Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

TOPIC: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2508

• strka
  • Fresh Boarder
cromovci, ne budite cromanjonci...ništa od toga drugovi moji, sve je to đabe i jako bute se razočarati. pula je propali grad, prdnula je isto kao i hr. građani su bankrotirali, bankrotirala je država...ništa nečete napraviti, đabe trošite energiju, najbolje sve odijebite...

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2509

• Venera
  • Fresh Boarder
Jučer me prijateljica vozila u Rovinj,i tako dok smo nešto pričale pitala me da li sam čula za Pulu no stop.Rekla sam joj da nemam pojma o čemu se radi,a ona mi je odgovorila da obavezno bacim pogled na Internetu.Jutros sam pola sata pokušavala na Guglu nešto pronaći,ali nisam uspjela.Nazvala sam je na mobitel i dobila uputu da potražim Crom alternativna valuta.Nikad do sad nisam nekog čula da spominje alternativne valute,pa sam malo pročitala stranice i ugodno se iznenadila.Trenutno nemam magičnu formulu ili neku konkretnu ideju kako generalno stvari promijeniti na bolje,ali vam želim reći da vam ja i moj dragi dajemo našu podršku.

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2510

• ranko
  • Fresh Boarder
Wikipedija: 03 lipnja 2012, dok se s druge strane svijeta na sjevernoameričkom kontinentu održavala godišnja konferencija elitne skupine Bilderberg, u istarskom gradu Pula nastalo je "pulanje". Pulanje predstavlja specifični oblik postojanja i ponašanja ljudskog bića do kojeg je na vrhuncu globalne financijske krize što je svijet zahvatila 2007 godine došlo promjenom društvene ekonomske paradigme. Začeto inicijativom "Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona" na forumu Udruge Crom Alternativna Razmjena, pulanje se definira kao logika da je buđenje svjesnosti o potrebi uvođenja drukčijeg odnosa na relaciji čovjek-novac temeljna pretpostavka uspostavljanja održive materijalne egzistencije i slobode kao osnovne svrhe civiliziranog življenja. Iz pulanja je izveden termin "opuliti". Što znači opuliti nekog? Opuliti nekog znači nekome u kolektivnu korist logiku opuljavanja bukvalno utuviti u glavu.

Haug svima Pula!
Ja ovdje s prijedlogom da se mi Puležani malo kreativno pulamo.
U nosače naših sivih tvari, novac je instaliran kao najveća vrijednost. Međutim, prava istina je da je novac samo iluzija koja u stvarnosti ne postoji. Postoji samo vrijeme. Vrijeme je najveća dragocjenost i zato nam ga bankar oduvijek krade. Stalna krađa mog najvećeg bogatstva mi je već prekipjela. Uvjeren sam da se i vi slično osjećate. Ako je tako, onda nam nema druge nego navaliti udruženim snagama i jednom za svagda neopuljene opuliti. Pulanje nije kršenje zakona, opuliti druge je vid samoobrane i ono je u potpunosti i opravdano i legalno.

Ekonomski zaključci stoje na klimavim nogama, analize su izražene isključivo u monetarnoj vrijednosti, postoji samo novčani profit a vrijednosti čovjeka i okoliša su zanemarene. Ekonomija je stvarna i iskrena grana znanosti? Ako je to istina kao što se tvrdi, otkuda onda toliko mnogo međusobno proturječnih teorija? Ekonomija je lažna znanost po samoj definiciji. Definicije ekonomije su u sukobu jedne s drugima, pa logični argumenti ne mogu dovesti do neoborivih zaključaka.

Novac nije ništa drugo nego obično jednostavno mjerenje, isto kao kad se metrom mjeri dužina ormara ili litrima pitka voda.
Novac se na računu vodi kao znamenka, a u rukama drži kao simbol. Da bi moj kompić iz Loborike došao u posjed tih brojki i šarenih znakova, mora raditi. Drugim riječima, ako Franku za vlastiti opstanak trebaju tuđi proizvodi i usluge, jedini izbor koji mu stoji na raspolaganju je upotrijebiti svoje vrijeme na monetarno koristan način. Franko dakle daje njegovo vrijeme u zamjenu za novac.

