Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Josip Broz Tito I Dalje U Središtu Zbivanja

Josip Broz Tito I Dalje U Središtu Zbivanja 9 years, 8 months ago #230

• jugo
  • Fresh Boarder
Internet pretraživači za pojam "Josib Broz Tito" daju zbilja impozantan broj rezultata.

Josip Broz je rođen u Kumrovcu 1892 godine.

Tijekom 2 svjetskog rata, Broz je bio vođa Narodnooslobodilačkog partizanskog pokreta otpora i glavni organizator strategije i taktike partizanskog tipa ratovanja, kao i političkih odluka koje su oblikovale socijalističku Jugoslaviju.

Iz rata je izašao kao legenda koju su svi poznavali jednostavno kao Tito.

Kasnih 1940-ih je odbio Staljinov pritisak, rezoluciju Informbiroa i komunizam sovjetskoga tipa.

Titovo odbijanje blokovske podijeljenosti kroz politiku neutralnosti u hladnom ratu su usvojile mnoge zemlje Trećeg svijeta, pa je Josip Broz u tome prepoznao mogućnost za osnivanje saveza koji je nazvan Pokret nesvrstanih. Taj je savez donio i Titu i Jugoslaviji veliki ugled u svijetu.

Neopterećen sovjetskim dogmama, socijalizam u Jugoslaviji se počeo razvijati u pravcu sve veće otvorenosti prema novim idejama što je kroz Titovu inicijativu uvođenja radničkog samoupravljanja dovelo do porasta životnog standarda stanovništva koji je postao veći ne samo od onog u zemljama istočnog bloka, nego i od onog u nekim državama zapadnog svijeta.

Pod Titovim vodstvom, Jugoslaveni su živjeli u jednoj od najmirnijih zemalja na svijetu s visokom kvalitetom zdravstvenog i obrazovnog sustava čije su usluge bile besplatne.

Josip Broz Tito je umro 4 svibnja 1980 godine u Ljubljani, a sahranjen je u u Kući cvijeća u Beogradu.
Ceremoniji je prisustvovalo 209 delegacija iz 127 država svijeta što Titovu sahranu čini najposjećenijim pogrebom nekog državnika.
Titov grob je mjesto koje i danas posjeti veliki broj ljudi.

Ostao je zapamćen po parolama "Tuđe nećemo, svoje ne damo", "Sloboda narodu, smrt fašizmu", "Čuvajte bratstvo i jedinstvo kao zjenicu oka svoga", "Mi smo more krvi prolili za bratstvo i jedinstvo naših naroda i nećemo nikome dozvoliti da nam dira ili da nam ruje iznutra, da se ruši to bratstvo i jedinstvo", "Bolje grob nego rob".

Nedavno je većina vijesti objavila da je u Zagrebu osnovan Savez Jugoslavena.

Nova dokumentarna serija "Tito" scenarista i redatelja Antuna Vrdoljaka koja se upravo počela prikazivati na HTV-u obara rekorde gledanosti, Josip Broz je i dalje u središtu zbivanja, i danas, 30 godina nakon smrti.

josip_broz_tito.jpg

Re:Josip Broz Tito I Dalje U Središtu Zbivanja 9 years, 7 months ago #351

• bišop
  • Fresh Boarder
Mnogo je kontraverzi u vezi Titove biografije i upravo ga zbog toga i danas mnogi smatraju diktatorom. Koliko je to uistinu i tačno je veliko pitanje. Nedostatak pouzdanih podataka i danas ga čine osobom koja je bila i ostala tajnovita te je i donošenje definitivnih zaključaka gotovo nemoguće.
Kad pravimo ocenu njegovih dela onda ocenjujemo jednu ličnost a to je Josip Broz koga svi znamo.
Potpuno je preterano izjednačavati diktaturu Staljina te stavljati Tita u isti kontekst. Jugoslavija je krenula napred i sve zemlje socijalističkog bloka su ostale daleko za nama. Zašto šansa nije iskorišćena je sasvim drugo pitanje. Da jeste danas bi verovatno bili prva komunistička zemlja sveta.
Čuvajmo bratsvo i jedinstvo nije bila samo fraza. Umesto toga pogrešni potezi pojedinaca su stvarali amonizitet medju narodima a za početak kraja je tražena krivica u nekom drugom i sledio je logičan kraj i krvavi rasplet.
Danas kad smo navodno svi na svome, uvidjamo da nas upropašćavaju sopstveni političari i udružena mafija ali više nemamo na koga upirati prstom.
Tim više oni koji se sećaju uvidjaju da je Tito uz sve načinjene greške ipak vodio Jugoslaviju napred.

