrijednosti od 17,921 miligrama čistog zlata.

Ovo je isječak iz Glasa Istre - 13.01.2011: "Iako je u posljednje vrijeme prava rijetkost čuti nekoga da ga na njegovom radnom mjestu nešto veseli, izgleda da gospodarska kriza ne utječe na zadovoljstvo poslom. Kada zamisli svoj tipični dan na poslu, 43 posto ispitanika sretno je ili čak vrlo sretno. Ne čudi da su najsretniji radnici oni s najvišim primanjima".

Evo pitanja i za 43% ispitanika koje je sretno, ili čak vrlo sretno njihovim poslom uglavnom zbog visokih primanja, i za sve one manje sretne i nesretne: Da li je novac opipljiv? Ako je novac opipljiv, koje su njegove precizne fizičke karakteristike? Kako ćeš znati da si na ruke primio plaću, ako ne znaš njene fizičke karakteristike? Ako ne postoji istinita, točna i potpuna definicija za kunu, euro ili na primjer dolar, kako onda radnici mogu mjeriti svoje prihode u tim valutama?

Sad bi ispitanici, pitanje što je kuna, euro ili dolar, naravno trebali postaviti a kome drugome ako ne vladi ili središnjoj banci. I tu nastaje potpuna zbunjoza, evo jedinih mogućih službenih odgovora:

- Svijet mašte: 1 kuna je 100 lipa. 1 euro je 100 centa. 1 dolar je 100 centa. Što je 100 lipa - 100 lipa je 1 kuna. Što je 100 centa - 100 centa je 1 euro. Što je 100 centa - 100 centa je 1 dolar.

Naše se društvo temelji na novcu, novac je primarno političko pitanje. Ovaj nepošten i neiskren odgovor onoga tko izdaje takav novac, razlog je zbog kojeg je zahtjev upućen svakom policajcu osobno, a to što se svi ostali koji prihvaćaju takav novac zadovoljavaju ovakvim odgovorom, razlog je zbog kojeg je zahtjev upućen i psihijatrijskim ustanovama.

[2] U našem svijetu, sve je dakle novac. Bez novca gotovo ništa nije moguće. U tom istom svijetu, bez banke nema ni novca. Naš svijet je također i svijet reklama. Reklame na televiziji, reklame na radiju, novinama, internetu, zidovima, reklame na ulicama, reklame doslovno posvuda. Recimo da je svijet u kojem se patimo, ovako grozan kakav je, takav prvenstveno zbog toga što ima dobru reklamu, ne samo striktno kao EPP nego i kroz mnogobrojne raznovrsne druge oblike. Sve te reklame imaju jednu zajedničku karakteristiku, bez koje to što je prošlo, u suprotnom nikad ne bi moglo proći: Klijent je uvijek na prvom mjestu!

Ovo pitanje nije slučajno postavljeno. Kako gdje, u reklamama, zakonima ili kodeksima ponašanja, uvijek stoji: Kreditori, brokeri, posrednici... uvijek trebaju djelovati pošteno, nepristrano i profesionalno u najboljem interesu svojih klijenata.

U prvom odgovoru si se složio da je ekonomija ovakve vrste usluge - banka daje klijentu kredit, slična krađi, krivotvorenju ili prevari. Vidi, ima nešto još gore od toga što banka iako je trebala, nije djelovala u najboljem interesu svog klijenta. Banka je zbog krađe, krivotvorenja ili prevare svog klijenta, poduzela sve kako bi onemogućila klijenta da sam za sebe, samostalno djeluje u sopstvenom najboljem interesu.

[3] Da banke ne trpe nikakvu navodnu materijalnu štetu neispunjavanjem navodnih dužnikovih obaveza, ne bi bilo suđenja, zapljena... nitko ne bi vraćao kredite između ostalog i prvenstveno zbog toga što same banke ne bi imale nikakav razlog to od bilo koga uopće zahtjevati. Danas bi umjesto u Paklu živjeli u Raju. Stoga je očigledno, i u praksi i u teoriji, banke se vade na pretrpljenu štetu. E tu navodnu štetu treba dokazati...

[6] Misliš da griješim kad tvrdim da države ne smiju izdavati vlastiti novac i kažeš da veliki broj država izdaje vlastit novac. Pod odgovorom broj 7 međutim i sam kažeš da ne postoje države bez javnog duga, a pod odgovorom broj 15 i sam misliš da su centralne banke u privatnom vlasništvu. Drugi dio pitanja nije jesu li sposobne za to u nekoj budućnosti, nego da li danas imaju razrađene strategije za vraćanje nacionalnih javnih dugova - ako nemaju, onda je i pastiru potpuno jasno koja je osnovna svrha monetarnog sustava.