Imati novac ekvivalentno je posjedovanju vremena.
Kad radi, Franko nema vremena kupati se na Verudeli. Bankar s tim nema problema. Ono što je Franku zabranjeno jer fizički mora biti prisutan na radnom mjestu, bankar si priušćuje stvarajući vrijeme stvaranjem novca.

Franku je za ići na more neophodan automobil. Novac potreban za kupnju automobila, posudio je od bankara. Franko će godinama raditi u pulskoj Cementari i isplaćivati bankaru znamenke i simbole koje je ovaj stvorio iz ničeg. Kvaka dakle leži u tome što se Franko novim autom neće moći voziti na kupanje u moru, on će se umjesto toga godinama svakodnevno kupati u prašini cementare.

Obroci kredita kojeg Franko mora vraćati bankaru, sastavljeni su od glavnice i kamata. Prvom ratom koju je Franko platio, bankar je u svoj džep počeo trpati kamate na novac koji kao prvo nije bio njegov, novac kojeg se kao drugo nije odrekao, i novac kojeg je kao treće stvorio iz ničeg. Bankar se zahvaljujući Frankovoj naivnosti od sad na njegov račun može prepustiti uživanju u suncu, moru, ribi i pivu.

A proizvođač automobila, onaj kojem je Franko na ruke uručio pozamašni ček, hoće li se on kupati u moru ili neće? Neće, a evo i zbog čega: ne samo što je bankar stvorio novac za kupnju automobila, on je stvorio novac i za njegovu proizvodnju. Novac kojeg je bankar dao Franku za automobil, a Franko predao proizvođaču automobila, drugog dana je opet završio u džepu bankara.

I proizvođač i kupac automobila, moraju se zbog auta odreći svog vremena, prvi da bi ga proizveo, drugi da bi ga kupio.
Bankar ne mora raditi, ničeg se ne mora odreći i ništa ne mora riskirati jer novac ne pozajmljuje bez garancije. Garancija je dakako automobil.
Vrijeme potrebno za stvaranje novca kojeg bankar posuđuje klijentima, mjeri se u tisućinkama sekunde. Vrijeme koje je klijentima potrebno da bi bankaru vratili taj isti novac, mjeri se u desetljećima.

Vrijeme je novac. Onaj tko proizvodi novac, taj proizvodi vrijeme.

Baš kao što prvi problem zatvoreniku nije taj što jede bljutavu hranu ili nosi smrdljivu uniformu, nego je zatvorenikov prvenstveni problem to što je u zatvoru; tako opuliti Puležana znači utuviti mu u glavu da njegov primarni problem nije pauk ili nedostatak parkirnih mjesta već javno i privatno zaduženje prema bankaru za glavnicu koju stvara iz ničeg, te za kamate koje isti izostavlja stvoriti.

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2511

• hladovina
  • Fresh Boarder
Kvaliteta življenja proizlazi iz kvalitete odnosa. Odnosi su u stvari ono što život čini životom. Odnosi su način na koji su dvije stvari povezane i međusobno komuniciraju. Dobri odnosi ne proizlaze iz kontrole nad drugima već iz kontrole nad samim sobom. Odnosi se mijenjaju, razvijaju i rastu.

Dragi moji Puljani, u namjeri zaustavljanja bezgranične eksploatacije prirodnog svijeta i poboljšanja kvalitete ljudskog života, Bolivija se upravo sprema prirodi dati široka zakonska prava. Zakonom o Majci Zemlji, priroda će poprimiti isti status koji imaju i ljudska bića. Između ostalog, Zemlji će se priznati pravo na život, pravo na regeneraciju, pravo na biološku raznolikost, pravo na slobodu od genetskog inženjeringa, pravo na čistu vodu, pravo na čisti zrak, pravo na prirodno uravnotežene sustave, pravo na obnovu usljed razornih posljedica ljudskog djelovanja, pravo na slobodu od zagađenja i slično. Novi zakon se temelji na načelima življenja u skladu s prirodom. Jedan od osnovnih prioriteta je kolektivno dobro. Vlada Bolivije će tako postati zakonom obvezna prioritizirati blagostanje građana i prirode usvajanjem i razvojem politika koje promiču održivost.