Re:Josip Broz Tito I Dalje U Središtu Zbivanja 9 years, 7 months ago #354

• ksenija
  • Fresh Boarder
Baš si dobro ovo napisao,mislim da sve stoji to što si rekao osim možda ono komunistička zemlja.
Ja bih to ipak radije nazvala socijalizmom,slažeš se?
Njega više nema,a mi smo i dalje tu...

Re:Josip Broz Tito I Dalje U Središtu Zbivanja 9 years, 7 months ago #356

• teuta
  • Expert Boarder
Premda sam rođena u Jugoslaviji o Titu nemam ni pozitivno ni negativno mišljenje. I pomalo me smeta naša potreba da stvaramo kultove ličnosti , a kada otkrijemo da su te ličnosti ljudi kao i mi – od krvi i mesa tada ih sa gnušanjem osuđujemo. Psiholozi bi kazali da najprije trebamo prihvatiti sebe onakvima kakvi jesmo, tek tada ćemo biti u stanju prihvatiti i druge ljude takvima kakvi jesu. Tita sam smjestila u vrijeme u kojem je živio, prošlost prihvatila onakvu kakva je bila bez razmišljanja je li moglo biti drugačije. A komunizam...hm, jesmo li mi uopće imali komunizam? Ma to uopće nije bitno, netko je kazao da gemišt koji nisi popio jučer nećeš nikada popiti, možeš samo naručiti novi. Imala sam lijepo djetinjstvo , nisam birala gdje i u kakvom društvenom uređenju ću se roditi (barem ne mentalno) ali mogu birati sadašnjost u kojoj živim. Prošlost nam može samo ukazati na ono što je bilo dobro i loše a mi samo trebamo preuzeti dobro i odbaciti loše. Loše je patnja koju smo spremni podnijeti radi nekakve obećane nade. Nada je uvijek sutra, za mjesec, godinu, život, nikada danas. Pa ja bih ovim putem pozdravila sve ljude, sa molbom da zaborave ako im se nešto ružno dogodilo u prošlosti, ali i da zaborave na „gemišt“ koji nisu jučer popili i zakorače u danas u zajedništvu.

Re:Josip Broz Tito I Dalje U Središtu Zbivanja 9 years, 7 months ago #357

• bišop
  • Fresh Boarder
ksenija wrote:
Baš si dobro ovo napisao,mislim da sve stoji to što si rekao osim možda ono komunistička zemlja.
Ja bih to ipak radije nazvala socijalizmom,slažeš se?
Njega više nema,a mi smo i dalje tu...

Naravno, komunizam kao sistem nije nigde ni postojao. Samo kažem da bi uz malo fleksibilnosti možda dostigli taj nivo.
Što se tiče kulta ličnosti njega su stvarali ljudi iz neposreednog okruženja a Titova slabost je bila što je to prihvatio. Daću posebno i kritiku njegovih poteza jer mislim da je to fer i da tek tada možemo malo bolje sagledati njegov lik i delo. Naravno vidjeno iz mog ugla.

Dodao bih još ovo : Pušio je Tito, pušili i mi, na kraju sage popušili svi.
Malo brezobrazno (sry) ali kratko i ubitačno tačno.

Evo vam za kraj i priča jednog mog drugara. Nadam se da će vam se svideti.

Tito je isto bio ljudski stvor ali mogu da kažem da nas je dobro reklamiro u svetu.
Mnogi su nas poznavali to potvrđuje i broj državnika na njegovom sprovodu (ako vredi ona poslovica da se vidi koliko je velik čovek bio tek na njegovom sprovodu).