[8] Individualna mišljenja i djelovanja jesu sama bit čovjekovog postojanja - sloboda. Kako ne bi živjeli reklamiranu katastrofu u slučaju "anarhije" iako je nepobitna činjenica da svi od prvog do zadnjeg jako dobro znamo što je dobro a što je loše, pa prema tome teoretski i ne vidim zašto jedan takav sustav ne bi mogao bolje funkcionirati od ovog koji se kroz povijest dokazao kao pravi užas; dobrovoljno smo se udružili u državnu zajednicu kako bi od nje i osobno i kao kolektiv imali koristi. Pristali smo se recimo 10% naše osobne slobode odreći, a važnije odluke donositi demokratskom većinom i njihovo provođenje prepustiti izabranim predstavnicima. Umjesto toga, danas smo u državi i na osobnu i na kolektivnu štetu, a umjesto predstavnika imamo vladare. Pitanje je prirodnim tokom stvari, ili se neko itekako dobro za to pobrinuo?

Možeš li navesti neki drugi oblik bilo kakve zajednice iz koje nećeš istupiti, ako ti dobrovoljno članstvo u njoj nanosi štetu i donosi samo probleme i smetnje?

[9] Novac postoji da bi kroz obavljanje funkcije služio svojoj svrsi postojanja. Nije bitno da li funkciju obavlja novac ili nešto drugo. Bitna je svrha. Naš problem nije taj što novac loše služi svojoj svrsi već taj što novac služi u potpuno obrnutu svrhu od one originalne. Stoga ili treba promijeniti novac, odnosno upravljanje njim, ili za obavljanje funkcije u originalnu svrhu treba uzeti nešto drugo. To ne bi trebao predstavljati ni najmanji problem, uzmemo li u obzir sve genijalne izume posljednjih 100 godina - prošlo stoljeće je bilo najplodnije razdoblje invencija u povijesti čovječanstva, čak smo i na Mjesec otišli.

[12] Da mogu stvarati novac iz nule i zarađivati kamate na tom novcu stvorenom iz nule, tiskao bih što više novca mogu. Da recimo mogu iz nule osnovnog kapitala tiskati trilijun eura i dati ga svojim prijateljima bankarima, mogao bih ostvariti itekakav prihod na kamatama. Ne bih imao nikakvog razloga za brigu jer će europski porezni obveznici i njihova djeca platiti i sav novac kojeg sam tiskao, i sve kamate na taj trilijun eura stvoren iz nule. Bio bih na sedmom nebu. Da, ovaj plan za štampanje novca kojeg mogu podijeliti i svojim prijateljima, a da neko drugi plati za to, uopće nije loša ideja. Najbolja stvar u svemu je da mi europski porezni obveznici nikad neće biti u stanju isplatiti dug, tako ću do sudnjeg dana ubirati kamate na kapital stvoren iz ničeg.

Kažeš Bruno, postoje sredstva kojima dužnik vlada prije preuzimanja duga (u kontekstu neke države, a ne pojedinca) koja mu omogućavaju povrat duga i kamate ukoliko novcem pametno vlada.

Malo mašte - u kontekstu i neke države a ne samo pojedinca, vratimo se točno u trenutak u kojem je prva novčanica izašla u opticaj. Postoji samo ta jedna jedina novčanica od 100, i ništa dugo. Izašla je u opticaj kao dug s kamatom od 10%. Naredne godine treba vratiti 110. Kako kad u opticaju postoji samo 100? Ništa lakše, pritisak na gumb i iz štamparske preše izlazi još jedna novčanica od 100. No nakon godinu, treba vratiti 220, a u opticaju je samo 200... i tako godinama, sve dok država u pokušaju vraćanja duga stvorenog iz ničeg, a kojeg je nemoguće vratiti, nije ostala bez zadnjeg otoka, zadnje tvornice, zadnje ulice i zadnjeg kamena...

[14] Po pitanju nacionalne banke, ne postoje individualni stavovi i stavovi vlasti neke države; i nacionalna banka i država - to smo mi, svi stavovi po tom pitanju su naši kolektivni stavovi.

[16] Nakon što su oba dvojica popili čašu soka, i pilot i kopilot aviona na visini od 10.000 metara su iznenada tvrdo zaspali. Slučajno ili ne, u avionu sa 500 putnika, samo je jedan od njih digao ruku i rekao da bi mogao probati preuzeti ulogu pilota, ali da za ishod odbija prihvatiti bilo kakvu odgovornost.

Može i ovako: 500 putnika je demokratskim glasanjem u panici izabralo svoje živote i buduću građansku odgovornost prepustiti u ruke auto-pilota. Auto-pilotu se naravno, također, živo fućka za odgovornost...

Još jednom ti se Bruno najiskrenije zahvaljujem na javljanju.
Last Edit: 6 years, 2 months ago by administrator.

Re:Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena 6 years, 2 months ago #1098

• BDodig
  • Fresh Boarder
Pozdrav svim čitateljima, a i Vama gosp. Đurić Aljoša!