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2512

• gismo
  • Fresh Boarder
hladovina wrote:
Kvaliteta življenja proizlazi iz kvalitete odnosa. Odnosi su u stvari ono što život čini životom. Odnosi su način na koji su dvije stvari povezane i međusobno komuniciraju. Dobri odnosi ne proizlaze iz kontrole nad drugima već iz kontrole nad samim sobom. Odnosi se mijenjaju, razvijaju i rastu.

Dragi moji Puljani, u namjeri zaustavljanja bezgranične eksploatacije prirodnog svijeta i poboljšanja kvalitete ljudskog života, Bolivija se upravo sprema prirodi dati široka zakonska prava. Zakonom o Majci Zemlji, priroda će poprimiti isti status koji imaju i ljudska bića. Između ostalog, Zemlji će se priznati pravo na život, pravo na regeneraciju, pravo na biološku raznolikost, pravo na slobodu od genetskog inženjeringa, pravo na čistu vodu, pravo na čisti zrak, pravo na prirodno uravnotežene sustave, pravo na obnovu usljed razornih posljedica ljudskog djelovanja, pravo na slobodu od zagađenja i slično. Novi zakon se temelji na načelima življenja u skladu s prirodom. Jedan od osnovnih prioriteta je kolektivno dobro. Vlada Bolivije će tako postati zakonom obvezna prioritizirati blagostanje građana i prirode usvajanjem i razvojem politika koje promiču održivost.

Ful mi je dobro ono što sam pročitao u "monetarnoj reformi i transformaciji društva", pa evo nečeg u sličnom stilu...

Ako sam ja rođen na hrvatskom zemljopisnom prostoru i ako tu živi ni 5 milijuna stanovnika a područje je bogato plodnom zemljom, rudama, mineralima, ribom, biljkama, životinjama, obalom, otocima i čitavim spektrom raznih ostalih stvari; onda je jedan dobar dio svega toga moj. Mislim na onaj dio kad se svo to bogatstvo ravnopravno raspodjeli po svim stanovnicima.
Pretpostavimo da sam jako razočaran kako vlada upravlja mojim udjelom, i da stoga stvar želim preuzeti u svoje ruke.
Gdje se mogu informirati koji je točno moj udio i na koji način mogu sam počet njime upravljati?

Re: Pula No Stop - Održiva Kreativna Zona 8 years, 9 months ago #2513

• moreplovac
  • Fresh Boarder
Što bi reko ranko, haug gismo
Smatram da je tvoje pitanje na mjestu i da ima veoma čvrsto uporište. Siguran sam da bi to pitanje izazvalo šok i nevjericu i kladim se da se niko u vladi ne bi ni u snu usudio pružiti ti odgovor, vjerojatno bi se izvukli na foru da za to ne postoji odjel, ha, ha, ha...

Ne poznavati zakon nije isprika. Štoviše, zakone ne treba samo znati, zakone treba i razumjeti. A zakona mali milion. Što vi ekipa mislite o ovom "blesavom" pitanju na koje bi se od vlade, MUP-a ili pulskog gradonačelnika Borisa Miletića mogao zahtjevati precizan odgovor: "Ako ne želim više nikad prekršiti niti jedan jedini zakon jer mi je dosta plaćanja kazni, to automatski znači da sve zakone moram pročitati. Kako zakone nije dovoljno samo pročitati nego ih treba i razumjeti, o kojem se točno broju riječi tu radi"?
Time to create page: 0.18 seconds