Meni se nije dopalo što je bilo mnogo milicije, na svakom čošku. Nisi mogao da mrdneš i još mi se nije dopadalo što nisi mogao slobodno da lunjaš po noći. Odma te zaustavio i legitimiso. Danas je to mnogo bolje uređeno. Mladi slobodno izađu i dočekaju jutro u gradu pa možemo svi zajedno bezbrižno da se družimo.

Tito je dozvolio da besplatno studiraju deca iz celog sveta, a pogotovo nerazvijenih zemalja (afrika, bliski istok, azerbejđan). Mnogo smo imali stranih studenata pa su neki i ostali da rade. To sam hteo da kažem da je bilo priljeva mozgova, a ne odljeva.

Nije mi se sviđalo što nas je varao na taj način da smo čekali njegov plavi vlak kraj pruge i mahali mu, milicija bila na svakih 100 metara, a on uopšte nije bio u vlaku. E to nije lepo od njega.

To što je imao mnogo žena, to netreba da mu se zameri. Vidimo da i danas neki poitičari misle kurcem , a ne glavom.

Znamo da je pre rata još kao dete pomago svima kome je mogao. Skinuo je glavu sa tavan i skuvao te nahranio braču i sestre. Posle rata skido je seljacima žito sa tavana i to je istina, ali nije uzimo za sebe već je opet podelio sa svima. To seljačko žito je ustvari hranilo razvoj gradova i industrije pa bi mogli da kažemo da je seljak ustvari na svojoj grbači bio zaslužan što je recimo jugoslavija imala najveći bruto domaći proizvod posle 2sv.rata.

Dizo je kredite i delio ih svima podjednako pa smo svi to zajedno trošili. Nije bilo dobro što se u tvornice zapošljavalo i više radnika nego što je trebalo. Tako je bilo dovoljno da imaš nekoga pa da on zamoli direktora i bio si primljen. Uz golemu birokraciju, bio je golem broj i radnika. Radilo se efektivno 2-3 sata, a ostalo se kartalo, jelo i pilo. To mu nije valjalo. Uljenili se ljudi pa sada kada treba raditi svi kukaju.

Meni se nesviđa što je bio lovac i javno se slikao sa ubijenim životinjama. To mu nevalja jer znamo da danas i životinje imaju svoja prava.

Ne sviđa mi se što je nakon rata dozvolio osvetu, ali možemo to da pripišemo tome što je obolio od ptsp-a. Nije za zanemarit sve one bitke i ofenzive ipak smo svedoci da su danas pojedini bolesni od ptsp-a a bili u pozadini. Znači njegovo poremečeno duševno stanje i krvničku osvetu mogli bi da pripišemo ptsp-u i propačenih 5 godina. Takođe stotinama tisuća žrtava. Čoveku se jednostavno smračilo pred očima i bilo je to što je bilo. Uvek nakon rata imamo tako neka sranja.

Nije mi se sviđalo što nisi smeo a da se nesložiš sa njegovim odlukama. Imao je preveliki autoritet na mase. Što zbog palice, što zbog divljenja prema njemu. Javno reći u ono vreme da je Tito lažov bilo bi isto kao da si sam prepišeš smrtnu presudu.

Nije mi se sviđalo to što su pojedinci koristili njegovo ime i provodili samovolju, mislim da je tito više trebo da se informiše i takve pošalje u zatvor. On to nije nije trebao da dopusti. To su bile pljačke pojedinaca. Oni su pod izgovorom da je to potrebno narodnoj vlasti i titi odnosili sve što su hteli. To mu zameram što nije malo bolje pazio ko šta radi u njegovo ime.

Nije bilo u redu što su pojedini imali u vreme par-nepar vožnje automobila aute sa parnim i neparnim registracijama pa su se vozili svaki dan. Neki nisu imali uopšte auto, a neki dva.

Bilo je u redu što plata nikad nije kasnila i nije bilo da je nije bilo, barem kod mene. Uvek se naštampalo love ili je urgiro ckskj ako neka firma nekoj drugoj nije platila. To se na partijskom nivou rešavalo. Znači, nema da nema para. Para je uvek bilo.