Apsolutno se slažem da bi odgovorni trebali ponuditi bar nekakav odgovor, ali i primjećujem da niste kontaktirali npr. Ekonomski fakultet u Zagrebu, kao ni Fakultet političkih znanosti.
Mislim da oba fakulteta imaju mnogo relevantnih i stručnih ljudi koji bi mogli reći nešto pametno na temu.
Gledajte na ovo kao prijedlog više nego kao na kritiku, jer Vam je popis kontaktiranih sugovornika iznimno detaljan i velik. Štoviše, čudi me da već nije pristiglo brdo odgovora, no eto...

Toliko o podjeli odgovornosti oko javnog mijenja.

Kao što sam napomenuo u svojim odgovorima, ali i u e-mail komunikaciji s Vama, ja nisam osoba koja posjeduje ikakvu ekonomsku stručnost ili znanje kojim bi mogao pridonijeti ovoj temi na nekoj razini pronalaženja efektivnog ili inteligentnog rješenja. S druge Vam strane zato mogu ponuditi svoje mišljenje, ma kakvo ono bilo, pa bar možemo zrelom diskusijom nabasati na nekakvu pametnu ideju. Bar ja to tako promatram, a nadam se da i Vi dijelite moju strast po tom pitanju.

Bilo kako bilo, pređimo na temu...

[1] OK, jasno, novac je fiktivna stvar koja nam služi kao mjerilo i sredstvo razmjene - to svi shvaćamo. No, njegova nepostojanost se liši u onom trenu u kojem prosječan radnik može u glavi razlučiti korist koju mu plaća može donijeti s aspekta razmjene vrijednosti. Dakle, da krenem "lakšim" jezikom: znam koliko stvari/hrane/potrepština mogu kupiti s iznosom koji sam zaradio. To čovjeku daje osjećaj posjedovanja nečeg fizičkog kroz manifestaciju nečeg "imaginarnog" (novac).
Mislim, koncept izbacivanja novca iz svakodnevnog života bio bi katastrofalan, a smatram da to ne treba ni objašnjavati. Dakle, nužan nam je. Jedino što preostaje jest znanje upravljanja njime, a to se odnosi na drugi dio teme...

[2] Rekao sam da je taj ugovor "na neki način sličan krađi, prijevari...". Tu se odnosim na činjenicu da će itko s iole pameti primijetiti da vraća više novca no što uzima. No, to su kamate - također pojam koji nije novitet u bankarskom poslovanju. To ne umanjuje "grijeh" banke, ali ja se pitam zašto bi čovjek bio prisiljen uzeti kredit?
Realno gledajući, preživljavanje je posve moguće i bez kreditiranja (teško, ali moguće). No, tu se vraćamo na Vaš spomen reklama i svijeta konzumacije. Ljudi su navikli na mnoge "luksuze" koji im zapravo nisu neophodni. Naime, mobilni telefoni, automobili, računala i još mnogi tehnički izumi koji čovjeku (ipak) olakšavaju život - apsolutno nisu nužni za cjelovit život. Ali su ipak primjetni pojam u većini kućanstava. Kao i krediti.

[3] Ta šteta je dokaziva ugovorom koji kreditor predaje dužniku na potpis. Stvar je grozna, ali je posve jednostavno odrađena. Npr. ja od Vas posuđujem 100 kuna, ali se obvezujem vratiti 120 kuna. Potpisujemo ugovor kojim ja dozvoljavam (ključna stavka) da mi Vi "sjednete" na imovinu i primanja ukoliko kasnim s povratom novca. Ružno je, ali je tako nažalost dogovoreno. Što me vraća na pitanje zašto sam uopće išao posuđivati novac. Nitko nikome ne prijeti da baš mora uzeti kredit, je li? Druga je stvar što je većina Hrvata, nažalost, od toga napravila naviku koja premašuje svaku logiku i pamet.

[6] Po meni je tu i stvar vremena tj. povijesti. Neke stvari rigorozno utječu na ekonomiju neke zemlje, neovisno o svim "zlim namjerama" monetarnog sustava. Idealan primjer bio bi domovinski rat u Hrvatskoj, koji je (kao i svaki rat, uostalom) izazvao veliku potražnju za novcem (selidbe, popravci i još milijun troškova), ali i izazvao veći opseg kriminaliteta (korupcija, ratni zločini...). Sve to utječe na dodatno zaduženje koje je gotovo nemoguće hitro vratiti, pa se dug počne gomilati.
Što se središnjih banaka tiče, moje je osobno mišljenje da su one doista najočitiji primjer organiziranog i legalnog upravljanja ekonomijom svijeta po volji moćnijih država i pojedinaca. Eto, koriste nam u mnogim slučajevima, no (ponavljam) osobno smatram da je njihovo postojanje posve jasno pametnom čovjeku.

