Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2497

• roman
  • Gold Boarder
Pula Non Stop i Pula No Stop su u nazivu veoma slični. Da ne bi bilo zabuna i zabluda prilikom posjeta slučajnih Internauta, Pula Non Stop umrla je prilikom porođaja, i tu amen nije jedino što se može dodati. Ona prazna web stranica koštala je nevjerojatnih 723.986 kuna! Za sada, cijena inicijative "Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona" iznosi točno 0 kuna. Dragi Bože, daj da proguta bar koji crom
Give a man a gun and he can rob a bank, give a man a bank and he can rob the world.
Crom Alternative Currency System

Date li čovjeku pištolj on može opljačkati banku, date li čovjeku banku on je u stanju opljačkati cijeli svijet.
Crom Alternativna Valuta

Date a un uomo una pistola e può rapinare una banca, date a un uomo una banca e può derubare tutto il mondo.
Crom Notizie Alternative

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2498

• Kiki
  • Fresh Boarder
Ovo u vezi s konferencijom u Splitu, jako me kopka ta monetarna reforma. Materijal je stvarno strašan, baš zbog toga mi je u mislima slika u kojoj se na mikrofonu vrti uobičajena stara priča dok vi zijevate tamo negdje u zadnjim redovima gledališta. Ili me osjećaj vara?
Last Edit: 8 years, 9 months ago by Kiki.

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2499

Zdravo Kiki,
baš sam se ugodno iznenadio kad sam primio taj poziv. U njemu je pisalo da se pozivam kao govornik. Trebalo je složiti govor i poslati im ga u određenom roku. Govor je kao što vidiš, unaprijed objavljen na našim stranicama, na hrvatskom, engleskom i talijanskom jeziku. Neki dan mi je stigao odgovor da je govor prihvaćen. To znači da nećemo samo mi slušati nobelovce, već će nobelovci odslušati i nas.
Last Edit: 8 years, 9 months ago by administrator.

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2502

• Jelena
  • Fresh Boarder
administrator wrote:
Ne znam tko je vidio, a tko nije, Pulski.hr je objavio članak "Zajedničkim dobrom protiv istarskog mikrofašizma".

Prenosim po meni najinteresantniji dio:

"Ovo je mikrofašizam. Sve one priče kako je Istra multi-kulti regija padaju u vodu ako svaki oblik kulture koji se razlikuje od ove dominantne nema šanse da zaživi. Nema prostora za ništa drugo i drugačije. Nije bitno zauzeti gradonačelnikovu fotelju, bitno je izmijeniti sistem na koji se moć distribuira. Ono što je najveći problem bilo kojeg oblika vlasti, pa tako i ovog u Puli, je to što oni funkcioniraju po korporativnom modelu. Oni su firma. Ta firma, taj naš grad, je zadužen do grla i bilo tko da sjedi u toj fotelji on odgovara svojim kreditorima tj. bankama. Tek kad dođu izbori sjete se da su odgovorni i građanima; i sve to kako bi osigurali još jedan mandat. Dakle, to je problem demokracije ili kako su to Grci nazvali debtokracije. Demokracija u zaduženom sustavu je nemoguća".

Izgleda da u Puli ipak ima ljudi sposobnih identificirati stvarne uzroke najvažnijih problema. Što je onda razlog da te pulske progresivne struje nikako ne uspjevaju udružiti snage?
Last Edit: 8 years, 9 months ago by Jelena.

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2506

Zdravo Jelena,
dobrodošla na forum

Čast izuzecima, no stvari se uglavnom kotrljaju na ovako uhodani način: Svakome je primarna stvar preživjeti. U prijevodu, na neki način moraš priskrbiti kune kojima ćeš 30 dana u mjesecu kupovati kruh, mlijeko i ostale osnovne potrepštine. U najvećem broju slučajeva, preživjeti znači imati radno mjesto, a imati radno mjesto čovjeku oduzima jako puno vremena. Ako u obzir uzmeš i to da si novac prinuđen trošiti ne samo na sebe nego i na svoju obitelj, i da isto tako i vrijeme moraš pokloniti drugim članovima svoje obitelji, onda je zaključak prost ko pasulj: Novca nema ni za fotokopiranje par flajera a kamoli za neku ozbiljniju aktivnost; iako s vremenom stvari eventualno mogu stajati malo bolje, to je još uvijek jako daleko od dovoljnog. Drugim riječima, nema ozbiljne aktivnosti na radikalnim društvenim promjenama ako pod jedan nema novca za preživljavanje, ako pod dva nema novca kojim obezbjediti slobodno vrijeme, i ako pod tri nema novca kojim financirati troškove rada na ostvarenju zacrtanih ciljeva. Zaključno, postoji samo jedna vrsta novca i postoji samo jedan izvor tog novca - ponavljam, čast izuzecima, ali gotovo sve je kontrolirana opozicija; mehanizam je odlično podmazan kako bi sve klizilo u razjedinjenje.