Ne sviđa mi se što je upotrebljavo reć drugovi i drugarice pa sada kada to ja kažem odma kažu da sam komunjara i jugonostalgičar. Nije lepo da je prisvojio reć drugar, drugarstvo i povezao to sa partijom i jugoslavijom. Drugarstvo je bilo i pre njega i njegove partije. To mu isto zameram.

Ne sviđa mi se što je imao crn mercedes, bilo bi mnogo lepše da je bio bele boje.

Ne sviđa mi se što mu se brod zvao galeb. Za galeba su govorili da je mladić koji hvata strankinje i prodaje svoju ljubav. Nemožeš onda svoj brod da nazoveš galeb, pa nije to drpaona. Trebo je da da neko drugo ime brodu i tu se vidi da nije bio dovoljno informiran što mu se dešava po državi.

Meni se sviđalo što je balansirao između istoka i zapada, severa i juga. Što je hodao po špagi, vukao za nos jedne i druge i što je bio nesvrstan, a u stvari svrstan u nesvrstane. (tito, nehru, naser).

Još mi se nije sviđalo što je bio poreklom iz zagorja. To mi uopšte ne leži. Nemam ja ništa protiv zagorja, čak što više sviđaju mi se zagorski "bregi" ali jednostavno zagorci mi nisu za politiku. To su više muzikaši nego političari i veseljaci tako da pri samom spomenu da je tito iz zagorja ako tko i malo zna o dobrim ljudima zagorcima, vazda veselim i za popevku onda im ime kao tito i poreklo iz zagorja nikako ne leži.

Sviđa mi se kod Tita što je pušio. Pušio je kube. To mi se sviđa kod predsednika kada puši kube. Znamo da su čerčil i ostali veliki državnici pušili. Dok recimo hitler nije pušio, bio je vegetarijanac, šetao i bavio se telovežbom. Volim kada je predsednik običan čovek. Radnik, pušač, ponekad da malo cugne i tako, a ne neki uštirkani tip.

Sviđa mi se što nije vukao sve u hrvatsku i u zagreb već je bio pošten. Više je pomago ostale da mu se nebi moglo iole išta da zameri. Niko mu nije nikada mogao da kaže da je recimo nešto pre učinio za svoje zagorje i nešto preko veze. Mi smo u bosni imali struju prije nego zagorci. Tako da što se toga tiče bio je pošten. Otkido od svojih usta i davo drugima. Pre podmirio druge a onda sebe.

Ne sviđa mi se što je tek u ustavu od 1974 priznao muslimane pa je tako recimo pokojni Alija iIzetbegović morao da se izjasni kao srbin po nacionalnosti jer nije u to vreme po ustavu mogao da e izjasni kao musliman. Da je živeo u zagrebu a ne u beogradu verovatno bi se morao da izjasni kao hrvat. Dobro, rećićete vi sada da se alija mogao da izjasni kao jugoslaven. To ste u pravu jer mnogi su se muslimani (bošnjaci) izjasnili kao jugoslaveni i danas ta populacija drži do tita više od ikoga ali budimo realni, ljudi su mislili da je jugoslaven državljanstvo a ne narodnost pa nisu to svi uzimali za narodnost.

Ne sviđa mi se što su u savez komunista primani neki preko rodbinske veze i pečenih odojaka pa se srozao taj kpj, rejting mu pao kada su kojekakvi došli da vode radničke sastanke a nisu blage veze imali. Takođe su drugovi iz komiteta primali svoje sekretarice u kp, a to tito nije smeo da dopusti. Žene nisu smele da ulaze u partiju osim ako nisu radnice ili učiteljice te visoko obrazovane. To isto nije u redu od tita.

autor:Š.Š

Re:Josip Broz Tito I Dalje U Središtu Zbivanja 9 years, 7 months ago #358

• pankerica
  • Fresh Boarder
I pomalo me smeta naša potreba da stvaramo kultove ličnosti...
Prošlost nam može samo ukazati na ono što je bilo dobro i loše a mi samo trebamo preuzeti dobro i odbaciti loše.

bravo teuta upravo zato sam i došla ovdje
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.21 seconds