[8] I ponovno Vas zatičem u veoma jednostranom razmišljanju. Pokušat ću Vam objasniti kako ja vidim ustrojstvo vlasti na jednostavnom primjeru.
Naime, vidim i slušam mlade ljude (kakav sam i ja, uostalom) kako na cesti psuju i frkću čim ugledaju dužnosnika zakona. Dakle, tipičan slijed je opsovati "prokletom policajcu" i poželjeti mu da "umre", bez da vas je isti čak i pogledao. S druge strane, ako se ne daj Bože zateknete u situaciji u kojoj vas netko napadne, pa pozovete organe vlasti - taj će se isti policajac stvoriti kraj vas u sekundi i zaštiti vam život po cijeni vlastitog. Za smiješna primanja. Bez pohvale ili zahvale. Ali tada neće biti "proklet" ili kakav već, a nećete mu htjeti ni da "umre". Jer se tada radilo o vašem životu.
U istoj analogiji, demokratska država na više od mnogo načina izaziva prezir građanstva koji "trpi" njenu vlast, no pruža mu i mnoge beneficije koje ljudi olako zaborave.
Mislim da je u ljudskoj prirodi da ističemo ono negativno, zaboravljajući sve pozitivno koje ga prati. Također mislim da je političko ustrojstvo demokracije trenutni vrhunac ljudske umotvorine oko upravljanja nekom zemljom. Više od toga bilo bi utopija (ili još naprosto do tog stadija nismo došli), a manje od toga bili bi sustavi koje smo već prošli i naučili zašto ne valjaju.

[9] Već sam pojasnio svoj stav oko ukidanja novca, no posve se slažem da bi mogli doraditi sustav njegovog upravljanja. S druge strane, ekonomija je "mlada" znanost naspram mnogih drugih, pa vjerujem da će i njeno "vrijeme" doći kad-tad - dakle, da će se i ona usavršiti prema našim potrebama.

[12] Koliko sam ja upućen, prve monetarne sustave nisu pratile kamate. Kamate su relativno "moderan izum", pa Vam teorija o beskonačnom povratu pada u vodu. No, opet, možda griješim. Bilo kako bilo, sustav izdavanja novca bez pokrića nije dobar, slažem se.

[14] Po meni ovo promatrate veoma naivno. Postoji razlog zašto postoji vlast, zašto postoji nacionalna banka, ali i zašto postoji svega par ljudi na vrhu svega navedenog. Suludo je očekivati da bi se za svako npr. izdavanje kredita na nacionalnoj bazi moralo ići od čovjeka do čovjeka i pitati ih slažu li se s tim. Zato dodijeljujemo pozicije vodstva odgovornim ljudima koje bi narod trebao demokratski birati, pa to oni čine za nas.
Znam što ćete reći, pa Vam unaprijed odgovaram da se odavde nadalje radi o posve političkom problemu i razini efektivnosti demokracije u državi. Sve je to povezano, no nažalost nikad posve djelotvorno. Dakle, grešaka će biti. Što "ljudskih", a što onih iz koristoljublja.

[16] Tu, dakle, vidim da dijelimo mišljenje o ljudskoj navici prebacivanja odgovornosti. Drago mi je da je to tako, jer vjerujem da to mnogi ljudi shvaćaju, ali voljno ignoriraju. A to ne bi smjeli.
Osobno smatram da se odgovornost za kvalitetu života pojedinca (a njime i države) odražava na njegovoj sposobnosti da prihvati tu odgovornost i centralizira sebe prema postupcima koje čini. Ako nismo u stanju stajati iza vlastitih riječi i djela, ne vidim zašto drugi pojedinci ne bi to isto iskoristili za svoju korist. Prečesto smo si sami krivi za stvari koje nas muče.
Ponavljam, radi se o mojem osobnom stavu, a čak bi rekao i "idealizmu", pa ga nemam namjere "prisiljavati" na ljude oko sebe. To je nešto do čega svatko ponaosob treba doći.

Jako mi je drago što ste me kontaktirali i svakako želim nastaviti razgovarati o ovoj temi, jer je veoma bitna za sve nas.
Obradovalo bi me kada bi se javili i neki stariji i iskusniji sugovornici, ponajviše jer je "tužno" očekivati od mene, sa svojih 25 godina životnog iskustva i znanja, dublje poznavanje i razumijevanje zadane teme. No, tu smo da učimo i razmjenjujemo iskustva, pa se nadam da sam uspio Vas i Vaše čitatelje obogatiti za bar jednu misao, kao što ste i Vi mene.

Srdačan pozdrav,

Bruno Dodig

Re:Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena 6 years, 2 months ago #1099

"Kao što sam napomenuo u svojim odgovorima, ali i u e-mail komunikaciji s Vama, ja nisam osoba koja posjeduje ikakvu ekonomsku stručnost ili znanje kojim bi mogao pridonijeti ovoj temi na nekoj razini pronalaženja efektivnog ili inteligentnog rješenja. S druge Vam strane zato mogu ponuditi svoje mišljenje, ma kakvo ono bilo, pa bar možemo zrelom diskusijom nabasati na nekakvu pametnu ideju... Obradovalo bi me kada bi se javili i neki stariji i iskusniji sugovornici, ponajviše jer je "tužno" očekivati od mene, sa svojih 25 godina životnog iskustva i znanja, dublje poznavanje i razumijevanje zadane teme".