Dakle, što se tiče udruživanja snaga, umjesto nastavljanja webovanja koje se pokazalo skroz pogrešnim pristupom budući da se ustanovilo da se sloboda na Internetu u veoma kratkom periodu pretvorila u istu onu slobodu koja vlada na staromodnim sredstvima za informiranje, Udruga Crom Alternativna Razmjena počinje koncentrirati djelovanje na ulice grada Pule - poziv na zajedništvo u konkretnim koracima smo objavili, i to bi bilo to, ostalo će se razvijati samo od sebe. Nije sad da ćeš odmah sutra ujutro pročitati u Glasu Istre neku fantastičnu vijest u tom smislu, ali recimo da po mom mišljenju u nekih godinu dana možemo učiniti jako puno na najbitnijoj stvari: organizirati mrežu oko ideje o nekonvencionalnom novcu i alternativnim sredstvima za razmjenu. Ako to uspijemo, onda smo na konju. A budemo se potrudili

Ono što ti još mogu reći o udruživanju snaga, evo recimo organizacija "Pula U Tranziciji" - slučajno sam prije nekoliko godina naletio na tu stranicu na Facebooku. Kontaktirao sam voditelja grupe Danijela Balabana... ustanovilo se da je u biti cijela stvar mrtvo slovo na papiru. Ispričao sam mu malo o našem sustavu alternativne valute i rekao kako je "Tranzicijska Pula" kao dio ideje "Gradovi u Tranziciji" odlična stvar i da bi to u svakom slučaju trebalo probuditi iz mrtvila, te kako bi bilo super baš to o čemu me pitaš - udružiti snage.
Susreli smo se i proveli zajedno nekoliko dana. Da ne odugovlačim previše, na kraju je Danijel Balaban ostvareno popratio ovim riječima: "Nevjerovatno kako već dugo vremena niš' nismo napravili i stojimo u mjestu, a evo došao si ti i u samo par dana gle šta smo postigli".
Ono što je jako važno naglasiti:

- Danijel se u potpunosti složio da je monetarni sustav uzrok svih problema.

- S obzirom na moje iskustvo, dao sam jedan prijedlog, on ga je prihvatio, i to je na kraju ispao dogovor: "U prvo vrijeme uopće nemojte spominjati novčani sustav i općenito monetarnu tematiku, jer će 'Pula U Tranziciji' inače postati dio zaborava prije nego li se za nju i pročuje. Bezveze se i truditi, ništa nećemo postići. Prihvatite se tematike i stvari koje banksteri i njihove sluge obožavaju, i vidjet ćeš, sutra će o vama početi pisati 'Regional Express', prekosutra 'Glas Istre', a onda i ostali; zatim ćete bez po muke postati dio te korumpirane strukture. E onda stari moj, jednom kad se to desi, a uvjeravam te da hoće, siguran sam u to, onda 'Tranzicijska Pula' treba malo po malo, postepeno, početi postavljati pitanje monetarnog sustava i dužničkog ropstva, te primjetiti onako čisto slučajno, kako baš u Puli postoji alternativni novčani sustav".

Kao što to Jelena lako možeš provjeriti u 5 minuta surfanja, na način kojeg sam predložio i točno onako kako sam prognozirao, "Tranzicijska Pula" se uspješno infiltrirala u kako ga Pulska grupa naziva "Istarski mikrofašizam". Hoće li ili neće i drugi dio prijedloga, pardon - dogovora, postati stvarnost, to ne ovisi o meni. U svakom slučaju, još je prerano za izvođenje nekih zaključaka, ljudima treba dati malo vremena da si porazmisle o svemu. Za sada u ovom pogledu razmišljamo pozitivno

Prije godinu dana, na "Prosvjedu za rušenje vlade" u Puli, kod Zlatnih vrata, popričao sam s jednim od organizatora. Pokazalo se da je Jan Jurum svjestan da je naš osnovni problem novac i da trebamo mijenjati monetarni sustav. Kraj priče o pokušaju uspostavljanja suradnje s tom skupinom ljudi.