Vaše riječi kao glavnog i odgovornog urednika web izdanja političkog magazina Objektiv, savršeno opisuju našu aktualnu situaciju po pitanju poznavanja zadate teme. Probajmo samo zamisliti kakva je situacija među običnom "rajom" - najbrojnijom grupacijom ljudi na planeti? Katastrofalna!
Nemojte smetnuti s uma Bruno da je zadata tema nešto što je u osnovi jako jednostavno, najobičnije 1+1=2. Budući da se sve bazira na novcu, i da svi mi najviše ovisimo o novcu, i da cijeli životni vijek trošimo u trci i potrazi za novcem; ne mislite li da bi zadata tema trebao biti mačji kašalj za svakog pojedinca na ovoj planeti, prvo što se u svakoj školi uči?

Kako kao normalan čovjek, naravno drugačije ne možete misliti, zašto onda situacija nije takva?
Da probam pomoći:

- Mayer Amschel Rothschild: "Dajte mi kontrolu nad snabdijevanjem države novcem i ne zanima me tko donosi zakone".

- Thomas Jefferson: "Bankarske institucije su za naše slobode opasnije od vojski. Ako američki narod ikada dopusti privatnim bankama kontrolu nad izdavanjem nacionalne valute u opticaj, prvo kroz inflaciju, a zatim kroz deflaciju, banke i korporacije koje će izrasti oko njih će prisvajati svu imovinu svih ljudi, sve dok se njihova djeca ne probude kao beskućnici na kontinentu kojeg su njihovi očevi osvojili".

- Mariner Eccles: "Kada ne bi bilo dugova u našem novčanom sistemu, nikakav novac ne bi postojao".

- John Swinton: "Mi smo alati i vazali bogatih ljudi koji su sakriveni iza pozornice, mi smo lutke koje plešu onako kako oni vuku konce, naši životi su u vlasništvu drugih ljudi, mi novinari smo intelektualne prostitutke."

Zašto već nema brdo odgovora?
Da probam pomoći:

- Frederick Soddy je prevrnuo znanstveni svijet naopačke dokazujući djeljivost atoma. Kasnije je Soddy dobio Nobelovu nagradu za otkriće izotopa. Soddy je bio ozbiljan znanstvenik. Bio je i "underground" ekonomist. Znanstveni svijet se zbog njega ponovo uhvatio za glavu. Ovo je njegov zaključak: "Smatrao sam da bi ja kao znanstvenik trebao znati nešto o ekonomiji. Zato sam proučavao novčani sustav dvije godine, ali to nije urodilo nikakvim plodom. Onda me jednog dana obasjalo blještavilo istine; ono što sam istraživao nije bio sustav nego prevara bazirana na zadobijanju povjerenja". On je također zaključio da su ekonomisti nesposobni, i da ekonomija iako to pretendira biti, ekonomija nije znanost - što i je razlog zbog kojeg ju je toliko teško shvatiti. Dobitnik Nobelove nagrade na području kemije, upozorio nas je da opasno skretanje ekonomista u pseudo-znanstvenu apstrakciju mora biti zaustavljeno prije nego što unište industrijska društva.

- Stefano Battiston i James Glattfelder, par fizičara na "Švicarskom Saveznom Institutu Za Tehnologiju" u Zurichu, na temeljima fizike je uradio analizu svjetske ekonomije s početka 2007 godine. Njihov rad je otkrio da su svjetske financije, svjetske dionice, u rukama samo nekolicine odabranih.

- Il Giornale: Globalna Monetarna Suverenost U Privatnim Rukama

- Rujan 2005, Arrigo Molinari, bivši Upravnik Policije u Genovi, autor sudskih priziva protiv Talijanske Središnje Banke i Europske Središnje Banke zbog prevare "emisiona dobit - seigniorage", pronađen je mrtav, izboden nožem.

- James Galbraith, pisana izjava Odboru Za Pravosuđe U Senatu 4 svibnja 2010: "Pišem vam iz osramoćene profesije. Proučavanju financijskih prevara se pridaje mala pozornost. Praktički ne postoje istraživački instituti, suradnja između ekonomista i kriminologa je rijetka, u vodećim odjelima ima malo stručnjaka i vrlo malo studenata. Ekonomisti su preolako prihvatili ulogu prevare u svakoj krizi koju su istraživali. To i dalje nastavljaju činiti".

- Nedavno se obitelj Alfreda Nobela koju predvodi odvjetnik Peter Nobel, distancirala od nagrada koje u sjećanje na Alfreda Nobela, Bank of Sweden dodjeljuje za ekonomiju.

- Najnovija analiza postojećeg stanja koju je objavio Joseph Stiglitz, međunarodno poznati ekonomist i dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju u 2001 godini: "Moramo shvatiti da se problemi gnoje već godinama, a ne samo u ove posljednje tri. Kao pojedinci imamo neka osnovna prava. Nas ljude nije stvorio zakon, mi postojimo po prirodi. Korporacije su međutim umjetne tvorevine. One bi trebale služiti našim interesima, našim zajedničkim društvenim interesima. Ali mi smo ih stvorili s ovlastima koje više ne služe našim zajedničkim društvenim interesima. Institucionalizirani sustav dijaboličnih poticaja je omogućio bankarima s Wall Streeta i drugim korporativnim direktorima prokockati američko bogatstvo, i zatim, nakon što se kuća od karata srušila, što je izazvalo najgoru ekonomsku krizu u Sjedinjenim Američkim Državama u zadnje vrijeme i spalilo milijarde dolara bogatstva širom svijeta - pobjeći s mjesta zločina i to uglavnom oslobođen od poreza. Korporativni kriminalci moraju u zatvor".

[1] "OK, jasno, novac je fiktivna stvar. Jedino što preostaje jest znanje upravljanja njime".

U potpunosti se slažem.

[2] ...ali ja se pitam zašto bi čovjek bio prisiljen uzeti kredit? Realno gledajući, preživljavanje je posve moguće i bez kreditiranja (teško, ali moguće). Ljudi su navikli na mnoge "luksuze" koji im zapravo nisu neophodni. Naime, mobilni telefoni, automobili, računala i još mnogi tehnički izumi koji čovjeku (ipak) olakšavaju život - apsolutno nisu nužni za cjelovit život. Ali su ipak primjetni pojam u većini kućanstava. Kao i krediti.

Glavni cilj aktualnog monetarnog sustava, bio je cijeli svijet učiniti skroz i apsolutno, u svakom smislu, ovisnim o njemu. Od konferenecije u Bretton Woods-u prije nekoliko desetljeća - pa do danas, u tome se u potpunosti i uspjelo. Doduše, još uvijek ima nekih koji su uspjeli ne uvući se u tu zamku, ili onih koji su se uspjeli izvući, no njihov sveukupni broj je zanemariv u odnosu na 7 milijardi ljudi. Jedna jedinstvena globalna privatna valuta-dug više nije teorija zavjere, gospoda su s tom idejom nedavno otvoreno izašli u javnost.

Život bez kredita? Pustimo luksuz, i posvetimo se osnovnom pukom preživljavanju i svemu onome što nakon toga ne prelazi granice normalnog življenja.
Danas seljaci više ne obrađuju zemlju nego rade u fabrikama, a oni koji su se tome uspjeli oduprijeti - na milosti su i nemilosti korporacija. Većina urbanih mladih ljudi nikad u životu nije vidila kravu.
Ljudi širom planete nemaju za jesti, umiru od gladi. Prvo čemu svako od nas "drugih" teži, to je vlastiti dom. Kakav je to dom bez namještaja? Auto nije luksuz, auto je potreba. U mnogim slučajevima, danas ni drugi pa čak ni treći obiteljski auto nisu luksuz nego potreba bez koje se gubi radno mjesto... Ima tu cijeli niz neophodnih stvari koje više nisu luksuz nego osnovna potreba - uključujući i mobitele i računala...
Slažem se, u nekakvom drugačijem svijetu, mnogo bi toga predstavljalo luksuz, no danas, mnogo je tih stvari osnovna potreba bez koje se na žalost ne može.

Sjetimo se samo kako je sustav prljavo postupio s Nikolom Teslom. Tesla nije bio jedini, Tesli ima širom svijeta, ali za sve je rezerviran isti tretman...

[3] Šteta koju je banka navodno pretrpjela nije dokaziva iz jednostavnog razloga što banka nije pretrpjela nikakvu štetu.
Ako mi vi posudite krumpir, a ja vam ga ne vratim, onda ste vi pretrpjeli štetu.
Međutim, ako mi banka posudi ništa, i ja joj ne vratim to isto ništa, banka nije pretrpjela nikakvu štetu.

Naime ništa koje je banka navodno posudila, ništa je ne samo zbog toga što je samo po sebi ništa, nego i zbog toga što prije nego što je klijent zatražio kredit, ništa naravno nije postojalo - stvoreno je potezom pera ili klikom po tastaturi računala kad je klijent stavio svoj potpis.

Pod pitanjem broj 1 u zahtjevu, Engleska Središnja Banka otvoreno priznaje: "Banke proširuju kreditnu ponudu jednostavno stvaranjem novca iz ničeg".

Evo što kaže Germany's central bank - the Deutsche Bundesbank:

4.4 Creation of the banks money.
Money is created by "money creation".
Both [central banks] and private commercial banks can create money.
If the central bank granted a loan from a commercial bank and crediting the amount in the account of the bank at the central bank, created “central bank money.”

Money creation by commercial banks.
The commercial banks can create money itself, the so-called bank money. The money creation process through which commercial banks can be explained by the related postings: If a commercial bank to a customer a loan, they booked in its balance sheet as an asset against a loan receivable the client - for example, 100,000. At the same time, the bank writes down the customer's checking account, which is run on the liabilities of the bank's balance sheet, 100,000 euros good. This credit increases the deposits of customers on its current account - it creates deposit money, which increases the money supply.