Što se pak tiče organizacije "Gradska Radionica", oni su uz financijsku potporu "Nacionalne Zaklade Za Civilno Društvo" pokrenuli projekt "Banka Vremena Ura Po Ura". Vremenska banka je ideja koju potpomaže nitko drugi nego baš ovaj truli sustav, i upravo zbog toga se koliko toliko uspjela raširiti po svijetu, ali nigdje nije uspjela smanjiti upotrebu legalnog novca ni za 0,0000000000001%. Zašto? Iz prostog razloga što za to nije ni predviđena.
Po meni, Banka Vremena je odlična zamisao, ali sam uvjeren da može profunkcionirati samo kao jedan dio novog poštenog sustava, i to tek jednom kad taj novi sustav postane široko prihvaćen. Naime iz više razloga ne vjerujem da će poslovni svijet ikada prihvatiti vrijeme kao novac, S druge strane, vrijeme je idealni oblik novca za razmjene jednostavnih usluga između običnih ljudi.
Uostalom, u sustavu za procjenu i razmjenu vrijednosti Crom svako može trgovati kroz bilo koju vrstu platnog sredstva - vrijeme uključeno. Recimo da ako bi "Gradska Radionica Pula" eventualno bila za to zainteresirana, ponuda da se služe našom softwerskom platformom je otvorena - a kako je multi-valutni sustav u tehničkom pogledu ostvariva mogućnost, u zajedničkoj suradnji uz crom i vrijeme lako dodamo kao valutu odnosno softwersku funkciju.

Ko što rekoh, sačekajmo malo da se progresivne snage i ostali sami izjasne, predstave mišljenja i predlože kreativne ideje

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2507

Sender: association[at]cromalternativemoney.org
Recipient: info[at]pula-online.com
Date: 02 june 2012

Pozdrav cijeloj ekipi portala PULA-online.com.

Veoma me razveselio članak "Šta se dogodilo u međuvremenu?" koji se ovih dana pojavio na vašem sajtu, a u kojem navodite da ste još davno predvidjeli tropu koja nas je zadesila, i da se nadate ćete kroz vaše stranice uspjeti pokrenuti neka nova razmišljanja, akcije i zbivanja, te pripomoći da Pula postane kulturniji i za život ugodniji grad.

U tekstu se kao mjesto s kojeg je sve počelo u vezi s vašim portalom spominje forum gradpula.com. Enio Pašalić je zatvaranje tog svog foruma popratio ovim riječima: "Zahvaljujem vam se 'dragi prijatelji' što ste mi pomogli da donesem odluku koju je trebalo davno donijeti, a to je da zatvorim forum na gradpula.com koji je ionako već poduže vrijeme samo životario. Eto... više neće biti cenzure niti baniranja".

Nažalost, forum na vašem portalu također nije dostupan, tamo već godinama stoji poruka: "Ok faithful users...we're attempting to restore an older backup of the database...news will be posted once we're back!"

U Udruzi Crom Alternativna Razmjena, organizaciji koja upravlja sustavom za procjenu i razmjenu vrijednosti "Sustav Alternativne Valute Crom", baš smo neki dan pokrenuli inicijativu "Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona" i tim povodom objavili priopćenje za medije i javnost:

cromalternativemoney.org/index.php/en/fo...driva-kreativna-zona

"Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona" skroz je na skroz kompaktibilna s vašim nadanjima da će se u korist svih Puležana, pojaviti nova razmišljanja te pokrenuti akcije i zbivanja kojima bi se tužna sadašnjost mogla promijeniti. Stoga ako želite malo pripomoći, bilo bi nam jako drago ako bi pristali na vašim stranicama objaviti nekakvu informaciju o tom našem pokušaju - u par dana vam pošaljemo tekst, ili još bolja stvar kad bi na vašim stranicama iznijeli vlastito viđenje naše inicijative.

Unaprijed hvala na odgovoru,
ugodan dan.
Last Edit: 8 years, 9 months ago by administrator.
Time to create page: 0.33 seconds