Drugim riječima, novac je stvoren kao običan unos u knjigu, iz ničega!
Sustav se ne bazira na posjedovanju imovine nego na stvaranju novih dugova - u trenutku odobravanja kredita, jednostavno se iz nule na račun banke unese potraživanje, a na račun klijenta dugovanje.
I u slučaju centralnih banaka i u slučaju poslovnih banaka se radi o privatnom monopolu na štamparske preše do kojih Mi Ljudi i Države nemaju pristup.

Dakle, postoji nešto što se naziva "validacija duga - stvarno računovodstvo (validation of the debt - the actual accounting).
To je proces istraživanja računa u kojem kad se dođe do one prve transakcije zabilježene na računu, nema ni jedne druge istine osim one da zbog neispunjavanja navodne dužničke obveze navodnog dužnika, banka nije pretrpjela nikakvu štetu.

[6]"Idealan primjer bio bi domovinski rat u Hrvatskoj, koji je (kao i svaki rat, uostalom) izazvao veliku potražnju za novcem (selidbe, popravci i još milijun troškova), ali i izazvao veći opseg kriminaliteta (korupcija, ratni zločini...). Sve to utječe na dodatno zaduženje koje je gotovo nemoguće hitro vratiti, pa se dug počne gomilati."

Iz Zakona o Hrvatskoj Narodnoj Banci koji je stupio na snagu 09 srpnja 2008 godine, jasno je vidljivo da su se Hrvati zakonom odrekli monetarne suverenosti u korist samostalne i nikom odgovorne - neovisne institucije o bilo kojoj drugoj hrvatskoj instituciji na koju u donošenju i provedbi njenih odluka nitko ne smije vršiti nikakav utjecaj, ili te odluke ukidati, poništavati i odgađati iako ta; po zakonskoj definiciji po svemu privatna ustanova, brine o snabdjevanju hrvatskog naroda novčanicama i kovanim novcem.

99,9% Hrvata zna da je Republika Hrvatska rođena 1991 godine, ali o javnom dugu Republike Hrvatske u razdoblju između 1991 i 1994 godine nema ni traga ni glasa. Čak i na stranicama Ministarstva Financija Republike Hrvatske, najranije financijsko izvješće pod nazivom "Godišnjak" nosi datum 1994-1997. Na stranicama pak Hrvatske Središnje Banke, najranije godišnje izvješće je iz 1996 godine. 100% Hrvata zna da je od njenog rođenja pa do danas, Hrvatski Javni Dug eksplodirao do astronomskih visina, i 99,9% Hrvata je uvjereno da je crvena linija financijskog minusa na grafikonu oduvijek išla uzlaznom putanjom. Ali 99,9% Hrvata nema blage veze zašto o hrvatskom javnom dugu fale podaci za razdoblje 1991-1994. Od kada je postala službena valuta sredinom 1994, Kuna - novčana jedinica koju izdaje Hrvatska Središnja Banka, novčanica koja nosi potpis Guvernera, uzrokovala je kontinuirani rast javnog duga. Međutim, u Hrvatskoj je u opticaju od kraja 1991 godine, pa do uvođenja Kune u svibnju 1994, bio Hrvatski Dinar. Hrvatski Dinar nije izdavala Hrvatska Središnja Banka nego Ministarstva Financija, novčanice Hrvatskog Dinara nisu na sebi nosile potpis Guvernera, na Hrvatskom Dinaru je stajao potpis Ministra Financija. U periodu 1991-1994, u razdoblju Hrvatskog Dinara, linija na grafikonu je išla silaznom putanjom, javni dug je padao!

[8] Tamo gdje ima previše policajaca, nema slobode. Gdje ima previše vojnika, nema mira. Gdje ima previše odvjetnika, nema pravde.

"Političko ustrojstvo demokracije je trenutni vrhunac ljudske umotvorine oko upravljanja nekom zemljom. Više od toga bilo bi utopija (ili još naprosto do tog stadija nismo došli), a manje od toga bili bi sustavi koje smo već prošli i naučili zašto ne valjaju".

Bruno, da vas podsjetim, bez ikakve dvojbe i nikakve sumnje, upavo smo u trenutku financijskog, političkog, kulturnog i moralnog bankrota. Nismo u fašizmu ni u komunizmu, navedeno je rezultat prolaska kroz demokraciju.

Nije da želim prešutiti da sustav donosi neke koristi, ali jednostavno, štete je puno puno više, inače ne bi bilo potrebe za ovim službenim zahtjevom. Očigledno je da tonemo, očigledno je da nam nije ni na kraj pameti dohvatiti se onog pravog pojasa za spasavanje - takva je naredba kojoj se svi povinujemo jer smo takvi rođeni, oduvijek je bilo tako, za drugo ne znamo.
Kao pojedinci, žrtvujmo 10% osobnih sloboda za dobro kolektiva, evo i 20 ili čak i 30%, ali sve povrh toga je diktatura i tiranija, nije li?

[9] "Posve se slažem da bi mogli doraditi sustav upravljanja novcem."

Ako je novac korijen svog zla, koji je onda korijen novca?

Onaj tko zaista želi razmišljati i djelovati u interesu građana, treba konačno odgovoriti na temeljna pitanja:

- Tko je vlasnik valute u trenutku njenog izdavanja?
- Na koji način treba izdavati novac i kako njime upravljati?

Sve ostalo je potpuno nebitno u odnosu na ova monetarna pitanja, to je sada jasno i očigledno, zar ne, dame i gospodo, drugovi i drugarice?

Štoviše, čudi me da već nije pristiglo brdo odgovora..."

[12] Koliko sam ja upućen, prve monetarne sustave nisu pratile kamate. Kamate su relativno 'moderan izum', pa Vam teorija o beskonačnom povratu pada u vodu.

I Biblija i Kuran su jako stare knjige zar ne?
Biblija osuđuje, a Kuran zabranjuje kamatarenje.

Termin "bankarsko lihvarstvo", izraz je koji se koristi za praksu kojom je suprotno prirodnim zakonima, omogućeno rađanje novca iz novca, odnosno bogaćenje novcem kroz sam novac - a ne kroz ono što bi prirodno iza novca trebalo stajati.
Aristotel nam je tako svima još u "prahistoriji" dao do znanja da novac ne postoji po prirodi već po zakonu. On je spoznao da je novac sterilan. Prirodni način razmnožavanja, na primjer onaj na koji jedna žena rodi petero djece, nije primjenjiv na novac, više novca se iz novca ne može roditi baš iz razloga što je novac neplodan.

[14] "Po meni ovo promatrate veoma naivno. Postoji razlog zašto postoji vlast, zašto postoji nacionalna banka, ali i zašto postoji svega par ljudi na vrhu svega navedenog. Suludo je očekivati da bi se za svako npr. izdavanje kredita na nacionalnoj bazi moralo ići od čovjeka do čovjeka i pitati ih slažu li se s tim. Zato dodijeljujemo pozicije vodstva odgovornim ljudima koje bi narod trebao demokratski birati, pa to oni čine za nas."

Često spominjete demokraciju i vlast Bruno. Slažete li se da bi ili trebalo početi upotrebljavati neku drugu riječ poput predstavništvo, ili izmisliti neku novu riječ? Evo ja na primjer, imam klinca od 5 godina. Do odgovora na svako pitanje, pokušavam ga već neko vrijeme usmjeriti da stigne svojom vlastitom glavom. Jedino na čemu sam uporan je ovo: "Tko si? Ja sam slobodan čovjek".

Dalje, da vas podsjetim da živimo u informacijskom dobu, stoga i odlučivanje o svakoj sitnici putem računala, mobitela ili televizora, ne predstavlja nikakav tehnički problem. No nije riječ o sitnicama, riječ je o ključnim pitanjima za države - odluke iz kojih su vlasti isključile građanstvo: NATO pakt, Europska Unija, zamjena nacionalne valute i slično...

[16] Gorim od želje čuti nečije definicije Grupe Bilderberg, između ostalog i zbog toga što nekima članstvo u takvim udruženjima i sam zakon zabranjuje!

Jedno je sigurno, ovaj naš razgovor je jako dobra i pozitivna stvar
Last Edit: 6 years, 2 months ago by administrator.

Re:Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena 6 years, 2 months ago #1100

• moreplovac
  • Fresh Boarder
Val studentskih prosvjeda je zapljusnuo cijelu Europu. Nova blokada fakulteta i u Zagrebu, profesori i studenti izlaze na ulice!

drustvo_znanja.jpg

Ispunite svoja obećanja, ostvarite društvo znanja? Lista kontaktiranih je samo jedan mali fragment, broj prispjelih odgovora nije bilo teško prognozirati.

Primjetio sam da je informacija o ovom zahtjevu proširena na Facebooku i po mnogim forumima. Lista supotpisnika službenog zahtjeva za odgovorima na ključna pitanja je ta koja odražava cjelovitu sliku našeg novca i našeg društva: jad i bijeda, tužna žalost

Re:Otvorena Rasprava - Novac I Mentalna Higijena 6 years, 2 months ago #1101

• vlado
  • Senior Boarder
moreplovac wrote:
Primjetio sam da je informacija o ovom zahtjevu proširena na Facebooku i po mnogim forumima. Lista supotpisnika službenog zahtjeva za odgovorima na ključna pitanja je ta koja odražava cjelovitu sliku našeg novca i našeg društva: jad i bijeda, tužna žalost

To što na popisu supotpisnika zahtjeva nema društva s bloga pollitika.com, Kulturnih kreativaca u Hrvatskoj, Tranzicijskih gradova i sličnih, pomalo začuđuje.

To što nema ovih, prava je misterija koja jako zabrinjava:

• Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.24 seconds